Piątek, 27 Maj
Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -

Reklama


Reklama

AED – niewielkie pudełko... życia


Pan Andrzej wyszedł po prostu na spacer, a obudził się trzy dni później w szpitalu w Szczytnie. 68-letni mieszkaniec naszego powiatu przeszedł rozległy zawał serca. Jego życie uratował strażak, używając dostępnego publicznie defibrylatora. Przy obsłudze urządzenia pomogła mu przechodząca dziewczyna. - W mojej ocenie lista urządzeń AED powinna być upubliczniona i każdy powinien wiedzieć, gdzie takie urządzenie się znajduje – mówi Marcin Koziatek, strażak ochotnik z OSP Lipowiec. Tamtejsza jednostka na swoim profilu facebook poinformowała mieszkańców, że AED jest dostępny i można z niego korzystać. Ile takich urządzeń jest w powiecie i czy rzeczywiście tak skutecznie ratują one ludzkie życie?Ogólnodostępnych urządzeń AED jest w naszym powiecie niewiele – mówi Grzegorz Achremczyk, szef szczycieńskiego pogotowia ratunkowego. - Wiem tylko o kilku: sąd, ZUS, WSPol i niektóre przychodnie zdrowia – dodaje. - I są one dostępne tylko w godzinach pracy tych placówek. Rzeczywiście urządzenie może być obsłużone przez każdego, nawet osobę, która nie ma elementarnej wiedzy na temat reanimacji. Ważne, aby słuchać pleceń, które wydaje i nie bać się użyć tego urządzenia. Podstawowa wersja AED ma dwa przyciski: „włącz/wyłącz” i „wyładowanie”. Urządzenie jest intuicyjne i samodzielnie kwalifikuje pacjenta do tego, czy defibrylacja ma być użyta. Skuteczność nie jest stuprocentowa, ale zdecydowanie zwiększa szanse na przeżycie osoby z zatrzymanymi funkcjami życiowymi do czasu dotarcia profesjonalnych służb ratowniczych.

 

AEDy mają na swoim wyposażeniu strażacy – również druhowie ochotnicy. Ci z OSP Lipowiec poinformowali na swoim profilu, że takie urządzenie będzie dostępne dla mieszkańców Lipowca.

 

- Chcielibyśmy przypomnieć, że nasza jednostka posiada AEDa – można przeczytać w ich komunikacie. - Każdy mieszkaniec wsi wie, gdzie znajduje się remiza OSP. Jest to miejsce charakterystyczne i zlokalizowane w centrum, a więc blisko wszystkiego.

 

Druhowie podają też instrukcję zgłaszania zagrożenia. Najpierw trzeba zaalarmować służby dzwoniąc pod numer 112, a potem można prosić o pomoc strażaków z miejscowej OSP, którzy dostarczą potrzebny do ratowania życia AED - 508 061 220 - prezes OSP, 516 717 062 - naczelnik OSP, 692 647 871 - sekretarz OSP.

 

- Mam pytanie do szefa gazety lokalnej, czy jest możliwość, aby opublikować listę punktów w naszym powiecie gdzie się znajdują się AEDy – napisał do nas druh Marcin Koziatek z Lipowca. - To automatyczny defibrylator zewnętrzny – wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

 

- Mając chwilę wolnego przeglądając portal społecznościowy natrafiłem na artykuł o udzielaniu pomocy przez osoby postronne, strażaków z PSP Szczytno oraz załogę ZRM – mówi druh Koziatek. - Na co dzień sam jestem czynnym strażakiem ochotnikiem w OSP Lipowiec i Szczytno. Tak z ciekawości wpisałem w wyszukiwarkę internetową frazę: AED defibrylator mapa. Pokazała się mapa Polski, a na niej informacja, że w Szczytnie jest tylko jeden zarejestrowany AED, który znajduje się u oficera dyżurnego WSPol i jest dostępny całą dobę. Tak przynajmniej podaje portal www.ratujzsercem.pl/. Nie mogłem uwierzyć, że w tak dużym mieście i w całym powiecie jest tylko jedno takie bardzo ważne urządzenie, więc rzuciłem hasło na swoim profilu Facebooka: „ Kto może niech pomoże: szukam miejsc w naszym powiecie, gdzie są zamontowane defibrylatory AEDy”. Odzew był różny. Pytano co to jest lub do czego służy, nieliczni wskazywali miejsca, gdzie urządzenie widzieli.


Reklama

 

Ile takich urządzeń jest na terenie naszego powiatu? Tego nikt nie wie, bo nie ma potrzeby ich rejestrowania.

 

- Komenda powiatowa PSP dysponuje dwoma takimi urządzeniami, 21 sztuk jest też w dyspozycji jednostek OSP – informuje starszy kapitan kapitan Łukasz Wróblewski. - Myślę, że pomysł upublicznienia ich lokalizacji to świetna sprawa. Lokalne, małe społeczności doskonale się znają. Wzywając pomoc pod numerem 112 może przecież od razu zasugerować operatorowi, że takie urządzenie jest w pobliżu, a potem zadzwonić też samemu do druha z jednostki OSP i w ten sposób skrócić czas dotarcia pomocy. Ważna jest zatem wiedza, że takie urządzenie jest w pobliżu i można go użyć.

 

Przy pomocy druha Koziatka i kapitana Wróblewskiego udało nam się stworzyć mapę lokalizacji urządzeń AED w naszym powiecie, którą publikujmy poniżej.

 

- Wielka szkoda, że tych urządzeń jest tak mało w samym Szczytnie – mówi Marcin Koziatek. - Powinny one być być zamontowane w centrum, gdzie jest duży ruch, i w miejscach ogólnodostępnych: szkoły, galeria, MDK, urzędy, kościoły, markety, przychodnie, apteki, stacje paliw... A może znajdą się dobre dusze, które by zasponsorowały kilka sztuk AED-ów, aby w każdej części miasta i powiatu takie urządzenie było...

 

Szczytno:

ZUS - ul. Barczewskiego 4 - w godzinach urzędowania.

Sąd Rejonowy w Szczytnie – ul. Sienkiewicza 8 - w godzinach urzędowania.

WSPol- ul. Piłsudskiego 111 - całodobowy

 

 

Defibratory AED w Ochotniczych Strażach Pożarnych w powiecie Szczytno:

 

Miasto Szczytno

- KP PSP Szczytno - 2

 

Gm. Szczytno

- OSP Gawrzyjałki

- OSP Olszyny

Reklama

- OSP Lipowiec

- OSP Szymany

- OSP Trelkowo

 

Gm. Rozogi

- OSP Rozogi

- OSP Klon

- OSP Faryny

 

Gm. Świętajno

- OSP Spychowo

- OSP Świętajno

 

Gm. Dźwierzuty

- OSP Rumy

- OSP Dźwierzuty

- OSP Linowo

- OSP Targowo

- OSP Nowe Kiejkuty

 

Gm. Pasym

- OSP Pasym

 

Gm. Jedwabno

- OSP Jedwabno

- OSP Szuć

- OSP Burdąg

 

Gm. Wielbark

- OSP Lesiny Wielkie

- OSP Wielbark

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama