W Szczytnie, jak w całej Polsce, Wielka Sobota stała się dniem refleksji, modlitwy i przygotowań do najważniejszego święta chrześcijańskiego.
W Kościele katolickim Wielka Sobota to wyjątkowy czas, kiedy panuje atmosfera milczenia i zadumy. Jest to dzień, w którym wierni w skupieniu nawiedzają groby Pańskie, rozważając mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zstąpienie do otchłani.
To również czas, kiedy zgodnie z wielowiekową polską tradycją, ludzie święcą pokarmy, które zagoszczą na niedzielnym stole wielkanocnym. Wieczorem, po zmroku, rozpoczyna się najważniejsza liturgia w roku liturgicznym - Wigilia Paschalna, celebrująca zmartwychwstanie Pańskie.
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie, Wielka Sobota rozpoczęła się uroczyście o godzinie 20.00. Pierwszym elementem liturgii była ceremonia poświęcenia ognia, symbolizującego Chrystusa jako światłość świata.
Następnie, z poświęconym ogniem i paschałem na czele, odbyła się procesja wniesienia światła do świątyni. To wyjątkowy moment, kiedy zgaszone światła w kościele stopniowo rozjaśniają się, symbolizując zwycięstwo życia nad śmiercią. Po procesji rozpoczęła się Msza Święta Wigilii Paschalnej, centralny punkt wieczoru, który zgromadził licznie wiernych, pragnących wspólnie przeżywać te głęboko symboliczne chwile.
Wigilia Paschalna w Szczytnie, podobnie jak w innych miejscach Polski i świata, stanowi kulminacyjny moment Triduum Paschalnego - trzech dni, które są esencją wiary chrześcijańskiej. To czas, kiedy wspólnota wiernych nie tylko wspomina wydarzenia sprzed wieków, ale także doświadcza ich aktualności i znaczenia w dzisiejszym świecie.
Wielka Sobota w Szczytnie to dowód na to, jak tradycja i współczesność mogą wspólnie tworzyć przestrzeń dla duchowości, modlitwy i wspólnoty.
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29