No i mamy nowego Naczelnika a raczej nową Panią Naczelnik. Machina konkursowa przemieliła, zabełtała i nikogo nie wybrała. Z jednej strony można się pośmiać, że to niezłe jaja, ale z drugiej strony należy się smucić, że mamy słabą kadrę, która nie przechodzi konkursów. Czy ci lepsi wyjechali w poszukiwaniu godziwej pracy? Trudno powiedzieć, bo konkursy to specyficzny wynalazek. Kandydatów jest kilku, ale i tak wygra „nasz”.
Konkursy na stanowiska od lat budzą wątpliwości. Ci, co przegrali, zawsze mają pretensję, że komisja kierowała się względami politycznymi, a to znajomościami, albo jeszcze innymi „kryteriami”.
Dla nich ten konkurs był zawsze niesprawiedliwy. To po co robi się te konkursy? Chyba tylko dlatego, że ustawa tak nakazuje. Przecież to burmistrz dobiera sobie ludzi do współpracy i to burmistrz ponosi odpowiedzialność za źle działający aparat władzy. Po co robić jakiś cyrk z konkursem, jak i tak wygrywa osoba, która ma wygrać. Pamiętam wcześniejsze konkursy na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji. Konkurs konkursem, ale trzy dni przed nim już się mówiło w kuluarach, kto będzie komendantem. To po co ten cyrk?
Chyba po to, aby sprawić przykrość i zawód pozostałym kandydatom. Mam nadzieję, że tym razem wybrano jednak najlepszego kandydata – przepraszam kandydatkę. Wierzę, że Pani Aleksandra spełni pokładane w niej oczekiwania i wypromuje naszą stolicę.
Zadanie przed nią nie lada. Jak wypromować miasto, które upada coraz niżej? To naprawdę trudne tym bardziej, że nie tylko miasto, ale i cały powiat wymaga dobrej promocji. Przypominam sobie lata 70-80. gdy nasz powiat oblegany był przez turystów. Ośrodki wczasowe pękały w szwach, a nad jeziorami ciężko było znaleźć wolne miejsce. Na takim Wrzosie były ośrodki Lasów Państwowych, Fabryki Mebli, Browarów Warszawskich i kilka jeszcze mniejszych.
Teraz nie ma już żadnego. Ośrodki upadły, domki przeszły w prywatne ręce, wielkie molo, wokół którego to wszystko działało zostało rozebrane. Pół Polski wiedziało gdzie leży Kobyłocha czy Wrzos. Pamiętam, jak w połowie lat 80, razem z turystami ze Śląska jeździliśmy po barach i usiłowaliśmy kupić piwo „Jurand” z nalewaka. Mówili, że to najlepsze piwo w kraju. W Szczytnie nie mogliśmy go kupić i na szczęście nasze, trafiliśmy je w barze „Czajka” w Dźwierzutach.
To była marka piwa, za którą warto było przejechać pół powiatu. A teraz? Jak wypromować to miasto, aby ściągnąć turystów? Same „Dni i Noce Szczytna” już nie wystarczą. Szczytno musi mieć swoje niepowtarzalne, unikatowe imprezy. Takie imprezy, na które będzie przyjeżdżała cała Polska. Takie imprezy, na które zawita telewizja i dziennikarze.
To najszybsza i chyba najłatwiejsza droga do promocji. Tak jak Mrągowo kojarzone jest z Piknikiem Country, tak Szczytno musi być kojarzone z jakąś ogólnopolską lub europejską imprezą. Może z tą europejską będzie łatwiej niż z ogólnopolską? Niech zjedzie rycerstwo z całej Europy na bitwę śmiertelną na pola pod Szczytnem. Może i jest to jakiś pomysł, aby zawalczyć np. o „miecz Juranda ze Spychowa”, a społeczeństwu pokazać, jak wyglądali rycerze w średniowiecznej Europie.
Grunwald przyciąga rzesze ludzi to czemu nie Szczytno? Na przykład tak tydzień przed Grunwaldem, na polach pod Szczytnem mogliby grupować się rycerze Zakonu Krzyżackiego i stąd ruszyć pod Grunwald. Niezła promocja dla całego regionu. Przemarsz wojsk zakonu pod Grunwald. To byłoby coś. Ale teraz wszystko w rękach, a raczej w głowie Pani Aleksandry. Muszę przyznać, że „pojechałem” z tym przemarszem wojsk Zakonu Krzyżackiego, ale pewnie dla wielu z nas nadarzyłaby się okazja na własne oczy zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny rycerz i jego świta. A gdzie rycerstwo by się zebrało? No jak to gdzie? Pod Szczytnem.
Konkurs konkursem, ale jeżeli kandydat nie ma odrobiny szaleństwa w sobie, to nie nadaje się na to stanowisko. I nie pomogą tu znajomości, poparcia polityczne czy poparcie z zaświatów, bo i tak na koniec, rozliczony zostanie szef czyli burmistrz.
Roman Żokowski
Szanowna Redakcjo! Mieszkańcy Gminy Dźwierzuty, wspierający uczciwość aktualnego wójta, pana Dariusza Tymińskiego, pragną poznać imiona i nazwiska osób i merytoryczną podstawę ich rzekomego niezadowolenia. Powyższy artykuł wykazał jedynie daleko idące szykany, a to już podlega pod paragraf. Pan Tymiński piastuje stanowisko wójta, więc jest osobą publiczną. Zostało naruszone jego dobro osobowe uczciwego człowieka. Czekamy na dalszy ciąg dywagacji.
Wiesława Kowalewska
2024-11-23 13:26:27
Jak wielu ojców ma ten sukces????
Tytus
2024-11-23 09:07:21
Czyżby Wójt zaczął zrywać się z paska?
Mieszkaniec
2024-11-22 20:35:39
Przecież to proste zatrzymać się rozejrzeć i przejechać nie zatrzymasz się to cię zdmuchnie z torów a jak są światła to jest super i pewno jest znak stop który większość olewa
Wąski
2024-11-22 19:52:26
I to się liczy, przynajmniej część młodych zostanie
Gość
2024-11-22 14:48:55
Poza tym dobre drogi dają impuls do rozwoju miast.
Gabi
2024-11-22 14:45:17
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15