Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Szpital będzie leczył poza... szpitalem


- W naszym projekcie chodzi o to, aby rozszerzyć opiekę senioralną, by dbać o zdrowie osób starszych i chorych także wtedy, gdy opuszczą oni szpital – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala.Pierwsze, pilotażowe w powiecie działania, obejmą seniorów z Pasymia i Wielbarka.

 

- Cieszy nas ten wybór. W razie potrzeby, jako samorząd, będziemy oczywiście wspierać projekt – mówił burmistrz Pasymia podczas spotkania, na którym plan opieki senioralnej był prezentowany.

 

Planowana opieka senioralna, w Pasymiu i Wielbarku, ma objąć początkowo po 30 osób. Organizacją i "obsługą" pacjentów zajmuje się firma zewnętrzna, którą szpital wyłonił w ramach konkursu ofert. Realizowane obecnie działania przewidziane zostały i zaplanowane już... trzy lata temu.

 

- To część projektu, którego głównym elementem jest utworzenie w szpitalu Zakładu Opieki Leczniczej – tłumaczy Beata Kostrzewa. - Pomysł na ZOL powiązany był z zaplanowaną już wówczas rozbudową szpitala i zmianą struktury, przeniesieniem poszczególnych oddziałów. Co prawda, pandemia, jak dotąd, nie pozwala nam jeszcze na pełną realizację tych zamierzeń, ale niektóre z działań możemy podjąć, w tym właśnie tę pozaszpitalną opiekę senioralną.


Reklama

 

Rozbudowane działania miały podwójną motywację. Z jednej strony tylko na ZOL szpital nie uzyskałby dofinansowania, natomiast prozdrowotne przedsięwzięcie o szerszym zakresie zapewniło dotację (4 mln zł), a z drugiej – zapewnienie bieżącej kontroli zdrowia i opieki we własnych domach, to komfort i poczucie bezpieczeństwa dla seniorów.

 

- Mówimy o osobach w podeszłym wieku, chorych i najczęściej samotnych – podkreśla dyrektor szpitala. - Takich, które po pobycie w naszej placówce, po ewentualnej rehabilitacji zdrowotnej w ZOL, wciąż jednak nie powinny być pozostawione same sobie. Teoretycznie mogłyby te osoby zostać pensjonariuszami domów opieki, ale dla wielu z nich to życiowa tragedia, trauma. Nasz program, taką mamy nadzieję i takie są projektowe założenia, pozwoli tym osobom pozostać we własnych domach i mieć jednocześnie zapewnioną opiekę. Prościej mówiąc tworzymy zintegrowany system opieki nad osobami starszymi.

 

Reklama

W pierwszym etapie opieką pozaszpitalną ma być objętych po 30 osób z obu miast i gmin. Docelowo, w ramach projektu, jego beneficjentami będzie 150 osób, także z innych obszarów powiatu. Udział samorządów, co ważne, nie wymaga wsparcia finansowego, co zapewne obu burmistrzów, zarówno Wielbarka, jak i Pasymia, skłoniło do przychylności. Przydatna natomiast będzie, niewątpliwie, współpraca z gminnymi ośrodkami pomocy.

 

- Ale nie będziemy wkraczać w ich kompetencje, lecz uzupełniać ich działania – zapewnia dyrektor szpitala. - W styczniu ruszymy z kwalifikacją i naborem podopiecznych, a od lutego opiekuńczy projekt ruszy. Jesteśmy tak dalece przekonani o potrzebie zapewnienia tego rodzaju opieki, że projekt będziemy chcieli rozwijać i kontynuować, pozyskując nań dalsze środki, na przykład z EFS-u.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama