Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Wielka Sobota w Szczytnie: czas milczenia, zadumy i tradycji (zdjęcia)


W Szczytnie, jak w całej Polsce, Wielka Sobota stała się dniem refleksji, modlitwy i przygotowań do najważniejszego święta chrześcijańskiego.W Kościele katolickim Wielka Sobota to wyjątkowy czas, kiedy panuje atmosfera milczenia i zadumy. Jest to dzień, w którym wierni w skupieniu nawiedzają groby Pańskie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani.

 

To również czas, kiedy zgodnie z wielowiekową polską tradycją, ludzie święcą pokarmy, które zagoszczą na niedzielnym stole wielkanocnym. Wieczorem, po zmroku, rozpoczyna się najważniejsza liturgia w roku liturgicznym - Wigilia Paschalna, celebrująca zmartwychwstanie Pańskie.

 

W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie, Wielka Sobota rozpoczęła się uroczyście o godzinie 20.00. Pierwszym elementem liturgii była ceremonia poświęcenia ognia, symbolizującego Chrystusa jako światłość świata.


Reklama

 

Następnie, z poświęconym ogniem i paschałem na czele, odbyła się procesja wniesienia światła do świątyni. To wyjątkowy moment, kiedy zgaszone światła w kościele stopniowo rozjaśniają się, symbolizując zwycięstwo życia nad śmiercią. Po procesji rozpoczęła się Msza Święta Wigilii Paschalnej, centralny punkt wieczoru, który zgromadził licznie wiernych, pragnących wspólnie przeżywać te głęboko symboliczne chwile.

 

Wigilia Paschalna w Szczytnie, podobnie jak w innych miejscach Polski i świata, stanowi kulminacyjny moment Triduum Paschalnego - trzech dni, które są esencją wiary chrześcijańskiej. To czas, kiedy wspólnota wiernych nie tylko wspomina wydarzenia sprzed wieków, ale także doświadcza ich aktualności i znaczenia w dzisiejszym świecie.

Reklama

 

Wielka Sobota w Szczytnie to dowód na to, jak tradycja i współczesność mogą wspólnie tworzyć przestrzeń dla duchowości, modlitwy i wspólnoty.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama