Piątek, 25 Kwiecień
Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego -

Reklama


Reklama

Przepis na Wigilię Michała Denesiuka (Polecamy!)


Na Mazurach przez długi czas nie było tradycji wigilijnego postu. Jeszcze w latach 50 XX wieku obowiązywały tradycyjne świąteczne mazurskie przysmaki na bożonorodzeniowym stole. Już w wigilię spożywało się różnego rodzaju potrawy z mięsa. Pojawiały się gęsi, kaczki, kiełbasy, pieczenie, śledzie w cieście i tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami, a do wieczerzy piło się kisiel z żurawiny lub z owsa.


  • Data:

Królowały liczne kuchy i ciasteczka fefernuszki, których w Wigilię każdy z domowników dostawał całą garść na talerzyku. Na rodzaj potraw wigilijnych znaczący wpływ miało też położenie regionu i jego naturalne bogactwo. Sporo potraw pochodziło z kuchni rosyjskiej czy litewskiej. Jadano kasze przyrządzone na wiele sposobów oraz przeróżne potrawy z ryb pochodzących z mazurskich jezior.

 

W święta można było zjeść do syta Boże Narodzenie na Mazurach było, zwłaszcza dla mieszkańców wsi, czasem kilku dni dobrobytu, gdy można było choć po części odpocząć od ciężkiej pracy, a także zjeść te dania, które na co dzień na stole się nie pojawiały. 

 

Przepis na Wigilię według Michała Denesiuka

 

Kaczka w kiszonej kapuście i kwasie chlebowym

 

.

 

 

Składniki:

 

  • piersi/ nogi kacze po 4 sztuki
  • kapusta kiszona 2 kg
  • śliwka suszona 200 g, można dodać tez trochę rodzynek
  • miód około 100g
  • kwas chlebowy albo podpiwek 1 litr
  • cebula 3 sztuki
  • czosnek 4 -6 ząbków
  • sól do smaku
  • mieszanka przypraw do kaczki

 


Reklama

Mieszanka przypraw do kaczki:

 

- Majeranek, tymianek, rozmaryn, pieprz, słodka papryka, ostra papryka, czosnek niedźwiedzi, lubczyk, sól po 1 porcji (np. 1 łyżka);

- Jałowiec, imbir, cynamon, kardamon mielony, kminek, goździki po 0,5 porcji (np. 0,5 łyżki).

 

Kaczkę nacieramy mieszanką wymienionych ziół. Aby była jeszcze bardziej aromatyczna możemy dodatkowo, po natarciu, obłożyć ją zielem angielskim, pieprzem ziarnistym, gorczycą, ziarnami kolendry, liściem laurowym, czosnkiem pokrojonym w plastry, olejem i winem lub octem jabłkowym. Tak przygotowaną kaczkę odstawiamy na całą noc.

 

Sposób przygotowania:

 

Kapustę płuczemy i siekamy. Cebulę kroimy w piórka, czosnek siekamy. Nogi i piersi przesmażamy na zimnej patelni, od strony skóry, tak żeby wytopić tłuszcz. Piersi i nogi odkładamy na talerzy w ciepłe miejsce W tym czasie na patelni po smażeniu kaczki przesmażamy cebulę, czosnek i kapustę, doprawiamy solą, pieprzem, kminkiem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego kapustę z cebulą i czosnkiem, kaczkę, śliwki suszone, polewamy każdą warstwę miodem lekko przemieszamy i zalewamy kwasem chlebowym. Pieczemy przez godzinę w temperaturze 140 oC lub dusimy w garnku na małym ogniu, danie jest gotowe gdy mięso z nogi odejdzie od kości.

Reklama

 

Przepisy pochodzą z publikacji zrealizowanej przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Szczycieńskiego  pt. "Wieś to styl życia - w poszukiwaniu mazurskiej kuchni".



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama