Na około 30 metrach kwadratowych powierzchni ma się znaleźć wizerunek szczycieńskiego kombatanta – Józefa Rogali, jednego z bohaterów ubiegłorocznego projektu i wystawy pt. „Mazury widziały wojnę”, również m.in. autorstwa Arka Dziczka. - Ten człowiek i jego losy zrobiły na mnie ogromne wrażenie – wspomina Ar...
Na około 30 metrach kwadratowych powierzchni ma się znaleźć wizerunek szczycieńskiego kombatanta – Józefa Rogali, jednego z bohaterów ubiegłorocznego projektu i wystawy pt. „Mazury widziały wojnę”, również m.in. autorstwa Arka Dziczka. - Ten człowiek i jego losy zrobiły na mnie ogromne wrażenie – wspomina Arek. - Jego fotografia była czołowa podczas wspomnianej wystawy. Chciałbym jeszcze i w taki sposób zachować o nim pamięć, a tego rodzaju mural będzie budził ciekawość, rodził pytania i... uczył historii.
Bohater wojenny, niestety, zmarł w ubiegłym roku, na kilka dni przed otwarciem wystawy. Rodzina zmarłego zaakceptowała pomysł muralu.
Mural powstanie na podstawie fotografii, wykonanej przez Arkadiusza Dziczka, a malował będzie też znany szczycieński artysta - Bartosz Myślak.
Po drugie: miejsce.
Niepozorny garaż, w niepozornym miejscu, w nieszczególnym otoczeniu. To może budzić watpliwość. - A czemu ciekawe rzeczy nie mają powstawac w nieciekawym miejscu? - pyta retorycznie Arek Dziczek. - Dzięki temu może warto będzie zajrzeć w tajemne zakątki miasta, a nie tylko postać na Placu Juranda, popatrzeć na ratusz i pojechać dalej? Może właśnie taki nural na zapuszczonych peryferiach Szczytna stanie się impulsem do lepszego zagospodarowania i estetyzacji tych peryferii?
Garaż należy do prywatnej osoby, która zgodziła się na takie jego ozdobienie. Stoi na krańcu praktycznie ślepej ulicy Kwiatowej, jednej z maleńkich „odnóg” od ul. Leśnej i jest tak usytuowany, że wielkie malowidło – twarz starego i zacnego człowieka – widać będzie z daleka.
Po trzecie: www.polakpotrafi.pl
To strona internetowa polskiej odmiany popularnego na świecie sposobu pozyskiwania funduszy na prywatne projekty od prywatnych osób. I na tej właśnie stronie szczycieński mural ma się lada moment pojawić. Potrzeba pięć i pół tysiąca złotych, a na ich uzyskanie pomysłodawcy mają miesiąc. - To koszt farb, przygotowań, pracy grafika, wynajmu rusztowań, uroczystości odsłonięcia i nagród – gadżetów, którymi obdarza się darczyńców – tłumaczy Arek Dziczek. - Na nagrody przeznaczyłem, między innymi, swoje najlepsze fotografie, które zdobywały nagrody na konkursach, w odpowiednich formatach oczywiście.
Pod podanym adresem internetowym można będzie znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące dokonywania wpłat. Wystarczy wpisać: „Szczytno osiedlowy mural”.
Epilog
Józef Rogala – być może – nie będzie jedynym kombatantem, którego wizerunek pojawi się na garażowym murze. - Mam nadzieję, że będzie to początek. Że podobnych malowideł w Szczytnie z czasem pojawi się więcej tym bardziej, że nie brakuje najróżniejszych miejsc, właśnie mało reprezentatywnych (jeszcze), a tym bardziej nie brakuje ludzi, tych którzy już odeszli, i tych jeszcze żyjących, którym nasze miasto wiele zawdzięcza i których indywidualne historie i losy są najlepszą lekcją patriotyzmu.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33