Szymon Lipka jest pełnomocnikiem powiatowym Ruchu Narodowego. Rozmawiamy z nim o tym, jak dzisiaj postrzegany jest patriotyzm, o jego politycznej drodze i zasadach, które mu przyświecają. Czy Konfederacja to dobry wybór na przyszłość Polski, zdradza nam w obliczu wizyty kandydata na prezydenta Sławomira Mentzena w Szczytnie.
Hasło „Ruch Narodowy” budzi różne emocje. Jak jest na naszym powiatowym podwórku?
W każdym ugrupowaniu są frakcje bardziej centrowe i bardziej prawicowe. My od wielu lat mamy spójne poglądy, których nie zmieniamy. Widzę, że naszym językiem powoli zaczynają mówić inne ugrupowania polityczne. Mam wrażenie, że Ruch Narodowy nie idzie w centrum, tylko centrum idzie w naszą stronę. Widzę, że w naszym powiecie jest coraz więcej młodych ludzi, dla których wartości bliskie naszym stają się ważne. Coraz więcej osób sympatyzuje z nami, dołącza do naszych struktur. Chce działać.
W takim razie, ile macie aktualnie członków w powiecie?
W sumie jest to kilkadziesiąt osób sympatyzujących i członków Ruchu Narodowego, a tym samym Konfederacji.
A Ty, ile lat działasz w Ruchu Narodowym?
W zasadzie od samego powstania ruchu. W sumie będzie już kilkanaście lat.
Dlaczego zdecydowałeś się „iść” w politykę?
Jestem człowiekiem, który nie lubi bezczynności. Nie chcę mówić i słyszeć, że nie da się nic zrobić i nic w naszym kraju zmienić. Moim zdaniem każda pojedyncza osoba ma wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Tak też jest podczas wyborów – czy to samorządowych, czy parlamentarnych, czy prezydenckich, które są przed nami.
A co było inspiracją do takiego kierunku?
Zamiłowanie do polityki wzięło się z historii, która bardzo mnie ciekawiła. Stąd też myślę, że moje silne przywiązanie do wartości patriotycznych i narodowościowych wynika z losów naszego kraju oraz poszczególnych wydarzeń. Od początku mojej aktywności politycznej związany jestem z jednym ugrupowaniem, które swój kapitał buduje na wartościach dla mnie najważniejszych.
Czemu wybrałeś Ruch Narodowy, w Polsce mamy więcej ugrupowań?
Uważam, że liderzy ruchu zawsze mówili, że chcą zmieniać Polskę zgodnie z ideami patriotyzmu. Nawet gdy były inne trendy w Polsce, ciągle mówiliśmy o patriotyzmie gospodarczym, obronie naszej historii, kultury i tradycji. Podkreślaliśmy, że powinniśmy patrzeć na państwa zachodnie i dążyć do rozwoju, ale jednocześnie wyciągać wnioski z ich błędów i budować swoją niezależną drogę.
Wyjaśnijmy, o co chodzi z Konfederacją, Ruchem Narodowym i Nową Nadzieją...
Konfederacja jest partią polityczną, której składowe to Ruch Narodowy i Nowa Nadzieja. Jako członkowie ruchu jesteśmy członkami Konfederacji. Aby do niej dołączyć, trzeba być w strukturach właśnie jednej ze składowych. Ruch Narodowy wywodzi się z przedwojennych ruchów narodowych i ma swoją długą historię, związaną z takimi postaciami jak Roman Dmowski. Nowa Nadzieja to ruch wolnościowy, oparty na idei patriotyzmu i niepodległości. Skupia się na rozwoju programu gospodarczego kraju nakierowanego na rozwój i wsparcie przedsiębiorczości.
Po sondażach krajowych i wynikach wyborów widzimy, że zyskujecie coraz większą liczbę sympatyków. Z jakim odbiorem się spotykacie?
Dzisiaj widzimy, że mamy coraz lepszy odbiór Konfederacji. Wiele osób pyta się, czy można do nas dołączyć. Oczywiście jesteśmy otwarci na każdego, dla kogo nasze wartości są ważne. A są to młodzi ludzie, którzy założyli rodziny, wkraczają w taki etap swojego życia, w którym chcą mieć wpływ i kształtować naszą rzeczywistość pod kątem swojej przyszłości oraz przyszłości ich dzieci.
Oczywiście nie wszyscy nas popierają.Ludzie mają inne poglądy, my z naszej strony możemy tylko argumentami przekonywać do naszych idei. Dziś dzieje się tak, że liderzy konkurencyjnych ugrupowań przejmują nasze hasła. Ważne jest również to, że nie możemy mylić nacjonalizmu z szowinizmem. Dla mnie nie liczy się wiek, kolor skóry czy orientacja drugiej osoby. Ważne jest to, żeby swoją postawą pokazywał, że jest dobrym Polakiem.
A oprócz działań stricte politycznych, czym jeszcze zajmujecie się w naszym powiecie?
Przede wszystkim promujemy wartości patriotyczne. W obrębie naszych zainteresowań jest strzelectwo, które staramy się promować. W miarę możliwości włączamy się w różne akcje. Wiosną planujemy organizację otwartego wykładu historycznego na temat wybranego obszaru historii Polski.
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44