Poniedziałek, 6 Luty
Imieniny: Amandy, Bogdana, Doroty -

Reklama


Reklama

„6-letni strażacy” z naszego powiatu otrzymali ponad 43 tysiące złotych (zdjęcia)


Do młodzieżowych drużyn strażackich można wstąpić już w wieku 6 lat. Później się szkolić i uczyć pomagać innym. I super. Wszak czym skorupka za młodu nasiąknie... We wtorek w Dźwierzutach uroczyście wręczono promesy finansowe młodzieżowym drużynom pożarniczym działającym w naszym powiecie. 43 tysiące 270 zł podzielono pomiędzy 11 jednostek. Cześć młodzieżówek pieniądze ma już na kontach. - Część nawet rozpoczęła zakupy – mówi z uśmiechem brygadier Zbigniew Stasiłojć z KP PSP w Szczytnie. - Pieniądze można wydać między innymi na sprzęt, umundurowanie, czy urządzenia multimedialne – dodaje.W skali województwa do młodzieżowych drużyn pożarniczych trafiło aż 659 tys. zł. W skali kraju to aż 25 mln zł. Do naszego powiatu trafiło dokładnie 43 tys. 270 zł.

 

- W zależności od liczby dzieci należących do młodzieżówki na jednostkę jest od 3 tys. 100 zł do ponad 4 tys. zł – mówi brygadier Stasiłojć. - Program zaczął działać już w ubiegłym roku, ale wówczas były to raczej symboliczne pieniądze na jednostkę, bodaj po 400 zł. Dziś kwoty są już znaczące i na pewno uszczęśliwią młodych strażaków.

 

Pieniądze trafiły do MDP działających przy OSP: Dźwierzuty, Gawrzyjałki, Lesiny Wielkie, Linowo, Olszyny, Rumy, Szczytno, Szuć, Targowo, Wesołowo i Wilamowo. Młodzieżowe drużyny skupiają dzieci w wieku od 5 do 16 lat. W naszym powiecie jest około 200 młodzieżowców.

 

W skali kraju to ponad 76 tysięcy dzieci zrzeszonych w ponad 6200 drużynach. W naszym powiecie najprężniej działają MDP w Szuci, Targowie, Lesinach Wielkich, Szczytnie.

 

Młodzieżówkę w Lesinach prowadzi między innymi druhna Monika Zawrotna, strażaczka od 10 lat. Pani Monika ma komplet uprawnień strażackich i jeździ do akcji.


Reklama

 

- Kobiety w samochodach bojowych to już nic dziwnego – mówi. - W naszej jednostce do zdarzeń wyjeżdżają aż cztery panie – dodaje.

 

Młodzieżówka z Lesin Wielkich liczy aż 30 dzieciaków w wieku od 5 do 16 lat.

 

- Skąd u nas tyle dzieci? Oj, to cała parafia – śmieje się pani Monika, zawodowa agentka ubezpieczeniowa. - Mamy dzieci z Lesin Wielkich, Lesin Małych, Wawroch, Rutkowa, Zieleńca, Sędrowa, Kipar, Zapadek i Olędrów. Łączymy dwa województwa – dodaje z uśmiechem.

 

Do MDP przy OSP Lesiny Wielkie trafiło 4 tys. 410 zł.

 

- Pieniądze wydamy na umundurowanie, koszarówki, buty, polary – wylicza druhna Monika. - Nasza młodzieżówka powstała 28 lutego 2020 roku. Po pierwszym spotkaniu była cisza przez pandemię, ale teraz wszystko odżyło. Spotykamy się co najmniej raz w miesiącu. Zaczynaliśmy od 4 dzieci. Dziś to już 30. Dzieci naprawdę garną się do takich formacji. Czym się zajmujemy? Dzieci uczą się wiedzy pożarniczej, zasad, pierwszej pomocy, ale uczestniczymy też w czynach społecznych, czy wolontariacie. Jesteśmy tam, gdzie trzeba pomóc, coś zrobić: przy WOŚP, ale i na cmentarzu, by zgrabić liście czy przy kościele. Ale głównie uczymy dzieci zasad związanych z szeroko rozumianą ochroną przeciwpożarową.

Reklama

 

Na spotkaniu w Dźwierzutach Błażej Poboży, sekretarz stanu w MSWiA wyliczył, że w skali kraju na doposażenie MDP OSP przeznaczono 25 mln zł i pogratulował tego, że młodzież wstępuje do tych drużyn oraz że w przyszłości zastąpi strażaków OSP.

 

W uroczystości wziął udział też nadbrygadier Tomasz Komoszyński, Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie. Nie zabrakło wójtów oraz innych samorządowców w tym radnego wojewódzkiego Henryka Żuchowskiego.

 

Środki pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach dotacji na zadanie publiczne pod nazwą „Przygotowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do działań ratowniczo – gaśniczych”.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama