Kolejne prestiżowe wyróżnienie trafiło do Zbigniewa Chrapkiewicza, szefa Wspólnoty Mieszkaniowej Śląska 12 w Szczytnie. Tym razem odebrał on w Opolu statuetkę Zielonego Feniksa za zasługi w transformacji energetycznej. Wyróżnienie przyznała Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”.
O Śląskiej 12 zrobiło się głośno w kraju i za granicą za sprawą transformacji energetycznej. Ich budynek, w którym znajduje się 40 mieszkań, mimo że ma już niemal 50 lat, jest naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Wspólnota Mieszkaniowa Śląska 12 na „szalony” pomysł inwestowania w odnawialne źródła energii wpadła w 2014 roku.
— Założyliśmy powietrzne pompy ciepła i kolektory słoneczne do podgrzewania wody, fotowoltaikę... — wylicza Chrapkiewicz. — Gdy zaczynaliśmy, niektórzy pukali się w głowę. Dziś, patrząc na galopujące ceny ciepła czy prądu, niejeden nam zazdrości.
Zaradność i pomysłowość mieszkańców Śląskiej 12 doceniła Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks”.
— Dostaliśmy statuetkę Zielonego Feniksa i przyznam, że odbierałem już wiele nagród, ale tę cenię najbardziej — mówi Zbigniew Chrapkiewicz. — Trafia ona głównie do naukowców, wynalazców. Znaleźliśmy się w doborowym gronie. Statuetkę odebrałem w Politechnice Opolskiej. Jednym z członków fundacji jest profesor, były premier Jerzy Buzek. Naukowcy byli bardzo ciekawi naszych rozwiązań i mają odwiedzić nas wiosną lub latem. Jest to wyróżnienie dla wszystkich mieszkańców naszej wspólnoty. Zaufali mi.
Zbigniew Chrapkiewicz chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.
— W przyszłym roku mają być uruchomione ogromne pieniądze z KPO na transformację energetyczną dla wspólnot mieszkaniowych — mówi. — Jeśli jakaś wspólnota ze Szczytna czy naszego powiatu miałaby ochotę skorzystać z naszych doświadczeń, to naprawdę służę pomocą. Zapraszam do kontaktu.
W tym roku wyróżnienia Zielonego Feniksa trafiły do ponad 20 laureatów w pięciu kategoriach skupionych wokół ekoenergetyki.
Jurek
Poza tym, że mieszkańcy bloku przy Śląskiej 12 są narażeni na wszystkie możliwe plagi z powodu wykorzystania odnawialnych źródeł energii to jeszcze wszyscy w młodości przeszli obowiązkowe szczepienie fundowane przez komunę, dodatkowo zdecydowana większość z nich szczepiła się przeciwko covidowi a niektórzy nawet przeciwko grypie. Gdy dodać do tego, że nikt z nich nie wierzy w oczywistą oczywistość, iż ziemia jest płaska a pomimo tego żyją taniej i wygodniej niż większość mieszkańców Szczytna, to ich chwile na tym padole są już policzone. Ratuj panie Jery!
Jery
Ciekawe jaka będzie średnia życia mieszkanców tego nowoczesnego bloku? Czy już niedługo będą mogli startować w konkursach na nowotwór roku? Czy ktokolwiek sprawdził promieniowanie i radiację w mieszkaniach?