Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

Oszuści drenują konta mieszkańców naszego powiatu


W ostatnich dniach do szczycieńskiej jednostki Policji zgłosiło się, aż 6-cioro mieszkańców naszego powiatu, którzy padli ofiarą oszustów. Odzież, konsola do gier, skrzynia biegów i grzałka do pralki - przedmioty te były tylko pretekstem dla przestępców wyłudzających dane bankowe bądź przedpłaty za towar, który do chwili obecnej nie dotarł do nowych właścicieli. Policjanci po raz kolejny apelują! - Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych – przekonuje Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji.Cały czas rozwijające się metody oszustów. Początek roku zaczął się dość pechowo dla 6-ciorga mieszkańców naszego powiatu. Mieszkaniec gminy Szczytno zgłosił się do szczycieńskiej komendy twierdząc, że na jednym z portali internetowych wystawił na sprzedaż swoją odzież. Internauta, który zainteresowany był zakupem wystawionego przez 19-latka towaru uzyskał od pokrzywdzonego dane do logowania w elektronicznym systemie bankowym i ściągał sobie z jego konta kwotę... 2 320 złotych.


Reklama

 

Kolejny mieszkaniec naszego powiatu zainteresowany był zakupem konsoli do gier. Sprawca działając za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych, wprowadził pokrzywdzonego w błąd, w wyniku, czego przy użyciu kodu Blik dokonał wypłaty z jego konta kwoty 1000 złotych.

 

Ta sama metoda zadziałała w przypadku pewnej mieszkanki Szczytna, która udostępniła kod Blik rzekomemu znajomemu, w wyniku, czego kobieta również straciła pieniądze w kwocie 1000 złotych.

 

W ostatnich dniach do szczycieńskiej komendy drogą elektroniczną wpłynęły także dwa kolejne zawiadomienia.

 

- W pierwszym przypadku mieszkanka gminy Dźwierzuty twierdził, że nieznany sprawca wyłudził od niej dane do elektronicznego konta bankowego, w wyniku, czego z konta kobiety wypłynęła kwota 650 złotych – mówi sierżant Cyganiuk. - Druga sprawa dotyczyła wystawionej na portalu aukcyjnym grzałki do pralki. W tym jednak przypadku sprzedający wykazał się rozwagą i nie podał rzekomemu klientowi swoich danych.

 

Szczycieńscy policjanci przyjęli również zawiadomienie od 49-letniego mieszkańca gminy Jedwabno, który dokonał przedpłaty w kwocie 300 zł za zakupioną w sieci skrzynię biegów, jednak do chwili obecnej towaru nie otrzymał.

Reklama

 

- Przestrzegamy – jeśli otrzymujemy prośbę o pożyczkę nie działaj pochopnie! - apeluje policjantka. - Sprawdź czy osoba, która do Ciebie napisała lub, której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje twojej pomocy, najlepiej natychmiast do niej zadzwoń!

 

 

Oszustwo na „BLIK-A”! Jak działa ta metoda?

 

Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, itp. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego.

 

Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.

 

Policjanci apelują!

 

Chrońmy się przed oszustami. Jeżeli otrzymamy telefon o próbie włamania na nasze konto, zadzwońmy na infolinię banku i zweryfikujmy otrzymane informacje, możemy tam również potwierdzić tożsamość dzwoniącego do nas „rzekomego” konsultanta. Nie instalujmy oprogramowań, których sposobu działania i pochodzenia nie jesteśmy pewni. Nie należy również podawać jednorazowych haseł i kodów zabezpieczających nasze konta bankowe. Pamiętaj! W dużej mierze to właśnie od Ciebie zależy, czy dasz się nabrać oszustowi.

KPP Szczytno

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama