Poniedziałek, 15 Kwiecień
Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława -

Reklama


Reklama

Nowa świetlica to centrum życia wsi! Uroczyste otwarcie z planami na przyszłość


Ponad 645 tys. zł kosztowało wybudowanie świetlicy wiejskiej w Orzynach. W sobotę, 27 stycznia obiekt został uroczyście oddany do użytku. Wójt Marianna Szydlik przekazała klucze sołtys Jadwidze Śledzińskiej. To ona będzie zarządzała świetlicą. Planów na jej wykorzystanie jest sporo.- Na ten obiekt czekaliśmy wiele lat – mówi sołtys Jadwiga Śledzińska. - Dlatego planów na jej wykorzystanie na pewno nam nie zabraknie – zapowiada. - Chciałabym na przykład reaktywować Koło Gospodyń Wiejskich, które kiedyś u nas działało. Skupić w nim i seniorki, i osoby młodsze, abyśmy mogli wzajemnie się od siebie uczyć. Panowie oczywiście mile widziani – śmieje się pani Jadwiga. - Wczoraj opracowaliśmy właśnie plan na świętojanki. Ale na razie szczegółów nie chcę zdradzać. W świetlicy będzie biblioteczka, więc może jakieś wieczorki czytelnicze. Myślę, że dla każdego znajdzie się tu miejsce.

 

Wcześniej mieszkańcy wsi musieli korzystać z gościnności szkoły. Orzyny to jedno z większych i piękniejszych sołectw w gminie. Liczy ponad 350 osób. Samorząd dość sporo tu inwestuje. Jest tam szkoła, powstała sala sportowa, jest ośrodek zdrowia, budowane jest nowoczesne przedszkole. Powstać mają też mieszkania w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.


Reklama

 

- Takie świetlice to z reguły centra życia wsi – mówiła obecna podczas otwarcia wicemarszałek Sylwia Jaskulska. - Cieszę się, że w mojej rodzinnej gminie powstają takie obiekty. Orzyny mogą być wzorem dla innych podobnych miejscowości. Jest to wieś, która nieustannie się rozwija, przyciąga młodych. Pięknie. Oby tak dalej.

 

Najmłodsi uczestnicy uroczystości otrzymali słodkie podarunki przygotowane przez Radę Sołecką. Wydarzenie uświetnił występ uzdolnionej mieszkanki Orzyn – Mariki Lis.

 

Projekt budowlany świetlicy powstał jeszcze w 2020 roku, a jego autorem był Jacek Mroziński. W listopadzie 2022 roku gmina podpisała umowę z wykonawcą – firmą MARYBUD Marianna Kwiatkowska z Olsztyna. Koszt prac to dokładnie 645 569,15 zł.

Reklama

 

Gminie na to zadanie udało się pozyskać wsparcie z konkursu „Rosnąca odporność”, który organizowany był przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Kwota dofinansowania wyniosła 234 646,33 zł.Komentarze do artykułu

Nikodem.

Tu świetlica za sześćset tysięcy a na terenie gminy Pasym po milionie złotych , chyba z marmuru one są.

Wiesława Kowalewska

Uważam, iż należałoby w pierwszej kolejności świetlicę wyposażyć w stół do tenisa stołowego i niezbędne akcesoria / rakietki, piłeczki, siatka/, szeroki asortyment gier planszowych, kredki, mazaki, plastelina, modelina, bloki rysunkowe, itp. Dzieci są najważniejsze...a dorosłym mieszkańcom proponuję siłownię \"pod chmurką\".

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama