Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Wyprostują drogę do Olsztyna?


Przebudowa drogi ze Szczytna do stolicy województwa nabiera realnych kształtów. Jeszcze tylko na papierze, ale to i tak już duży krok do przodu. Właśnie analizowane są zgłoszenia oferentów, chcących wykonać studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) z materiałami do decyzji środowiskowej dla rozbudowy blisko 34 kilometrów drogi krajowej nr 53 na odcinku Olsztyn - Szczytno.Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeznaczyła na ten cel 5,5 mln zł. Każda ze złożonych ofert mieści się w tej kwocie (najniższą cenę 4 231 200,00 zł zaproponowała firma Transprojekt Gdański, najwyższą - 5 450 745,00 zł firma Multiconsult).

 

- Prace przygotowawcze mają trwać do 2026 roku, natomiast budowa w systemie tradycyjnym zostanie zrealizowana w latach 2026-27 – informuje rzecznik prasowy olsztyńskiego oddziału GDDKiA Karol Głębocki. - Studium ma, między innymi, wskazać odcinki, które zmienią dotychczasowy przebieg drogi tam, gdzie byłoby to rozwiązanie korzystniejsze ekonomicznie i technicznie lub byłaby to jedyna możliwość dostosowania odcinka do klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).

 

W związku ze zmianą statusu - z DK na GP – droga na całej swojej długości (34 km) ma mieć co najmniej 7 m szerokości o wzmocnionej konstrukcji (dla pojazdów o nacisku do 11,5 tony na oś), z dodatkowymi pasami ruchu w obrębie skrzyżowań i wydzielonymi strefami ruchu pieszego i rowerowego.


Reklama

 

- W miarę możliwości terenowych zostaną też wybudowane dodatkowe jezdnie, które zbiorą ruch ze zjazdów do nieruchomości i umożliwią zamknięcie części zjazdów na jezdnię DK53 – wyjaśnia rzecznik Głębocki.

 

Planowana inwestycja jest odrębna i niezależna od tej, która obejmuje budowę obwodnicy Szczytna. Działania, tak projektantów, jak i później – wykonawcy, muszą jednak ze sobą korelować, bo oba odcinki drogowe są (czy raczej mają być w przyszłości) częściami jednej całości. A przypomnijmy, że prace nad STEŚ dla obwodnicy już trwają. Mało tego – z naszych informacji wynika, że przygotowane są już bardzo wstępne propozycje odnośnie do jej przebiegu. W środę, 3 listopada, odbyło się pierwsze spotkanie tzw. rady technicznej, z udziałem projektantów, inwestora i przedstawicieli bezpośrednio zainteresowanych samorządów.

Reklama

 

- Wójtowie i burmistrzowie otrzymali dokumenty, dotyczące dotychczasowych ustaleń i wstępnych propozycji. Powinni je teraz przeanalizować, zgłosić swoje uwagi – tłumaczy Karol Głębocki. - Na etapie projektowania odbędzie się kilka takich spotkań, a za jakieś 9-10 miesięcy, może w kwietniu czy maju przyszłego roku, koncepcje będą już bardziej konkretne i zostaną poddane konsultacjom społecznym.Komentarze do artykułu

Krajan

Aż tak źle to nie ma! Ale 40 - latce plus ( z uprzejmości) należy się lifting. To prawda. Z drugiej strony - co tu dużo gadać - gdyby nie epoka do 45 roku - niewiele byłoby tu traktów.

Taki jaki

Quwa nareszcie, droga jeszcze Hitlera pamięta,

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama