IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to rachunek, który pozwala na bezpieczne gromadzenie oszczędności na przyszłość, a jednocześnie daje wiele korzyści podatkowych. Jakich? O tym między innymi rozmawiamy z Moniką Żyłajtys, p.o. Kierownika Filii nr 2 Banku Spółdzielczego w Szczytnie.
Czym dokładnie jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to sposób mądrego oszczędzania na emeryturę. Jest to produkt finansowy wprowadzony przez rząd w 2012 roku, a następnie poprawiony w 2013 roku. IKZE daje możliwość oszczędzania na przyszłość, w ramach konta, na którym oprocentowanie środków w tej chwili wynosi aż 7%. Jest to oprocentowanie wyższe niż na zwykłym koncie bankowym, a co ważne, oszczędzając w ramach IKZE mamy możliwość odliczenia wpłaconych środków od podstawy opodatkowania i uzyskania zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, zyski z IKZE nie są objęte podatkiem "Belki", co stanowi dodatkową korzyść.
Bank Spółdzielczy w Szczytnie prowadzi takie konta, można je u was założyć?
Tak, prowadzimy konta IKZE. I można je założyć właściwie od ręki. Wystarczy przyjść do któregokolwiek z naszych oddziałów.
Do kogo skierowany jest ten produkt?
Właściwie do każdego z nas. Każdy, kto myśli o swojej emerytalnej przyszłości powinien założyć takie konto. Bo nie jest to żaden fundusz powierniczy, czy słynne OFE. Środki zgromadzone na tym koncie są własnością wyłącznie osoby, do której należy to konto. Nikt ich nie może nam odebrać. Wysokość wpłat można ustalić indywidualnie. I modyfikować na miarę naszych możliwości. Ale aby założyć, uruchomić takie konto na start trzeba wpłacić minimum 500 zł. Potem już nie ma określonej minimalnej wpłaty. Może to być nawet 10, czy 50 zł miesięcznie. Ale wiadomo, że im większa będzie to kwota, to tym więcej będziemy mieli do dyspozycji po osiągnięciu wieku emerytalnego. Są jednak górne limity. W tym roku to 8 322,00 zł dla osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej oraz 12 483,00 zł dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
Czyli dopiero po osiągnięciu 65 lat będziemy mogli skorzystać z tych pieniędzy, tak?
Idea jest właśnie taka. Dodam, że tu nie ma różnicy: i dla mężczyzny, i kobiety – to 65 lat. Minimalny okres takiego oszczędzania to pięć lat. Środki można wypłacać wówczas w całości lub na przykład w miesięcznie ratach, co zwiększy nasze świadczenie o daną kwotę. Może to być 200, 500, a i 1000 zł. W zależności oczywiście od zgromadzonych środków.
A co w przypadku, gdy nie dożyjemy 65 lat, lub nie wykorzystamy przed śmiercią zgromadzonych środków?
Są one dziedziczone. Właściciel takiego konta może wskazać osobę, na którą one przechodzą. Takie przypadki już mieliśmy w naszym banku. Dodam, że konto IKZE można mieć tylko jedno, bo jest ono naprawdę na preferencyjnych warunkach.
A co w przypadku gdybyśmy jednak zechcieli wypłacić zgromadzone środki przed ukończeniem 65 roku?
Można to zrobić. Ustawodawca to przewidział, ale wówczas stracimy wszystkie korzyści, które wynikają z tego konta. Będziemy musieli zapłacić podatek od tej kwoty, podatek Belki oraz zwrócić odliczanie od podstawy opodatkowania. To jest zabezpieczenie, aby niechętnie to robić, bo te środki mają być na przyszłą emeryturę, a nie na przykład remont mieszkania. Zgromadzone środki są też gwarantowane Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. I co najważniejsze ich właścicielem jest wyłącznie posiadacz tego konta. Jest to naprawdę mądre oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Jeśli ktoś chce poznać więcej szczegółów zapraszam do placówek Banku Spółdzielczego w Szczytnie.
Zapraszamy do Banku Spółdzielczego w Szczytnie:
Oddział w Szczytnie, ul. Łomżyńska 20, tel. 89 642 61 07, mail: karolina.majchrzak@bsszczytno.pl
Filia nr 1 w Szczytnie, ul. Polska 49, tel. 89 642 61 72, mail: karol.napiorkowski@bsszczytno.pl
Filia nr 2 w Szczytnie, Plac Juranda 3, tel. 89 642 61 44, mail: monika.zylajtys@bsszczytno.pl
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33