W środę, 2 października w auli im. Władysława Stasiaka Akademii Policji w Szczytnie odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz Policji i MSWiA, w tym nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, Zastępca Komendanta Głównego Policji, oraz Agata Furgała, Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. W trakcie ceremonii odbyła się immatrykulacja nowych studentów, których w tym roku przyjęto aż 985. Z tej liczby 747 to funkcjonariusze i pracownicy służb podległych MSWiA, a 238 to osoby cywilne. Dodatkowo 195 funkcjonariuszy podjęło studia podyplomowe.
O godzinie 11:00 w auli. im. Władysława Stasiaka rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025, która została poprzedzona oddaniem hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej poprzez złożenie kwiatów pod tablicą „Pamięci Jeńców Obozu w Ostaszkowie zamordowanych przez NKWD w Kalininie, Światu ku Przestrodze” przez nadinp. dr. Rafała Kochańczyka – Zastępcę Komendanta Głównego Policji, Panią Agatę Furgałę – Dyrektora Departamentu Porządku Publicznego MSWiA, insp. dr Agatę Malasińską-Nagórny – Komendanta-Rektora APwSz oraz delegację absolwentów APwSz, którzy w trakcie uroczystości zaplanowanej na 3 października br. zostaną uroczyście mianowani na pierwszy stopień w korpusie oficerów młodszych Policji.
Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, insp. dr Agata Malasińska-Nagórny podziękowała za przyjęcie zaproszenia i udział w uroczystości kierownictwu Policji, przedstawicielowi ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, wicemarszałkowi warmińsko-mazurskiemu, pełnomocnikowi wojewody warmińsko-mazurskiemu, samorządowcom powiatu szczycieńskiego, duchowieństwu oraz przedstawicielom uczelni wyższych i instytucji współpracujących z Akademią Policji w Szczytnie.
W swoim wystąpieniu Pani Komendant przedstawiła bogatą ofertę dydaktyczną Uczelni i podkreśliła nieustannie rozwijającą się współpracę międzynarodową służącą rozwojowi naukowo-badawczemu Akademii. Dodała, że zbliżający się rok 2025 będzie rokiem jubileuszowym dla naszej Uczelni, ponieważ będziemy obchodzić 35. rocznicę jej powołania.
Chciałabym podziękować kadrze Uczelni za niełatwą pracę i służbę na rzecz szkolnictwa policyjnego. Dziękuję za Wasze zaangażowanie i poświecenie. Dziękuję za wsparcie jakie otrzymałam od Państwa, obejmując funkcje Komendanta-Rektora. Życzę Państwu sukcesów w nowym roku akademickim i pomyślnej realizacji planów, a studentom – samych dobrych wyników w nauce oraz pozytywnych wrażeń z pobytu w naszej Uczelni – nadmieniła insp. dr Agata Malasińska-Nagórny.
Następnie głos zabrała mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak – Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie, która przedstawiła informację o przyjęciu studentów na 1. rok studiów w roku akademickim 2024/2025, po której odczytaniu nastąpiło uroczyste ślubowanie i immatrykulacja.
Aktu immatrykulacji dokonała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor APwSz, z kolei symbolicznego wręczenia indeksów dokonała mł. insp. dr Agnieszka Sadło-Nowak – Dziekan WBiNP APwSz. Łącznie na 1. rok studiów w Akademii Policji w Szczytnie przyjętych zostało 985 studentów, z czego 747 to funkcjonariusze i pracownicy służb podległych MSWiA ze skierowaniem, a 238 to osoby cywilne. Uczestnikami studiów podyplomowych pierwszego roku jest 195 funkcjonariuszy i pracowników służb podległych MSWiA ze skierowaniem.
W dalszej kolejności nastąpiło uroczystego wręczenie 8 dyplomów doktorskich, którego dokonała insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor APwSz. Słowa doktorskiej roty ślubowania odczytała mł. insp. dr Agnieszka Choromańska – Prorektor ds. rozwoju APwSz.
Stały punkt uroczystości inauguracji roku akademickiego stanowi wręczenie medali „Pro Meritis erga Academiam Administrationis Publicae Securitatis in Szczytno” osobom zasłużonym dla funkcjonowania Akademii Policji w Szczytnie. Są one nadawane przez Komendanta-Rektora po ówczesnym pozytywnym zaopiniowaniu wniosków przez Senat Uczelni. Wyróżnieni wskazanym medalem zostali: dr hab. Piotr Kardela, podinsp. Bożena Gołota oraz Pani Aleksandra Lewicka.
Srebrną odznaką „Zasłużony Policjant” z rąk nadinsp. dr. Rafała Kochańczyka – Zastępcy Komendanta Głównego Policji oraz insp. dr Agaty Malasińskiej-Nagórny – Komendanta-Rektora APwSz odznaczone zostały: insp. dr Monika Porwisz – Zastępca Komendanta-Prorektor APwSz oraz mł. insp. Iwona Drach – Kierownik Działu Kadr APwSz.
Podczas wydarzenia podsumowano również konkurs na najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2023/2024. Wyniki przedstawiają się następująco:
3. miejsce: Agnieszka Stawińska-Gromek - promotor: mł. insp. dr Anna Zubrzycka - temat: „Pokolenie Z w strukturach policyjnych. Przywództwo policyjne wobec zmieniających się potrzeb i wartości”;
2. miejsce: Małgorzata Nowak - promotor: dr hab. Tomasz Aleksandrowicz - temat: „Wykorzystywanie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego w postępowaniach przygotowawczych w Garnizonie Stołecznym Policji”;
1. miejsce: Sabina Kranc - promotor: dr hab. inż. Bogdan Zdrodowski - temat: „Strategie i narzędzia motywacyjne funkcjonariuszy polskiej Policji”.
Słowa do uczestników uroczystości skierował Pan Tomasz Siemoniak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W imieniu ministra list odczytała Pani Agata Furgała – Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSWiA. Minister w swoim liście podkreślił, że Akademia Policji w Szczytnie jest wyjątkową placówka, która kształci przyszłych oficerów Policji. Są oni fundamentem naszego bezpieczeństwa. Zdobyte tutaj wiedza i kompetencje pozwalają studentom Akademii skutecznie wypełniać rotę policyjnego ślubowania.
Studenci uczą się odpowiedzialności za powierzone zadania oraz tego jak służyć innym. Państwa postawę pięknie obrazuje fakt, że cała społeczność Uczelni włączyła się w zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi – dodał szef resortu MSWiA.
Następnie do zgromadzonych zwrócił się nadinsp. dr Rafał Kochańczyk – Zastępca Komendanta Głównego Policji, który odczytał list nadinsp. Marka Boronia – Komendanta Głównego Policji skierowany na ręce Komendanta-Rektora APwSz. Jestem pełen uznania dla realizowanej od lat przez Akademię misji kształcenia i doskonalenia kolejnych pokoleń funkcjonariuszy policyjnych kadr oraz cywilnych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego – wskazał Komendant Główny Policji. Nadinsp. dr Rafał Kochańczyk, w imieniu kierownictwa Policji, podziękował władzom i kadrze APwSz za wkład i zaangażowanie w zmianę systemu szkolenia polskich policjantów i pracowników cywilnych.
Głos zabrał również sierż. Maciej Saciuk – przewodniczący Zarządu Samorządu Studenckiego APwSz, który zwrócił się do studentów 1. roku, zapewniając im wsparcie ze strony całej braci studenckiej i Zarządu Samorządu Studenckiego na początku ich akademickiej podróży, jak i przez cały okres jej trwania.
Mł. insp. Barbara Żebrowska – wiceprezes Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach podziękowała funkcjonariuszom, pracownikom, studentom i słuchaczom Akademii Policji w Szczytnie za szczególne wsparcie. Dzięki hojności uczestników organizowanego od 2019 r. Biegu o Buzdygan Komendanta-Rektora na konto fundacji wpłynęło blisko 200 tys. złotych. Pamiątkowe statuetki przekazała na ręce insp. dr Agaty Malasińskiej-Nagórny – Komendanta-Rektora APwSz oraz podinsp. Małgorzaty Ciesielskiej – kierownika Działu Dowodzenia APwSz oraz inicjatorki biegu charytatywnego.
Po odśpiewaniu pieśni „Gaudeamus igitur” oraz odprowadzeniu sztandaru Akademii Policji w Szczytnie, insp. w st. sp. prof. dr hab. Arkadiusz Letkiewicz wygłosił wykład inauguracyjny nt. „Szkolnictwo policyjne – nowe wyzwania”, omawiając wyzwania stojące przed nauczaniem w placówkach dydaktycznych Policji oraz rolę nauki w funkcjonowaniu Policji. Pan Profesor odniósł się także do kierunków projektowania zmian służących dalszemu rozwojowi szkolnictwa.
Uroczystość uświetnił występ Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego. Z okazji inauguracji roku akademickiego listy okolicznościowe do Akademii Policji w Szczytnie skierowali m.in. prof. dr hab. Bronisław Włodzimierz Sitek – Przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej oraz dr hab. Jerzy A. Przyborowski, prof. UWM – Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Źródło tekst i foto: Akademia Policji w Szczytnie
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48