Piątek, 25 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Rozogi w palmy ustrojone (zdjęcia)


Coraz więcej palm, coraz więcej kolorów, coraz więcej ludzi, coraz więcej radości – tak by można podsumować tradycyjnie organizowany w Rozogach Powiatowy Konkurs Palm Wielkanocnych. A tradycja to już długa. W minioną niedzielę konkurs odbył się już po raz dwudziesty czwarty. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że przyszłoroczny, jubileuszowy, będzie jeszcze bardziej okazały.


  • Data:

Kadzidło, Łyse, Myszyniec – te nieodległe miejscowości słyną z wielkich imprez kulturalnych, których trzon stanowią kurpiowskie tradycje. Rozogi, chociaż w pełni mazurskie (przynajmniej terytorialnie) przesiąkły przez wieki kulturą i folklorem sąsiadów zza granicznych rogatek i też z tą kurpiowszczyzną mocno się utożsamiają. Trudno zresztą się dziwić, bo granice państwowe sobie, a lud – sobie, więc i te nasze Rozogi już dawno mniej są mazurskie, a znacznie bardziej kurpiowskie, a nie bez znaczenia jest i to, że np. przypisane gminie Dąbrowy są już kurpiowskie w całej swej okazałości.

 

 

To widać i po wielu palmach, które do konkursu zostały zgłoszone: wielkie, imponująco kolorowe dzieła sztuki zachwycają nie tylko precyzją wykonania i urodą. Skłaniają głównie do tego, by przed ich twórcami się skłonić, bo wielki to wysiłek i ogrom pracy, która wszak nie jest żadnym obowiązkiem, a potrzebą serca i uhonorowania tradycji.

 

 

Choć to konkurs powiatowy, niewielu jest chętnych spoza gminy Rozogi, by konkurować z jej mieszkańcami. W tym roku swoje palmy „zbiorowe” zgłosiły tylko: Klub Seniora ze Świętajna i Nadleśnictwo Spychowo (obie otrzymały nagrody specjalne). Pozostałych kilkudziesięciu twórców, zespołowych i indywidualnych, w najróżniejszym wieku – to reprezentanci gminy – gospodarza. I tradycyjnie, wszyscy uczestnicy i ich dzieła zostały uhonorowane, co najmniej wyróżnieniami i dyplomami.

 

 


Reklama

Od lat konkursowy rytuał nie ulega zmianie. Palmy są gromadzone w miejscowym kościele, a stamtąd, w Niedzielę Palmową, barwnym pochodem odprowadzane do hali sportowej, gdzie odbywa się uroczystość nagradzania, połączona z artystycznymi pokazami. W tym roku folklor kurpiowski prezentowały dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe, działające w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Klonie. Liczna publiczność, w której poczesne miejsce zajmowali przedstawiciele nie tylko władz gminnych czy powiatowych, ale i wyższych szczebli, owacją na stojąco nagrodzili kunszt muzyczny zaledwie 12-letniego Dawida Rolki, który grał na trudnym dla dzieci, bo starym instrumencie – akordeonie „guzikówce”. Dowiódł był Dawid, że w gminie Rozogi tradycje ludowe są pieczołowicie kultywowane, o czym świadczy też liczba młodych i bardzo młodych twórców palm.

 

WYNIKI

 

Uczestnicy grupowi

 

Przedszkola: 1 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dąbrowach, 2 – Przedszkole Samorządowe w Rozogach, 3 – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Klonie;

 

Szkoły podstawowe: 1 – SP Rozogi, kl. Vb i kl III, 2 – Wolontariusz „Caritas” Rozogi, SP Rozogi, kl. Ivb; 3 – SP Rozogi, kl. VIIb; wyróżnienia: SP Rozogi, kl. II, grupa: Alina Bojarska, Adrianna Zielińska i Beata Świder; Paulina Górska, Amelia Murach i Alicja Kaczmarczyk z SP Dąbrowy.

 

Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne: 1 – Gimnazjum w Rozogach, kl. IIIa, 2 – uczennice Gm. w Rozogach: Klaudia Ruszczyk, Nikola Kompa, Zuzanna Kaczmarczyk, Julia Turska i Wiktoria Chyłek.

Reklama

 

Dorośli: 1 – sołectwo Orzeszki, klub seniora „Młodzi Inaczej”; 2 – Zespół „Babskie Olekanie z Rozóg, sołectwo Radostowo; 3 – Seniorki z Klonu, sołectwo Występ, Środowiskowy Dom Samopomocy w Orzeszkach; wyróżnienia: Klub Seniora Rozogi, Zespół „Kurpie” Rozogi, sołectwo Rozogi, sołectwo Łuka, Sołectwo Wilamowo.

 

Uczestnicy indywidualni

 

Przedszkola: 1 – Jakub Hiliński z Występu, 2 – Bartosz i Maja Pawłowscy z Wilamowa, Adam i Szymon Zyśkowie z Wilamowa, 3 – Piotr Rolka, Maja Zielińska. Wyróżnienia: Pola Kaczmarczyk, Lena Kaczmarczyk.

Szkoły podstawowe: 1 – Oliwia Zyśk, SP Rozogi, kl. VIIa, 2 – Łucja Gwiazda, SP Rozogi, kl. Vb, Marcin Mróz, Rudka, kl. VIII, 3 – Dawid Rolka, SP Dąbrowy, kl. VI, Emilia Gronowska, kl. V; wyróżnienia: Lena Kaczmarczyk, Paulina Górska, Kinga Szydlik, Maja Dawidczyk, Julia Zielińska, Dominik Świder, Lena Zyśk, Paulina Bojarska, Szymon Zieliński, Jakub Archacki, Aleksandra Zielińska, Alan Zieliński, Wojciech Zieliński, Jakub Zieliński, Maciej Rolka, Zuzanna Zielińska, Mateusz Zieliński, Amelia Zdunek.

Dorośli: 1 – Zofia Zielińska z Radostowa, 2 - Zuzanna Drózd, 3 – Angelika Drózd.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama