Środa, 22 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Nowy Android 14 już dostępny, ale jeszcze chwilkę będzie problem żeby go zainstalować


Posiadasz smartfon z systemem operacyjnym Android? Być może możesz zainstalować najnowszą wersję - Android 14 lub taka opcja pojawi się w przyszłości. Niestety, taka możliwość nie dotyczy wszystkich smartfonów. Co oferuje nowy system i co zrobić, aby mieć go na swoim telefonie?Najnowszy Android 14

Premiera Androida 14 miała miejsce na początku października. 4.10.2023 roku odbyła się oficjalna prezentacja smartfona Google Pixel 8 (i flagowej odmiany Pixel 8 Pro) - to pierwszy smartfon z nowym systemem operacyjnym. Nie ma w tym nic dziwnego - amerykański koncern produkuje w końcu nie tylko telefony, jest też twórcą najpopularniejszego oprogramowania dla urządzeń mobilnych. Lista zmian i nowości w Android 14 jest dość długa. Znajdziemy na niej zarówno kosmetyczne poprawki, jak i bardziej istotne nowości.

 

Przy tworzeniu Androida 14 Google położyło duży nacisk na rozwiązania korzystające ze sztucznej inteligencji. Dzięki temu możemy m.in. tworzyć efektowne tapety lub nawet… usuwać obiekty z już zrobionych zdjęć!

Początkowo Android 14 mogli zainteresować tylko właściciele smartfonów Google Pixel. Nie dotyczyło to jednak wyłącznie najnowszej, właśnie zaprezentowanej serii 8, ale też starszych generacji (smartfony Pixel 4a i nowsze).

 

Nowe funkcje w Android 14

Google dba o to, aby każda kolejna odsłona systemu operacyjnego Android była coraz lepsza. Czasem instalując nową wersję systemu spotyka nas jednak spory zawód - zmienia się jedynie wygląd ikonek, rozmieszczenie obiektów w menu i mało istotne funkcje. W przypadku nowości w Android 14 jest jednak inaczej. Zmian jest całkiem dużo, część z nich od razu podbije z pewnością serca użytkowników

 

Sprawdzając nowości z branży technologicznej bez trudu natkniemy się na wpisy dotyczące listy zmian w systemie Android 14. Największe wrażenie zrobiły na nas funkcje dostępne w galerii zdjęć. Magiczny Edytor pozwala na zmianę istniejącego elementu zdjęcia w inny obiekt, wygenerowany przez AI. Możemy też po prostu dodać coś do zdjęcia, a nawet przesuwać elementy obrazka. Na podobnej zasadzie działa Magiczna Gumka: zaznaczamy niechciany obiekt, a zniknie on ze zdjęcia. Obie funkcjonalności korzystają z algorytmów sztucznej inteligencji, a efekt ich pracy jest wyśmienity. Trudno zorientować się, że ktoś “majstrował” przy zdjęciu!

 

Osoby chcące lepiej poznać stan swojego zdrowia lub ilość aktywności fizycznych w ciągu dnia docenią nową funkcję Health Connect. W jednym miejscu można dzięki niej zebrać dane z różnych aplikacji, jak krokomierz, aplikacja smartwatcha, czy ta zapisuje trasę biegu lub jazdy na rowerze.

 

Nie każdy zauważy natomiast poprawione opcje Dostępności - są przeznaczone dla osób słabo widzących. Większa czcionka i nowe opcje narzędzia Lupa mogą być jednak dla niektórych użytkowników smartfona prawdziwym zbawieniem. 

 

Pewne zmiany pojawiły się też na ekranie blokady. Możemy w większym stopniu spersonalizować to miejsce, na przykład umieszczając tam skróty do sterowania sprzętami smart home. Dopełnieniem obrazu nowoczesnego i efektywnego systemu są tapety generowane przez sztuczną inteligencję. Wystarczy opisać przy pomocy słów, co chcemy zobaczyć na obrazku, resztą zajmuje się AI. Mniej efektowną, a bardziej praktyczną opcją będzie natomiast możliwość wykorzystania smartfona z Android 14 jako kamerę internetową komputera.

Źródło: https://nano.komputronik.pl/n/android-14-premiera-zmiany-nowe-funkcje/

 

Jak zainstalować najnowszego Androida?

W pierwszej kolejności, jak zwykle, aktualizację do nowego Androida otrzymali użytkownicy smartfonów Google Pixel. Android 14 jest też dostępny na wybrane urządzenia marki Motorola. Możliwość aktualizacji do najnowszej wersji Androida otrzymają też w późniejszym czasie telefony innych producentów. W każdej chwili możesz wejść do Ustawień swojego urządzenia i sprawdzić, czy nie ma dla niego dostępnej aktualizacji oprogramowania.

 

Wiemy m.in., że Android 14 pojawi się dla smartfonów Samsunga (np. Galaxy S21, Galaxy S22, Galaxy S23, Galaxy A34, Galaxy A52, A53 i A54 i wielu innych). Nie otrzyma go natomiast bardzo popularny model Galaxy S20 FE, co można uznać za dobry moment na wymianę “króla opłacalności” sprzed 2-3 lat na nowszy model. Aktualizację do Android 14 otrzyma natomiast pokaźna lista telefonów OnePlus, Oppo, Asus ROG, Xiaomi, realme, czy Nokia. Nowy system dostaną też pojedyncze modele marek Honor, czy Sony.

 

O wymaganiach sprzętowych Android 14 wiemy póki co niewiele. Zapewne minimum to 3 GB RAM i procesor z taktowaniem co najmniej 2,0 GHz. Do płynnego działania systemu najlepiej mieć jednak urządzenie posiadające 4 GB RAM i ekran z rozdzielczością Full HD+.

 

Najlepiej zainstalować nową wersję systemu operacyjnego Android, kiedy producent Twojego smartfona lub tabletu udostępni taką możliwość. W sieci można znaleźć poradniki pokazujące, jak “ręcznie” zainstalować najnowszą wersję systemu. Nie jest to jednak w pełni bezpieczne - robiąc to musimy liczyć się z problemami ze stabilnością lub zagrożeniem dla naszej prywatności w sieci.

O nowościach dot. telefonów, systemów, aplikacji, czytaj na: https://nano.komputronik.pl/Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama