Wtorek, 23 Kwiecień
Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -

Reklama


Reklama

Oszuści drenują konta mieszkańców naszego powiatu


W ostatnich dniach do szczycieńskiej jednostki Policji zgłosiło się, aż 6-cioro mieszkańców naszego powiatu, którzy padli ofiarą oszustów. Odzież, konsola do gier, skrzynia biegów i grzałka do pralki - przedmioty te były tylko pretekstem dla przestępców wyłudzających dane bankowe bądź przedpłaty za towar, który do chwili obecnej nie dotarł do nowych właścicieli. Policjanci po raz kolejny apelują! - Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych – przekonuje Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji.


  • Data:

Cały czas rozwijające się metody oszustów. Początek roku zaczął się dość pechowo dla 6-ciorga mieszkańców naszego powiatu. Mieszkaniec gminy Szczytno zgłosił się do szczycieńskiej komendy twierdząc, że na jednym z portali internetowych wystawił na sprzedaż swoją odzież. Internauta, który zainteresowany był zakupem wystawionego przez 19-latka towaru uzyskał od pokrzywdzonego dane do logowania w elektronicznym systemie bankowym i ściągał sobie z jego konta kwotę... 2 320 złotych.


Reklama

 

Kolejny mieszkaniec naszego powiatu zainteresowany był zakupem konsoli do gier. Sprawca działając za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, wprowadził pokrzywdzonego w błąd, w wyniku, czego przy użyciu kodu Blik dokonał wypłaty z jego konta kwoty 1000 złotych.

 

Ta sama metoda zadziałała w przypadku pewnej mieszkanki Szczytna, która udostępniła kod Blik rzekomemu znajomemu, w wyniku, czego kobieta również straciła pieniądze w kwocie 1000 złotych.

 

W ostatnich dniach do szczycieńskiej komendy drogą elektroniczną wpłynęły także dwa kolejne zawiadomienia.

 

- W pierwszym przypadku mieszkanka gminy Dźwierzuty twierdził, że nieznany sprawca wyłudził od niej dane do elektronicznego konta bankowego, w wyniku, czego z konta kobiety wypłynęła kwota 650 złotych – mówi sierżant Cyganiuk. - Druga sprawa dotyczyła wystawionej na portalu aukcyjnym grzałki do pralki. W tym jednak przypadku sprzedający wykazał się rozwagą i nie podał rzekomemu klientowi swoich danych.

 

Szczycieńscy policjanci przyjęli również zawiadomienie od 49-letniego mieszkańca gminy Jedwabno, który dokonał przedpłaty w kwocie 300 zł za zakupioną w sieci skrzynię biegów, jednak do chwili obecnej towaru nie otrzymał.

Reklama

 

- Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę nie działaj pochopnie! - apeluje policjantka. - Sprawdź czy osoba, która do Ciebie napisała lub, której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje twojej pomocy, najlepiej natychmiast do niej zadzwoń!

 

 

Oszustwo na „BLIK-A”! Jak działa ta metoda?

 

Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, itp. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego.

 

Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

 

Policjanci apelują!

 

Chrońmy się przed oszustami. Jeżeli otrzymamy telefon o próbie włamania na nasze konto, zadzwońmy na infolinię banku i zweryfikujmy otrzymane informacje, możemy tam również potwierdzić tożsamość dzwoniącego do nas „rzekomego” konsultanta. Nie instalujmy oprogramowań, których sposobu działania i pochodzenia nie jesteśmy pewni. Nie należy również podawać jednorazowych haseł i kodów zabezpieczających nasze konta bankowe. Pamiętaj! W dużej mierze to właśnie od Ciebie zależy, czy dasz się nabrać oszustowi.

KPP Szczytno

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama