Środa, 4 Grudzień
Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny -

Reklama


Reklama

Pierwsze dożynki za nami. Jedwabno pięknie się bawiło pamiętając o rolnikach (zdjęcia)


Pierwsze tegoroczne, bo gmina Jedwabno ma w tej materii własne doświadczenia. Jest zresztą jedyna w powiecie, która to rolnicze wydarzenie zwie dożynkami gminno-parafialnymi i corocznie organizuje w wyznaczonym dniu – 15 sierpnia.



Nie jest to jedyny wyróżnik. Co prawda każde dożynki maja swoich starostów, ale tegoroczni w gminie Jedwabno wyróżniają się faktycznie i to pod wieloma względami. Po pierwsze – państwo Halina i Czesław Jędrzejczykowie związani są z Zieleńcem w gminie... Wielbark. Jako młodzi jeszcze ludzie pozyskiwali wiedzę rolniczą w innych zakątkach powiatu. Pani Halina ukończyła szkołę rolniczą w Świętajnie, a pan Czesław liczne kursy w Rozogach. Z Jedwabnem łączy ich to, że prowadzą gospodarstwo rolne także w Lipnikach, choć tu dopiero od trzech lat.

 

Rolniczym gospodarowaniem zajmują się jednak znacznie dłużej, bo od 1986 roku, kiedy to rozpoczęli też małżeńskie życie. Przez minione blisko 40 lat znacznie rozwinęli gospodarstwo i... rodzinę. Dochowali się aż dziewięciorga dzieci (siedmiu synów i dwie córki), które w gospodarowaniu ich wspierają, a także siedemnaściorga wnucząt.

 

Państwa Jędrzejczyków można też uznać za rolniczych gigantów. Ich gospodarstwo zajmuje łącznie aż 400 hektarów gruntów, a stado bydła liczy sobie 450 sztuk. Nastawieni na produkcję mleka co drugi dzień przekazują mleczarni aż 3,5 tysiąca litrów. Grunty to nie tylko użytki zielone, niezbędne przy tak licznym stadzie, ale też pola uprawne, na których Jędrzejczykowie uprawiają wszelkiego rodzaju zboża. To właśnie z tegorocznych plonów upleciony został wieniec dożynkowy, zdobiący tegoroczne święto.

 

Jedwabno dożynkowo wyróżnia się też tym, że ma „własny” Zespół Pieśni i Tańca, w którego repertuarze jest specjalna, okolicznościowa inscenizacja, zawsze chętnie oglądana przez liczną (też zawsze) publiczność. Poza występem lokalnego zespołu nie zabrakło też innych. Zabrakło za to tradycyjnego elementu dożynkowego, czyli konkursów wieńców i stoisk. Ale tylko konkursu, bo stoiska – oczywiście – były.

 

W części oficjalnej odznaczeniem za zasługi uhonorowany został wieloletni wójt gminy Andrzej Kabała, inny były wójt – Włodzimierz Budny obdarowany został sierpami, które mają wzbogacić tworzoną przez niego izbę pamięci, zaś obecny wójt Sławomir Ambroziak przyjął gratulacje, podziękowania i upominki od innych samorządowców, m.in. za krzewienie historii gminy i regionu. Upominki i dyplomy otrzymała też sołtys Jedwabna Elżbieta Pałasz za udział i wysoką lokatę w tegorocznym plebiscycie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego.

 

Druga, popołudniowo-wieczorna część wydarzenia, to już muzyka oddalona od folkloru i – jak pisał wieszcz – tańce, hulanki, swawole.


Projekt: „Dożynki Gminno – Parafialne w Jedwabnie 2023” jest współfinansowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w ramach: BEZZWROTNEJ POMOCY KOWR Oddział Terenowy w OLSZTYNIE 2023. Udzielona pomoc w formie bezzwrotnej pomocy finansowej z środków ZWRSP to kwota 20 000,00 zł.


Reklama


Relacja organizatorów:

 

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.

 

15.08.2023 r. w Jedwabnie odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne. Tradycyjnie uroczystość tę rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w kościele Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie. Następnie barwny korowód przemaszerował do miejscowego parku, gdzie odbyła się inscenizacja obrzędu dożynkowego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno. Oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Jedwabno – Sławomir Ambroziak przyjmując z rąk Starostów Dożynek – Państwa Haliny i Czesława Jędrzejczyk chleb – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk.

 

Wśród zaproszonych gości pojawili się przede wszystkim rolnicy z Gminy Jedwabno oraz Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki, Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Sylwia Jaskulska, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego i Dyrektor KRUS – Henryk Żuchowski, Wicestarosta Powiatu Szczycieńskiego Jerzy Szczepanek, Posłowie na Sejm: Urszula Pasławska, Jerzy Małecki, Janusz Cichoń oraz Marcin Kulasek. Zawitali do nas także: Burmistrz Miasta Szczytno Krzysztof Mańkowski, Wójt Gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski, Burmistrz Miasta Wielbark Grzegorz Zapadka oraz Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie Szczepan Worobiej.

 

Święto plonów było także okazją do uhonorowania i podziękowania zasłużonym mieszkańcom naszej gminy. Medal zasłużony dla Województwa Warmińsko – Mazurskiego z rąk Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pani Sylwii Jaskulskiej oraz Posłanki Urszuli Pasławskiej otrzymał Pan Andrzej Kabała. Wyróżnienie w konkursie powiatowym „Supersołtys Powiatu Szczycieńskiego 2023 ” z rąk Pana Jerzego Szczepanka – Wicestarosty Powiatu Szczycieńskiego odebrała Pani Elżbieta Pałasz – Sołtys Sołectwa Jedwabno.

 

Następnie Burmistrz Miasta Szczytno Krzysztof Mańkowski wręczył nagrodę podziękowania Panu Sławomirowi Ambroziakowi – wójtowi Gminy Jedwabno za szczególny wkład w odkrywanie i promowanie historii Miasta Szczytno. Pan Henryk Żuchowski – Radny Sejmiku Wojewódzkiego wręczył podziękowanie za zaangażowanie w realizację zadań na rzecz społeczności lokalnej Panu Włodzimierzowi Budnemu oraz przekazał do powstającej izby regionalnej zabytkowe sierpy. Złożył także podziękowanie dla Pana Sławomirowa Ambroziaka – wójta Gminy Jedwabno.

 

Na dożynkowej scenie zagrała i zatańczyła kapela CIARDASIE z Czarnej Góry, a także grupa z gromady Wielka Dymerka w Ukrainie – Kolektyw Choreograficzny „RIDNENKI” i Duet „ORNAMENT”. Przyjazd i pobyt zespołu ukraińskiego to przedsięwzięcie współfinansowane przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego w ramach konkursu „WM DLA WM 2023”. W świat bajek i opowieści naszych najmłodszych uczestników zabrał teatr Małe Mi ze swoim spektaklem „FINTIKLUSZKI”.

 

W muzyczny świat zabrał nas rock N rollowy zespół THE WOODS oraz tworząca swoje własne kompozycje z autorskimi tekstami GABI AT THE RIVER oraz nasz lokalny zespół „BLACK MINDS”, który pod sceną zgromadził niemałą rzeszę fanów. Gwiazdą wieczoru był zespół MEJK słynący z dobrej muzyki rozrywkowej.

Reklama

 

Poza sceną również było wiele atrakcji, a mianowicie, park dmuchanych zabawek; stoiska handlowe z jedzeniem, zabawkami, wyrobami ręcznymi, malarstwem, wędlinami, watą, lodami, wyrobami wiklinowymi oraz nasze gminne stoiska kulinarne: Sołectwa Jedwabno, Parafialnego Zespołu „Caritas” w Jedwabnie, który przygotował także na tę okazję wieniec dożynkowy, Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci oraz nowo powstałe Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Jedwabnie, które na „dobry start” od Posła Jerzego Małeckiego otrzymało mikrofalówkę.

 

Organizatorzy wydarzenia serdecznie dziękują wszystkim podmiotom, instytucjom, organizacjom i osobom prywatnym za wspólną organizację Dożynek w Jedwabnie.

 

ORGANIZATORZY

1. Urząd Gminy w Jedwabnie

2. Rzymskokatolicka Parafia świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie

3. Parafialny Zespół CARITAS przy Parafii świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Jedwabnie (stoisko)

4. Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie

5. Stowarzyszenie Kulturalne TANECZNIK / ZPiT JEDWABNO

 

PARTNERZY

6. Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna – dekoracja sceny – P. Henryka Budna

7. Zakład Gospodarki Komunalnej w Jedwabnie

8. Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia

9. OSP w Jedwabnie

10. OSP w Szuci

11. Sołectwo BURDĄG

12. Sołectwo MAŁSZEWO

13. Sołectwo LIPNIKI

14. Sołectwo JEDWABNO (stoisko)

15. Sołectwo NOWY DWÓR

16. Gminne Koło Gospodyń Wiejskich w Jedwabnie

17. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Szuci

18. Klub Motocyklowy JURAND

19. Klub Seniora ZŁOTA JESIEŃ

 

SPONSORZY:

20. BANK SPÓŁDZIELCZY W SZCZYTNIE od. W JEDWABNIE

21. HOTEL NATURA MAZUR

22. MATSERWIS Matuszewski Andrzej

23. ZETO SOFTWARE

24. MAZURSKIE GRZYBKI

25. DEST. PPHU. Elżbieta Worobiej

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama