Sobota, 22 Czerwiec
Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza -

Reklama


Reklama

Twoja dodatkowa emerytura z Bankiem Spółdzielczym w Szczytnie. Sprawdź szczegóły!


IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to rachunek, który pozwala na bezpieczne gromadzenie oszczędności na przyszłość, a jednocześnie daje wiele korzyści podatkowych. Jakich? O tym między innymi rozmawiamy z Moniką Żyłajtys, p.o. Kierownika Filii nr 2 Banku Spółdzielczego w Szczytnie.Czym dokładnie jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

 

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to sposób mądrego oszczędzania na emeryturę. Jest to produkt finansowy wprowadzony przez rząd w 2012 roku, a następnie poprawiony w 2013 roku. IKZE daje możliwość oszczędzania na przyszłość, w ramach konta, na którym oprocentowanie środków w tej chwili wynosi aż 7%. Jest to oprocentowanie wyższe niż na zwykłym koncie bankowym, a co ważne, oszczędzając w ramach IKZE mamy możliwość odliczenia wpłaconych środków od podstawy opodatkowania i uzyskania zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, zyski z IKZE nie są objęte podatkiem "Belki", co stanowi dodatkową korzyść.

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie prowadzi takie konta, można je u was założyć?

 

Tak, prowadzimy konta IKZE. I można je założyć właściwie od ręki. Wystarczy przyjść do któregokolwiek z naszych oddziałów.

 

Do kogo skierowany jest ten produkt?

 

Właściwie do każdego z nas. Każdy, kto myśli o swojej emerytalnej przyszłości powinien założyć takie konto. Bo nie jest to żaden fundusz powierniczy, czy słynne OFE. Środki zgromadzone na tym koncie są własnością wyłącznie osoby, do której należy to konto. Nikt ich nie może nam odebrać. Wysokość wpłat można ustalić indywidualnie. I modyfikować na miarę naszych możliwości. Ale aby założyć, uruchomić takie konto na start trzeba wpłacić minimum 500 zł. Potem już nie ma określonej minimalnej wpłaty. Może to być nawet 10, czy 50 zł miesięcznie. Ale wiadomo, że im większa będzie to kwota, to tym więcej będziemy mieli do dyspozycji po osiągnięciu wieku emerytalnego. Są jednak górne limity. W tym roku to 8 322,00 zł dla osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej oraz 12 483,00 zł dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą.


Reklama

 

Czyli dopiero po osiągnięciu 65 lat będziemy mogli skorzystać z tych pieniędzy, tak?

 

Idea jest właśnie taka. Dodam, że tu nie ma różnicy: i dla mężczyzny, i kobiety – to 65 lat. Minimalny okres takiego oszczędzania to pięć lat. Środki można wypłacać wówczas w całości lub na przykład w miesięcznie ratach, co zwiększy nasze świadczenie o daną kwotę. Może to być 200, 500, a i 1000 zł. W zależności oczywiście od zgromadzonych środków.

 

 

A co w przypadku, gdy nie dożyjemy 65 lat, lub nie wykorzystamy przed śmiercią zgromadzonych środków?

 

Są one dziedziczone. Właściciel takiego konta może wskazać osobę, na którą one przechodzą. Takie przypadki już mieliśmy w naszym banku. Dodam, że konto IKZE można mieć tylko jedno, bo jest ono naprawdę na preferencyjnych warunkach.

 

A co w przypadku gdybyśmy jednak zechcieli wypłacić zgromadzone środki przed ukończeniem 65 roku?

 

Można to zrobić. Ustawodawca to przewidział, ale wówczas stracimy wszystkie korzyści, które wynikają z tego konta. Będziemy musieli zapłacić podatek od tej kwoty, podatek Belki oraz zwrócić odliczanie od podstawy opodatkowania. To jest zabezpieczenie, aby niechętnie to robić, bo te środki mają być na przyszłą emeryturę, a nie na przykład remont mieszkania. Zgromadzone środki są też gwarantowane Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. I co najważniejsze ich właścicielem jest wyłącznie posiadacz tego konta. Jest to naprawdę mądre oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Jeśli ktoś chce poznać więcej szczegółów zapraszam do placówek Banku Spółdzielczego w Szczytnie.

Reklama

 


 

Zapraszamy do Banku Spółdzielczego w Szczytnie:

Oddział w Szczytnie, ul. Łomżyńska 20, tel. 89 642 61 07, mail: karolina.majchrzak@bsszczytno.pl

Filia nr 1 w Szczytnie, ul. Polska 49, tel. 89 642 61 72, mail: karol.napiorkowski@bsszczytno.pl

Filia nr 2 w Szczytnie, Plac Juranda 3, tel. 89 642 61 44, mail: monika.zylajtys@bsszczytno.pl


 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama