Wtorek, 11 Luty
Imieniny: Bernadetty, Marii, Olgierda -

Reklama


Reklama

„Teren wojskowy. Wstęp wzbroniony” - Wielbark militarnym centrum regionu?


„Teren wojskowy. Wstęp wzbroniony” – przy ulicy Przemysłowej w Wielbarku pojawiły się już tablice z taką informacją. Trwa tam budowa wojskowych koszar. Prace są zaawansowane. Pojawiły się nawet kontenery, w których żołnierze będą pracowali. Pierwsi mundurowi, w ilości 200, mają pojawić się w Wielbarku w połowie roku. Docelowo ma być ich nawet 3000.



Decyzja o utworzeniu od podstaw jednostki wojskowej w Wielbarku – 1. Pułku Przeciwpancernego – zapadła jeszcze w 2023 roku. Mimo zmiany władzy w Polsce pomysł jest kontynuowany. Dla Wielbarka to ogromna szansa na rozwój.

Wojsko kupiło u nas też półtorahektarową działkę przy ulicy Napoleońskiej, myślę, że pod budowę bloków mieszkalnych – mówi Jerzy Szczepanek, burmistrz Wielbarka. 

 

- Wiele rzeczy owianych jest tajemnicą, jak to w wojsku, ale liczymy, że te informacje, które krążą nieoficjalnie również w mediach, potwierdzą się. Mówi się, że jednostka ma liczyć trzy, a może nawet pięć tysięcy osób. Gdy doliczymy do tego być może cywilów, czy rodziny żołnierzy, którzy zdecydują się zamieszkać u nas, to te liczby naprawdę robią wrażenie. Przy ubytkach demograficznych taki „zastrzyk” ludzi może sprawić, że nasze miasto, gmina naprawdę przyspieszą się w rozwoju. Szkoły, usługi... Oby tak się stało – dodaje.

 

 

Inwestycje realizuje Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie. Budowa koszar oficjalnie nazywa się „Wykonanie robót budowlano-montażowych po uprzednim opracowaniu programu inwestycji projektowo-kosztorysowej dla budowy tymczasowego obozowiska kontenerowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą w systemie „zaprojektuj i zbuduj” w Wielbarku.” Utworzenie i wyposażenie koszar w Wielbarku inwestor wycenił na ponad 41 milionów złotych. Prace realizuje firma UNIBEP S.A. z siedzibą w Bielsku Podlaskim.


Reklama

 

W procedurze przetargowej niektóre istotne elementy zostały utajnione. Tajemnicą wojskową jest np. to, ilu żołnierzy docelowo zamieszka w tymczasowym obozowisku kontenerowym. Nie wiadomo też – jak dotąd – jak rozumieć słowo "tymczasowe", choć nie wydaje się ani możliwe, ani celowe, by wydawano kilkadziesiąt milionów na coś, co miałoby istnieć krótko. Mimo tajemnicy w przestrzeni publicznej pojawiały się już informacje, że Wielbark przygarnie 3-5 tysięcy żołnierzy.

 

Teren budowy jest już ogrodzony i oznaczony tablicami „Teren wojskowy. Wstęp wzbroniony”. Pracownicy firmy są czujni i wyczuleni. Gdy pojawił się tam nasz dziennikarz, od razu zareagowali.

 

- Proszę nie robić zdjęć, to zabronione – usłyszeliśmy. - W tym miejscu trwają prace obiektu militarnego.

 

Samych żołnierzy czy żandarmerii, która mogłaby pilnować tego terenu, jeszcze nie ma.

 

O planach powstania jednostki w Wielbarku mówił w 2023 roku ówczesny wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Zapadła decyzja o utworzeniu w tym mieście od podstaw jednostki wojskowej – 1. Pułku Przeciwpancernego. 

Reklama

 

Jak mówiono wówczas, jednostka ma powstać na terenach należących obecnie do Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Lasów Państwowych. Nie wskazano dokładnie jej lokalizacji. Wojewoda powiedział jedynie, że powstanie ona m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie zmodernizowanej linii kolejowej nr 35.

 

Przy lokalizacji jednostki nie bez znaczenia pozostawał fakt, że w niedalekiej odległości znajduje się również lotnisko w Szymanach.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama