Przestępcy nie próżnują i wciąż wykorzystują nowe metody, by wyłudzić pieniądze od nieświadomych ofiar. Mieszkanka gminy Pasym padła ofiarą oszustwa internetowego, tracąc ponad 8000 złotych. Policja apeluje o ostrożność i przypomina, jak ustrzec się przed podobnymi sytuacjami.
W miniony weekend do Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zgłosiła się 67-letnia kobieta z gminy Pasym. Opowiedziała funkcjonariuszom, jak podczas przeglądania jednej ze stron internetowych natrafiła na ogłoszenie rzekomo udostępnione przez znany zakład energetyczny. Oferta dotyczyła możliwości zakupu udziałów w firmie. Skuszona propozycją, postanowiła skorzystać z okazji.
- Kobieta postępowała zgodnie z instrukcjami przekazywanymi przez "pracowników" firmy - mówi sierżant Emilia Pławska ze szczycieńskiej policji. - Przelewy realizowała za pomocą systemu Blik. Dopiero po pewnym czasie zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. W rezultacie straciła ponad 8000 złotych.
Metoda oszustwa "na Blika" staje się jednym z najczęściej występujących sposobów wyłudzania pieniędzy. Przestępcy nie muszą nawet kontaktować się bezpośrednio z ofiarą. Wystarczy, że ofiara kliknie w link przekierowujący na fałszywą stronę płatności i dokona przelewu za pomocą Blika. Dodatkowo oszuści często podszywają się pod znane firmy czy instytucje, co zwiększa wiarygodność ich działań.
Policja apeluje o ostrożność i przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa:
Nie udostępniaj danych osobowych: Jeśli ktoś podczas rozmowy telefonicznej lub internetowej prosi o podanie imienia, nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia, numeru konta bankowego czy kodów Blik, natychmiast przerwij kontakt.
Weryfikuj oferty inwestycyjne: Zbyt atrakcyjne propozycje, zwłaszcza te związane z szybkimi zyskami, powinny wzbudzić naszą czujność. Zawsze sprawdzaj wiarygodność źródła i konsultuj się z zaufanymi osobami.
Nie klikaj w podejrzane linki: Unikaj klikania w linki przesyłane w wiadomościach e-mail czy SMS, zwłaszcza jeśli dotyczą one płatności lub aktualizacji danych.
Sprawdzaj wiarygodność stron internetowych: Podczas zakupów online upewnij się, że korzystasz z oficjalnych i bezpiecznych serwisów. Czytaj opinie o sprzedawcy i wybieraj opcję płatności przy odbiorze, jeśli masz wątpliwości.
Uważaj na prośby od znajomych: Jeśli otrzymasz wiadomość od znajomego z prośbą o pilne przesłanie pieniędzy Blikiem, skontaktuj się z nim innym kanałem, aby upewnić się, że to rzeczywiście on.
Co zrobić w przypadku oszustwa? Jeśli padłeś ofiarą oszustwa:
Poinformuj administratorów: Skontaktuj się z administratorem serwisu lub strony, na której doszło do oszustwa.
Zachowaj dokumentację: Przechowaj wszystkie dowody transakcji, w tym potwierdzenia przelewów i korespondencję ze sprzedawcą lub oszustem.
Zgłoś sprawę na policję: Jak najszybciej udaj się do najbliższej jednostki policji i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Przypadek mieszkanki gminy Pasym to kolejny przykład na to, jak łatwo można paść ofiarą internetowych oszustów. Funkcjonariusze przypominają, że przestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, dlatego tak ważne jest zachowanie ostrożności w sieci.
— Pamiętajmy, że w internecie nikt nie rozdaje nic za darmo. Oferty zbyt atrakcyjne, aby były prawdziwe, powinny wzbudzić naszą podejrzliwość — podkreślają policjanci.
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48