Sobota, 30 Wrzesień
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała -

Reklama


Reklama

Twoja dodatkowa emerytura z Bankiem Spółdzielczym w Szczytnie. Sprawdź szczegóły!


IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, to rachunek, który pozwala na bezpieczne gromadzenie oszczędności na przyszłość, a jednocześnie daje wiele korzyści podatkowych. Jakich? O tym między innymi rozmawiamy z Moniką Żyłajtys, p.o. Kierownika Filii nr 2 Banku Spółdzielczego w Szczytnie.Czym dokładnie jest Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego?

 

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to sposób mądrego oszczędzania na emeryturę. Jest to produkt finansowy wprowadzony przez rząd w 2012 roku, a następnie poprawiony w 2013 roku. IKZE daje możliwość oszczędzania na przyszłość, w ramach konta, na którym oprocentowanie środków w tej chwili wynosi aż 7%. Jest to oprocentowanie wyższe niż na zwykłym koncie bankowym, a co ważne, oszczędzając w ramach IKZE mamy możliwość odliczenia wpłaconych środków od podstawy opodatkowania i uzyskania zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, zyski z IKZE nie są objęte podatkiem "Belki", co stanowi dodatkową korzyść.

 

Bank Spółdzielczy w Szczytnie prowadzi takie konta, można je u was założyć?

 

Tak, prowadzimy konta IKZE. I można je założyć właściwie od ręki. Wystarczy przyjść do któregokolwiek z naszych oddziałów.

 

Do kogo skierowany jest ten produkt?

 

Właściwie do każdego z nas. Każdy, kto myśli o swojej emerytalnej przyszłości powinien założyć takie konto. Bo nie jest to żaden fundusz powierniczy, czy słynne OFE. Środki zgromadzone na tym koncie są własnością wyłącznie osoby, do której należy to konto. Nikt ich nie może nam odebrać. Wysokość wpłat można ustalić indywidualnie. I modyfikować na miarę naszych możliwości. Ale aby założyć, uruchomić takie konto na start trzeba wpłacić minimum 500 zł. Potem już nie ma określonej minimalnej wpłaty. Może to być nawet 10, czy 50 zł miesięcznie. Ale wiadomo, że im większa będzie to kwota, to tym więcej będziemy mieli do dyspozycji po osiągnięciu wieku emerytalnego. Są jednak górne limity. W tym roku to 8 322,00 zł dla osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej oraz 12 483,00 zł dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą.


Reklama

 

Czyli dopiero po osiągnięciu 65 lat będziemy mogli skorzystać z tych pieniędzy, tak?

 

Idea jest właśnie taka. Dodam, że tu nie ma różnicy: i dla mężczyzny, i kobiety – to 65 lat. Minimalny okres takiego oszczędzania to pięć lat. Środki można wypłacać wówczas w całości lub na przykład w miesięcznie ratach, co zwiększy nasze świadczenie o daną kwotę. Może to być 200, 500, a i 1000 zł. W zależności oczywiście od zgromadzonych środków.

 

 

A co w przypadku, gdy nie dożyjemy 65 lat, lub nie wykorzystamy przed śmiercią zgromadzonych środków?

 

Są one dziedziczone. Właściciel takiego konta może wskazać osobę, na którą one przechodzą. Takie przypadki już mieliśmy w naszym banku. Dodam, że konto IKZE można mieć tylko jedno, bo jest ono naprawdę na preferencyjnych warunkach.

 

A co w przypadku gdybyśmy jednak zechcieli wypłacić zgromadzone środki przed ukończeniem 65 roku?

 

Można to zrobić. Ustawodawca to przewidział, ale wówczas stracimy wszystkie korzyści, które wynikają z tego konta. Będziemy musieli zapłacić podatek od tej kwoty, podatek Belki oraz zwrócić odliczanie od podstawy opodatkowania. To jest zabezpieczenie, aby niechętnie to robić, bo te środki mają być na przyszłą emeryturę, a nie na przykład remont mieszkania. Zgromadzone środki są też gwarantowane Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. I co najważniejsze ich właścicielem jest wyłącznie posiadacz tego konta. Jest to naprawdę mądre oszczędzanie na przyszłą emeryturę. Jeśli ktoś chce poznać więcej szczegółów zapraszam do placówek Banku Spółdzielczego w Szczytnie.

Reklama

 


 

Zapraszamy do Banku Spółdzielczego w Szczytnie:

Oddział w Szczytnie, ul. Łomżyńska 20, tel. 89 642 61 07, mail: karolina.majchrzak@bsszczytno.pl

Filia nr 1 w Szczytnie, ul. Polska 49, tel. 89 642 61 72, mail: karol.napiorkowski@bsszczytno.pl

Filia nr 2 w Szczytnie, Plac Juranda 3, tel. 89 642 61 44, mail: monika.zylajtys@bsszczytno.pl


 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • W drodze do marzeń. Przyszła mieszkanka Rudki walczy o sukces na Mistrzostwach Europy we Fryzjerstwie
  Żenujące. Pani fryzjerka buduje się w Rudce a wiadomo że trzeba mieć pieniądze aby kupić tam działkę....mąż jedzie do Holandii i za jedną tygodniówkę może bez problemu swoje małżonce wysłać 500 euro na bilet do Finlandii... każdy z nas ma marzenia i spełnia je nie licząc na zrzutki czy składki...czy Pani fryzjerka będzie potem dającym jej swoje pieniądze robiła fryzury za darmo? W Szczytnie ludzie składają się na chore dzieci ,pieką ciasta i dają je na licytację a tu kobieta w siłę wieku ,mąż w sile wieku ,oboje mają fach w ręku i proszą o datki? Pani fryzjerka za jeden zabieg na włosach może skasować 400 zł i kobiety które chodzą po salonach fryzjerskich na zabiegi laminacji,saunę czy inne podobne tyle płacą... niektórzy ,a nawet sporo ma marzenie żeby starczyło im na życie od 1-go do 1-go....

  Iga


  2023-09-28 20:19:36
 • Były dziennikarz TVP: idźcie na wybory! Rozmowa z Maciejem Wróblem
  To tzw ślizgacze już wszędzie był.

  Artur Ansjon


  2023-09-28 17:46:40
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Marian, przyszła jesień czas na wykopki. Przestań zajmować się sprawami o których nie masz pojęcia. Środki z dofinansowania biorą się z programów jakie są dostępne, a więc jeżeli jest program na remont czy modernizację to nie wybudujesz z nich nowego budynku. Można nie brać pieniędzy na remont i czekać tak jak proponujesz na programy związane z budową nowych budynków i to nie mieszkalnych ale takich programów chyba nawet nie było więc nie byłoby nigdy budynku dla seniorów. Bierze się to co można, a to co by się chciało nie zawsze jest dostępne. Przypominam że część bezradnych radnych niedawno chciało remontować ten obiekt ze swoich tzn. miejskich funduszy. Dobrze że do tego nie doszło.

  ja


  2023-09-28 07:16:28
 • Wojenka o działki nad Marksobami
  Najpiękniejsze jest to, że \"Letnicy\" sami wykupili działki (w Marksewie) w taki sposób, że do jeziora tam praktycznie nie dojdziesz, a protestują, że sprzedaż jednej \"małej\" działeczki \"zabierze\" dostęp do jeziora - dla mnie czysta hipokryzja (w myśl zasady \"ja mam, a Tobie nie dam\" - patrz nie pozwolę, buhahahaha) Skądinąd Pan Wójt musi mieć środki na inwestycje, więc ... sprzedaje nieruchomości. Co w tym dziwnego? ... No fakt, dziwne jest jednak to, że w miejscu gdzie leży \"kość niezgody\" nie sprzedano działki już jakieś 40 lat. No, a jeszcze ciekawsze jest to, że np. do innej wioski wodociąg doprowadzony był np. za środki \"pozyskane w ramach programu\" i dofinansowanie było np. 90%\", a w Marksewie woda jest/będzie za środki \"samej wioski\" (tu nie trzeba się wysilić, żeby podanie napisać, coby dostać dofinansowanie, itp., tu można zwyczajnie sprzedać, patrz dofinansowanie 0,00%, buahahahahaha) - czysta ekonomia, buahahahaha. Swoją drogą prawie 500 zł za metr kwadratowy to prawie jak na Manhattanie. Kończąc, trzeba powiedzieć jasno, chcieliście mieć wodę w Marksewie, to macie wodę, ale do \"wody\" nie dojdziecie.

  Wyborca z wyboru


  2023-09-28 04:46:40
 • „Bitwa o remizy” – rząd sfinansuje modernizację remiz strażackich. Najważniejsze kryterium? Frekwencja w nadchodzących wyborach
  I tak wam rozdawnictwo naszych pieniędzy, podła zmino nic nie pomoże, mamy was już serdecznie dosyć!!!!!

  Polak


  2023-09-27 19:02:36
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  To może Burmistrz Mańkowski pochwali się co konkretnie robił aby pozyskać środki? Ten człowiek tylko dużo gada a nic nie robi. Szkoda tylko że seniorzy jak pokazuje doświadczenie są tak łatwowierni i wierzą jemu oraz tym dziwnym radnym. Kolejna fatalna decyzja tego całego grona. Zamiast postawić od podstaw nowy parterowy budyneczek dla seniorów i innych organizacji będą klecić starą ruderę!!! Czy nikt w tym mieście nie potrafi logicznie myśleć!!! Tragedia!

  marian


  2023-09-27 13:53:49
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Ale sukces straży Rybackiej że aż trzeba w prasie się tym pochwalić. Dziadka \"wielkiego przestępcę\" na rybach dorwali, który kilka rybek na obiad chciał złowić gdyż mizerna emerytura nażycie nie wystarczała. Wnioskuję by do prezydenta o ordery wystąpić!!!

  emryt


  2023-09-27 12:36:06
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Bandziora nie mogą złapać , ale dziadka z wędką to proszę bardzo aż artykuł powstał

  Ona


  2023-09-27 12:35:03
 • Przełomowa chwila dla seniorów w Szczytnie. Budynek przy ul. Pułaskiego 10 w nowym świetle! 2 mln zł na kapitalny remont już w drodze!
  Ucieszyła mnie bardzo ta wiadomość że może wreszcie coś się ruszy w tym zakresie. Jednocześnie dziwi mnie że mimo tylu prub pozyskania środków na w/w remont, nigdy nie było pieniędzy. Raptem przed samymi wyborami kasa się znalazła i to w pokaźnej kwocie (kiełbasa wyborcza), to może niech wybory będą co roku. Dziwny jest ten świat, jak śpiewał Czesław Niemen. Pozdrawiam.

  senior


  2023-09-27 10:46:14
 • Kłusownik z gminy Dźwierzuty ujęty przez funkcjonariuszy Straży Rybackiej
  Zuchy! Dziadka złapać to jest sztuka...

  wolf


  2023-09-27 08:33:51

Reklama