„Żmijowisko” to jedna z najbardziej poczytnych i nagradzanych książek Wojciecha Chmielarza. O niej i wielu innych powieściach było można z autorem porozmawiać. Ale to dopiero początek atrakcji, jakie swoim czytelnikom przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie. - Cykl spotkań ze znanymi pisarzami to jedno z zaplanowanych działań w ramach projektu „Z biblioteki do sieci”, na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – mówi dyrektor MBP Jadwiga Pijanowska.
Cykl spotkań autorskich, niestety – w formule on-line, trwać będzie od kwietnia aż do listopada (z wakacyjną przerwą). Jako pierwszy z czytelnikami spotkał się Wojciech Chmielarz, autor poczytnych powieści kryminalnych.
Będzie można również wirtualnie porozmawiać z Mariuszem Szczygłem – dziennikarzem, autorem wielu reportaży, laureatem, m.in. takich prestiżowych nagród jak „Nike” czy nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego.
Zofia Stanecka opowie o literaturze dziecięcej, bo takim pisarstwem się zajmuje, a Krystyna Mirek o miłości do pisania... o miłości.
- Spotkania z pisarzami mają w naszej bibliotece wieloletnią tradycję i zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi Hanna Daniluk. - Przygotowując projekt kontaktowaliśmy się z bardzo wieloma pisarzami, także z tymi, którzy już nas odwiedzali i mile wspominają. Tylko niektórzy odmówili udziału w projekcie, ale tylko ze względu na to, że spotkanie z czytelnikami jest możliwe jedynie przez łącza elektroniczne.
Za pomocą platformy zoom biblioteka będzie łączyć się z autorem oraz Katarzyną Ciak, prowadzącą spotkania, które będą streamingowane na żywo na facebookowym profilu biblioteki.
- Uczestnicy będą mogli od razu, w komentarzach, zadawać pytania – wyjaśnia pani Hanna.
Pytania, po trzy, będą też zadawać autorzy. I one właśnie będą miały status konkursów.
- Wystarczy później wysłać e-mailem prawidłowe odpowiedzi i liczyć na jedną z trzech nagród w postaci książki z dedykacją i autografem autora – dodaje Katarzyna Trzcińska. - Każde spotkanie będziemy, oczywiście, zapowiadać i na naszych stronach internetowych, i w formie plakatów. A nie są to jedyne działania przewidziane w ramach projektu. Wszystkich nie będziemy zdradzać już teraz.
Biblioteka, która istnieje w Szczytnie już od 1947 roku, również odczuwa skutki ograniczeń związanych z pandemią. W 2019 roku miała 3179 aktywnych czytelników, a w 2020 roku – 2593. Analogicznie więc zmniejszyła się liczba odwiedzin i wypożyczeń.
- Ale jednocześnie pandemia spowodowała wzrost liczby tzw. czytelników elektronicznych, zainteresowanych korzystaniem z książek cyfrowych: e-booków, audiobooków, a także synchrobooków, czyli takich książek, które można czytać na jakimś nośniku, lub przełączyć na słuchanie – tłumaczy dyrektor Pijanowska. - Mamy więc w ofercie pakiet kodów legimi, dający bezpłatny dostęp do kilkudziesięciu tysięcy książek cyfrowych. Każdy czytelnik może się po taki kod do nas zgłosić i uzyska dostęp do tych zasobów na miesiąc. Chociaż przyznam, że nie od razu, bo jest kolejka chętnych.
Pandemia i związane z nią ograniczenia nie zamknęły biblioteki na głucho. Z jej bogatych zasobów (ponad 37 tysięcy woluminów, audiobooki, a nawet jeszcze płyty cd z nagranymi powieściami) wciąż można korzystać.
- Za pośrednictwem naszej strony internetowej (www.mbp.miastoszczytno.pl) można otworzyć katalog on-line i wybrać sobie książki. Następnie do nas na przykład zadzwonić. Wtedy od razu ustalamy, że książki będą do odbioru na drugi dzień o konkretnej godzinie – tłumaczy Hanna Daniluk. - I będą czekały na specjalnym stoliku w holu biblioteki. Można też takie zamówienie składać e-mailowo, napisać na facebooku czy messengerze.
Wypożyczalnia dla dorosłych – tel.: 89 676 08 16, mbpwypozyczalnia@um.szczytno.pl
Wypożyczalnia dla dzieci – tel.:89 676 08 14, mbpoddzial@um.szczytno.pl
Filia biblioteki przy ul. Solidarności – tel.: 538 645 321, mbpfilia2@um.szczytno.pl
Muza kibel dosłownie Dzięki Burmistrz To za takie Szczytno ja walczyłem .....gdzie muzyka Klenczona ????
2025-05-02 05:22:30
Jestem pod wrazeniem z wizyt u doktora, jest konkretny, można rozwiązywać problem choroby po wypadku wielowątkowo i szukać przyczyny i powiedniego leku. Matematyka jest w tle.
Anna Pajączkowska/Paj
2025-05-01 17:44:42
Gratuluje wyniku ale osobiście mam małe ale. Gmina owszem robi pewne inwestycje itp ale potem w ciągu roku brak jest właśnie środków na dbanie o te inwestycje. Mowa głównie o ścieżkach gminnych. Są mocno zarastane z roku na rok coraz bardziej. Nie sztuka jest więc robienie inwestycji ale potem dbanie o nie odpowiednio. Tu niestety jest gorzej. Gdyby wydawano odpowiednie środki na czyszczenie chodników gminnych to wynik już taki piękny by nie był.
Tytus
2025-05-01 05:23:00
Moc niczego. Brawo jak co roku dno.
Amra
2025-04-30 22:05:13
Jako gazeta niezależna może byście wyjaśnili dlaczego pan burmistrz wysłał całą armię urzędników ,środa , z ulotkami aby popierali Trzaskowskiego ,Sprawa zostanie zgłoszona do prokuratury .
Darek
2025-04-30 18:24:21
Ooooooooo K...a Ale Super gwiazda Już gorszych śmieci to Burmistrz chyba nie mógł znaleźć Ale co tu się dziwić Jaki Burmistrz ,takie gwiazdy
Cezary
2025-04-30 12:54:00
Może wybierzemy najbardziej zarośnięty wysoką trawą plac zabaw?!
Teren gminy Pasym.
2025-04-30 12:33:16
KULSONSKIE miasto to i kulsonskie metody
Kubus
2025-04-30 10:38:48
pierdzenie w stolki za duzą kasę z NASZYCH podatkow. Hiszpania pokazała nam ZEROemisyjniośc, wrocimy do epoki kamienia lupanego i grzania sie w zime krowim łajnem
Kubus
2025-04-30 10:38:00
Smolasty tak znany, że ja go totalnie np nie znam. Ja bym go nazwał Tatuazasty...
Tytus
2025-04-30 08:58:46