Środa, 5 Luty
Imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana -

Reklama


Reklama

Witold Olbryś odkrywa lokalne tajemnice. Historyczne kartki z powiatu szczycieńskiego


Powiat szczycieński kryje w sobie fascynujące historie, które nierzadko miały wpływ na losy całego regionu. W ramach nowego cyklu, historyk, nauczyciel i pasjonat – Witold Olbryś – zabiera nas w podróż w przeszłość.



Mazurski działacz plebiscytowy

16 stycznia 1897 roku w Wozowym Polu (Olędry), w powiecie szczycieńskim, urodził się Józef Zapatka. Wchodził w skład delegacji Mazurów, która w marcu 1919 roku udała się na konferencję pokojową do Paryża, aby przedstawić tam postulaty Mazurów i domagać się włączenia Mazur do Polski. Po powrocie na Mazury został aresztowany i skazany na 12 lat więzienia. Uwolniono go między innymi dzięki interwencji marszałka F. Focha. Zaangażował się w przygotowania do plebiscytu, jednak na skutek niemieckich szykan musiał opuścić region i przenieść się do Polski. We wrześniu 1939 roku został aresztowany i pobity przez Niemców. Ostatecznie został zwolniony, ale wysiedlono go z jego gospodarstwa, na które powrócił dopiero po wojnie. Zmarł 13 sierpnia 1978 roku w Bydgoszczy.

Materiał pochodzi z: https://powiatszczycienskihistoria.blogspot.com/

 

 

 

Stanisław Biczysko. Na stole mazurski węgorz.

W moich zbiorach znajdują się fotografie, o których wciąż niewiele wiem, a każde z tych zdjęć to przecież kawałek lokalnej historii. Tu liczę na pomoc czytelników „Tygodnika Szczytno”. Czy ktoś potrafi powiedzieć coś więcej o tym zdjęciu i rozpoznać widoczne na nim osoby? Proszę o informacje najlepiej mailowo: witoldo125@tlen.pl.

 

 

Borki Wielbarskie / Borken

Rok 1915 roku.

Kolejna fotografia przedstawiająca Mazurów w towarzystwie niemieckich żołnierzy przybyłych tu z głębi Niemiec.

 

Zdjęcia i opisy pochodzą z: Mazury i okolice - historia, zabytki i archiwalia

Fot. Ze zbiorów Witolda Olbrysia

 

APLA

Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek przedwojenne i powojenne przedmioty związane z historią powiatu szczycieńskiego i chciałby mi je sprzedać lub przekazać, proszę o kontakt mailowy (witoldo125@tlen.pl), przez facebooka lub telefonicznie – numer dostępny w redakcji. Interesują mnie przedmioty sprzed 1945 roku, jak i te powojenne. Zbieram zdjęcia (przedstawiające budynki, wydarzenia, wycieczki, a także codzienne życie mieszkańców oraz śluby, wesela, życie rodzinne, zdjęcia szkolne i inne). Kolekcjonuję wszelkie przedmioty z nazwami miejscowości z obszaru powiatu szczycieńskiego oraz stare wycinki prasowe.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama