Czwartek, 21 Listopad
Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -

Reklama


Reklama

Policjanci kontrolują mieszkańców na kwarantannie domowej (wideo)


Szczycieńscy policjanci będą sprawdzali, czy mieszkańcy naszego powiatu stosują się do narzuconej kwarantanny domowej. Takich osób w naszym powiecie jest łącznie 44 – w tym 9 osób z decyzją administracyjną i 35 osób objętych kwarantanną z powodu powrotu do kraju z zagranicy.


 

 

Kwarantanna polega na czasowym odizolowaniu osoby, która może być nosicielem choroby zakaźnej. Ograniczenie kontaktu osoby podejrzanej o zakażenie z innymi ludźmi ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii.

 

 

W przypadku kwarantanny domowej zaleca się pozostanie w domu osób, które mogły wejść w kontakt z niebezpiecznym patogenem. Tego rodzaju izolacja o charakterze profilaktycznym dotyczy jednak osób, u których nie pojawiły się jeszcze żadne niepokojące objawy.

 

Kwarantanna pozwala na monitorowanie stanu zdrowia w czasie potrzebnym na wylęganie potencjalnego wirusa. Pojawienie się objawów wskazujących na rozwijanie się choroby to sygnał, że konieczny jest kontakt ze specjalistą chorób zakaźnych i udanie się na badania.

 

Nowa i trudna sytuacja w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, związana z występowaniem koronawirusa COVID-19, wymaga podjęcia specjalnych decyzji i procedur. Jedną z nich jest wdrożony ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy.

 

 

 

 

 

Policjanci nie wchodzą do mieszkań, a nawiązują kontakt z taką osobą korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony sposób potwierdzają jej obecność w tym miejscu. Zebrane informacje przekazują służbom sanitarnym.

 

 

W czasie panującej epidemii również policjanci mierzą się z nowymi zadaniami i zagrożeniami związanymi z rozprzestrzenianiem się wirusa wywołującego COVID-19. Części z nich można uniknąć, jeżeli wszyscy będą stosować się do przepisów, zaleceń i decyzji. Jedną z takich decyzji, jaką może zostać objęta osoba, co do której zachodzi podejrzenie, że może być nosicielem wirusa, jest decyzja o objęcie jej kwarantanną domową.

 

 

Policjanci wspierając działania służb sanitarnych prowadzą nadzór nad osobami objętymi taką kwarantanną. Do realizacji tych zadań w pierwszej kolejności kierowani są funkcjonariusze, którzy znają dany teren i lokalnych mieszkańców. Są to również policjanci posiadający odpowiednie przeszkolenie i wyposażeni w indywidualne środki ochrony. Dzięki temu w razie konieczności podjęcia interwencji wobec osoby objętej kwarantanną, zminimalizowane jest ryzyko rozprzestrzenienia wirusa na kolejne osoby.

 

 

Należy podkreślić, że ten nadzór prowadzą wyłącznie umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżając pod znany im adres. Policjanci nawiązują kontakt z osobą objętą kwarantanną korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie w uzgodniony z tą osobą sposób potwierdzają jej obecność w danym miejscu.

  • Data:




Reklama

Reklama



Komentarze do artykułu

sąsiadka

Osobiście chciałabym wiedzieć czy ktoś obok mnie jest na kwarantannie. Z dwóch powodów: pierwszy- zwiększenia czujności w obserwacji siebie i rodziny a drugi- zwyczajnego po ludzku wsparcia osoby odizolowanej. Chlebek, bułeczkę kupiłabym w sklepie. Ale my niestety nie wiemy wszystkiego .... Ciągle słyszę, że ktoś wrócił z zza granicy i biega po mieście. ?????? Wprowadziłabym oznakowanie mieszkań osób objętych kwarantanną od kiedy do kiedy.Konkretnie. Trochę może wyglądać na napiętnowanie ale ostatecznie daje informację mieszkańcom.

Koper

Raz dziennie? ...

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama