Redakcję „Tygodnika Szczytno” czytelnicy zasypują pytaniami, ile badań wykonano w naszym powiecie na obecność koronawirus. Odpowiadamy.
Do czwartku, 16 kwietnia, do godziny 11 takich badań wykonano 71. I tylko jedna osoba, 26-letni obywatel Niemiec, który przebywał u znajomych w Małdańcu miał wynik dodatni. Mężczyzna jest już całkowicie zdrowy.
- Takie badania może zlecać głównie sanepid i je zlecamy, ale są też inne drogi – mówi Grażyna Sosnowska, Powiatowy Inspektor Sanitarny. - Swoich pacjentów na badania kieruje szpital, bywają też przypadki, że osoby bezpośrednio zgłosiły się na przykład do szpitala zakaźnego. Ale aby wykonać badania muszą być ku temu konkretne przesłanki.
Szczycieński sanepid od kilku tygodni przeżywa prawdziwe oblężenie. Głownie telefonicznie.
- Mieszkańcy powiatu dzwonią i pytają o bardzo wiele rzeczy – mówi Sosnowska. - Na przykład, jak ma przebiegać kwarantanna, jak ocenić swój stan zdrowia. Najwięcej zapytań mamy od osób powracających z zagranicy oraz ich bliskich. Bywają też i takie telefony, w których mieszkańcy informują nas, że ktoś łamie warunki kwarantanny i opuszcza miejsce, w którym powinien przebywać.
red.
1. Badania w kierunku koronawirusa zleca lekarz w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Badania są pobierane, gdy u pacjenta spełnione są kryteria kliniczne (kaszel, duszność, gorączka) oraz kryteria epidemiologiczne (osoba przebywała lub powróciła z obszaru, w którym występuje lokalna transmisja COVID-19), bądź od pacjenta, który nie spełnia kryterium epidemiologicznego, ale jest hospitalizowany z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny lub osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej. W przypadku pacjentów hospitalizowanych badanie wykonywane jest podczas pobytu w szpitalu w Ostródzie lub w innym oddziale zakaźnym.
2. W przypadku osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie organizowane jest pobieranie wymazów przez zespoły wyjazdowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby objęte kwarantanną będą miały takie wymazy pobrane, lecz tylko te, które zgłaszają objawy chorobowe.
3. Należy też pamiętać o terminie poboru prób osób objętych kwarantanną. Od osób objawowych badania pobierane są niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji, natomiast wobec pozostałych osób termin ten wynosi nie wcześniej niż po 7 dniach od narażenia (powrót z kraju epidemii lub kontakt z osobą potwierdzoną COVID 19).
źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki
Ostatni do pożaru albo wcale a po Laury pierwsi! To jest nienormalne!
Marek
2025-07-06 21:53:10
A o swoim kalendarzu wyborczym będziesz Pan Burmistrzu pamiętał? Może też coś się o rok przesunie do tyłu, albo do przodu? Skandal - to mało powiedziane. Dedykowanie uroczystości z okazji długoletniego pożycia małżeńskiego dla par, których jubileusz datowany jest na 2024 r. w 2025 r.? Co kto ma w głowie, aby takie tłumaczenie podawać? Obnaża to indolencję urzędników, nieznajomość środowiska miasta. Ale pan Och! nie ma o tym zielonego pojęcia. Może wymyśli jakąś uroczystość dla par, które jubileuszu 50-lecia nie dotrwały i się \"nie łapią\", bo roczek minął, a jedno z nich udało się do wieczności. Wstydu pan burmistrzu nie masz!
Taki sobie czytelnik
2025-07-06 16:06:04
Alkohol i wodą tak się zawsze kończy.
Lolek
2025-07-06 09:14:46
Do osobnika ukrywającego się pod pseudonimem „senior”: PO PIERWSZE – nie zasługuję na określenie „wszechwiedzący”, które wprawdzie mi schlebia, ale nie zasługuję na nie, nie musisz sprawiać mi przyjemności przez prawienie komplementów, PO DRUGIE – wyjaśniam, że termin na składanie wniosków o nadanie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wyznaczono na 28 lutego br. komunikując jednocześnie, że „zgłoszenie się po wyznaczonym terminie nie gwarantuje wzięcia udziału w ogólnej uroczystości w roku 2025” (patrz: https://miastoszczytno.pl/29133,Zlote-Gody-2025.html ), PO TRZECIE – z powyższego komunikatu wynika, że mój wniosek złożony 9 stycznia br., a więc przed 28 lutym, gwarantował uczestnictwo w uroczystości ZŁOTYCH GODÓW w 2025 roku. Tak się jednak nie stało, PO CZWARTE – z przykrością informuję Ciebie - osobniku o pseudonimie „senior”, że swoją wypowiedzią to Ty udowadniasz, że nie znasz (cytuję Ciebie) „prostej i słusznej zasady, jaką stosuje UM”, i jaką zastosował w 2025 roku. PO PIĄTE - Z tym wstydem osobniku o pseudonimie „senior” trafiłeś „ jak kulą w płot”. Wyjaśniam Tobie, że wstyd to (cytat ze słownika języka polskiego PWN): „przykre uczucie spowodowane świadomością niewłaściwego postępowania, niewłaściwych słów itp., zwykle połączone z lękiem przed utratą dobrej opinii”.
Krzysztof Połukord
2025-07-06 07:56:34
Pewnie zastanę zaraz skrytykowany ale przestanmy używać w takich sytuacjach słowa tragedia. To było po prostu nieodpowiedzialne zachowanie. Czy był alkohol czy nie to nocą ba kajaki nie wsiada się. Koniec kropka. Żaden tam przywilej mlodosci. Tragedia to jak jedzie normalna rodzina i jakiś pijak ich walnie samochodem i oni zginą. To jest tragedia. Jak ktoś jedzie po pijaku, jak ktoś dopuszcza sie durnej brawury itp to nie nazywajmy tego tragedia. To niestety delikatnie rzecz ujmując głupota.
Jan
2025-07-06 07:21:29
Glupie. tlumaczenie W tym wieku to każdy rok życia to prezent od losu Uroczystość powinna odbywać sie w danym roku
Joanna
2025-07-05 13:05:39
Brawo Trenerze. Wielki szacunek
Robert Częścik
2025-07-05 10:42:43
Hunter jak zawsze sztos, Pidżama Porno, Farben Lehre i Koniec Świata - świetny wybór, wreszcie dobra muzyka na scenie ????
Marcin
2025-07-05 10:09:15
Takie koncerty że za darmo bym nie poszedł a co dopiero za bilety. Już rok temu było słabo, wszyscy liczyli na zmiany i powrót koncertów na Plac Juranda. A jedyne co zmienili to nazwę i dali bilety.
Były mieszkaniev
2025-07-04 13:58:32
Na tej trasie prawie nikt. Nie trzyma odstępów. Jazda na zderzaku to oprócz wyprzedzania na ciągłej największe zagrożenie
M
2025-07-04 09:55:48