W Szczytnie, jak w całej Polsce, Wielka Sobota stała się dniem refleksji, modlitwy i przygotowań do najważniejszego święta chrześcijańskiego.
W Kościele katolickim Wielka Sobota to wyjątkowy czas, kiedy panuje atmosfera milczenia i zadumy. Jest to dzień, w którym wierni w skupieniu nawiedzają groby Pańskie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani.
To również czas, kiedy zgodnie z wielowiekową polską tradycją, ludzie święcą pokarmy, które zagoszczą na niedzielnym stole wielkanocnym. Wieczorem, po zmroku, rozpoczyna się najważniejsza liturgia w roku liturgicznym - Wigilia Paschalna, celebrująca zmartwychwstanie Pańskie.
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie, Wielka Sobota rozpoczęła się uroczyście o godzinie 20.00. Pierwszym elementem liturgii była ceremonia poświęcenia ognia, symbolizującego Chrystusa jako światłość świata.
Następnie, z poświęconym ogniem i paschałem na czele, odbyła się procesja wniesienia światła do świątyni. To wyjątkowy moment, kiedy zgaszone światła w kościele stopniowo rozjaśniają się, symbolizując zwycięstwo życia nad śmiercią. Po procesji rozpoczęła się Msza Święta Wigilii Paschalnej, centralny punkt wieczoru, który zgromadził licznie wiernych, pragnących wspólnie przeżywać te głęboko symboliczne chwile.
Wigilia Paschalna w Szczytnie, podobnie jak w innych miejscach Polski i świata, stanowi kulminacyjny moment Triduum Paschalnego - trzech dni, które są esencją wiary chrześcijańskiej. To czas, kiedy wspólnota wiernych nie tylko wspomina wydarzenia sprzed wieków, ale także doświadcza ich aktualności i znaczenia w dzisiejszym świecie.
Wielka Sobota w Szczytnie to dowód na to, jak tradycja i współczesność mogą wspólnie tworzyć przestrzeń dla duchowości, modlitwy i wspólnoty.
Ciekawe czy prawnicy też zajmą się zakupem wieży ciśnień bo wygląda to na przekręt
Ciekawski
2025-04-23 22:09:15
Zarząd Powiatu i radni powiatu do likwidacji. Komu i do czego to potrzebne?!
Tylko zamieszanie i problemy tworzą.
2025-04-23 14:26:41
Tak jest chyba we wszystkie święta. Jest informacja o dyżurze, ale można tylko klamkę pocałować. Nikt nie otwiera
Beata
2025-04-23 09:50:36
Mieszkańcy wybrali burmistrza z Myszyńca to czego się spodziewają? Trzeba było jechać do Myszyńca tam apteki otwarte.
Tomasz
2025-04-23 08:24:01
Strata pieniędzy jak i czasu, szkolić należy masy ludzi nie jednostki często zmanierowane i upolitycznione.
Anna
2025-04-23 08:18:50
Dramat, nie mogłem kupić tabletek na kaca i prezerwatyw.
Krzyś Pijus
2025-04-23 08:12:05
Niechybnie to ktoś kto dopiero co wyrósł z takich zjeżdżalni bo ma umysł malucha, ale pewnie się fizycznie już nie mieści na zabawkach i z zazdrości to zrobił. A na poważnie, to trzeba by mu i jemu podobnym zadać sporo prac społecznych i wkładu z własnej kieszeni.
Tutejsza
2025-04-22 18:48:18
To po co nam szpital, SOR jeśli zwykły człowiek z receptą nie ma się gdzie udać. Wiem sam bo niby apteka w kauflandzie jest w pewnych godzinach otwarta, ale to mit. Sam tam byłem i sporo ludzi czekało i każdy się pytał jeden drugiego czy otwarta bo według grafiku powinna być. I co i nic grafik grafikiem a miasto powiatowe nie ma apteki nawet w niedzielę. To lepiej jechac do Olsztyna i tam od razu wykupić receptę . Bo co z recepty jak nie ma jej gdzie wykupić.
kibic
2025-04-22 14:18:26
No to Powiat dokonał wiekopomnego czynu prawodawczego. Lepiej radnych nie wpuszczać na salę obrad, bo z nudów wymyślą jeszcze coś bardziej kuriozalnego. W sumie nie wiem, co by to mogłoby być. Jednak, jak to klasyk powiadał: myślał, że osiągnął dno, gdy nagle usłyszał pukanie od spodu.
Taki sobie czytelnik
2025-04-22 11:43:59
A może by napisać artykuł o tym naszym cudownym browarze? Ponoć kasy tam nie wypłacają już od jakiegoś czasu...wolne media by mogły podjąć tak ciekawy temat...
Jan
2025-04-22 04:57:55