Poniedziałek, 23 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Wiemy ile badań wykonano w naszym powiecie


Redakcję „Tygodnika Szczytno” czytelnicy zasypują pytaniami, ile badań wykonano w naszym powiecie na obecność koronawirus. Odpowiadamy.Do czwartku, 16 kwietnia, do godziny 11 takich badań wykonano 71. I tylko jedna osoba, 26-letni obywatel Niemiec, który przebywał u znajomych w Małdańcu miał wynik dodatni. Mężczyzna jest już całkowicie zdrowy.

 

- Takie badania może zlecać głównie sanepid i je zlecamy, ale są też inne drogi – mówi Grażyna Sosnowska, Powiatowy Inspektor Sanitarny. - Swoich pacjentów na badania kieruje szpital, bywają też przypadki, że osoby bezpośrednio zgłosiły się na przykład do szpitala zakaźnego. Ale aby wykonać badania muszą być ku temu konkretne przesłanki.

 

Szczycieński sanepid od kilku tygodni przeżywa prawdziwe oblężenie. Głownie telefonicznie.

 

- Mieszkańcy powiatu dzwonią i pytają o bardzo wiele rzeczy – mówi Sosnowska. - Na przykład, jak ma przebiegać kwarantanna, jak ocenić swój stan zdrowia. Najwięcej zapytań mamy od osób powracających z zagranicy oraz ich bliskich. Bywają też i takie telefony, w których mieszkańcy informują nas, że ktoś łamie warunki kwarantanny i opuszcza miejsce, w którym powinien przebywać.


Reklama

red.

 

 

Procedura wykrywania koronawirusa

 

1. Badania w kierunku koronawirusa zleca lekarz w porozumieniu z Państwową Inspekcją Sanitarną. Badania są pobierane, gdy u pacjenta spełnione są kryteria kliniczne (kaszel, duszność, gorączka) oraz kryteria epidemiologiczne (osoba przebywała lub powróciła z obszaru, w którym występuje lokalna transmisja COVID-19), bądź od pacjenta, który nie spełnia kryterium epidemiologicznego, ale jest hospitalizowany z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjaśniającej obraz kliniczny lub osoby w nagłym stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej. W przypadku pacjentów hospitalizowanych badanie wykonywane jest podczas pobytu w szpitalu w Ostródzie lub w innym oddziale zakaźnym.

 

2. W przypadku osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie organizowane jest pobieranie wymazów przez zespoły wyjazdowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby objęte kwarantanną będą miały takie wymazy pobrane, lecz tylko te, które zgłaszają objawy chorobowe.

Reklama

 

3. Należy też pamiętać o terminie poboru prób osób objętych kwarantanną. Od osób objawowych badania pobierane są niezwłocznie po otrzymaniu takiej informacji, natomiast wobec pozostałych osób termin ten wynosi nie wcześniej niż po 7 dniach od narażenia (powrót z kraju epidemii lub kontakt z osobą potwierdzoną COVID 19).

źródło: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama