Gmina Rozogi w żałobie. W środę, 14 grudnia w Warszawie zmarł Józef Zapert. Przez 24 lata był wójtem gminy Rozogi. Miał 65 lat. Zmagał się z ciężką chorobą, niewielu jednak o tym wiedziało. - Odszedł tak cicho, jak żył, był bardzo skromny – wspomina go Adam Krzyśków, który przyjaźnił się z nim od lat. - Najważniejszy był dla niego drugi człowiek, mieszkańcy jego gminy. Sprawom lokalnej społeczności poświecił całe swoje dorosłe życie...
Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę 17 grudnia. O godz. 10 odbędzie się różaniec. O godz. 11:30 wyprowadzanie ciała z kaplicy. O godz. 12 rozpocznie się Msza św. Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Rozogach. Różaniec w intencji zmarłego odbędzie się też w piątek o godz. 15 i 18 – w kaplicy przy miejscowym kościele.
Ciało Józefa Zaperta spocznie w rodzinnym grobie na cmentarzu w Rozogach...
Józef Zapert urodził się 21 kwietnia 1957 roku w Rozogach, mieszkał w pobliskich Spalinach. Był pierwszym wójtem gminy Rozogi po przemianach ustrojowych (1990-2014). Najpierw był wybrany przez radnych, a potem w wyborach powszechnych przez mieszkańców. Był bardzo szanowany. Rządził gminą nieprzerwanie przez 24 lata. Ostatnie lata pracował w Urzędzie Marszałkowski, jako szef kancelarii tajnej. W lipcu tego roku przeszedł na emeryturę. Zmagał się z ciężką chorobą. Niewielu jednak o tym wiedziało.
- Nie obnosił się z nią, nie narzekał, przyjął chorobę z godnością – mówi Adam Krzyśków. - Był człowiekiem spełnionym.
Zanim objął kierownictwo gminą, pracował również w urzędzie, gdzie zajmował się inwestycjami oświatowymi w gminnym Zespole Obsługi Szkół.
Józef Zapert zmarł w środę, 14 grudnia w Warszawie, gdzie przebywał u jednej z córek, która się nim opiekowała.
Adam Krzyśków,
były wójt gminy Świętajno
Zaczynaliśmy swoją przygodę samorządowa w tym samym czasie, w sąsiadujących ze sobą gminach. Ja w Świętajnie, on w Rozogach. Wówczas były to jeszcze dwa oddzielne województwa. Olsztyńskie i ostrołęckie. Ale mieliśmy mnóstwo okazji do rozmów, porównań, możliwości samorządów. Był to piękny okres. Budowaliśmy polską samorządność. Gdy Rozogi zostały włączone do naszego województwa i powiatu Józef był nadal jednym z lokalnych liderów. Miał mnóstwo ciekawych pomysłów, które realizował. Dokonał wielkiego dzieła. Gmina Rozogi zawdzięcza mu skok cywilizacyjny. To za jego sprawą wybudowane zostały szkoły, hale sportowe, wodociągi, oczyszczalnia, a nawet amfiteatr. Do dziś mieszkańcy jego gminy z tego korzystają. Był czas, że Rozogi znacząco wyprzedzały pozostałe samorządy w wielu kwestiach. Józef był wizjonerem. Był bardzo związany z gminą Rozogi. Do problemów mieszkańców podchodził emocjonalnie, byli dla niego najważniejsi. Do samego końca. Nawet, gdy przestał być już wójtem, nie ukrywał, że jest z Rozóg i że ta mała ojczyzna jest dla niego najważniejsza. Kibicował nowej władzy w dobrych pomysłach. Mimo że nigdy nie był członkiem PSL, czy ruchu ludowego, to bardzo wspierał również i nas. Był strażakiem ochotnikiem. Wybory na wójta wygrał z komitetem obywatelskim. Cieszył się ogromnym szacunkiem mieszkańców swojej gminy. Śmiało mogę powiedzieć, że poświecił się dla mieszkańców oraz swojej rodziny. Był bardzo dumny ze swoich dzieci, które doskonale wykształcił. Dwie jego córki są lekarzami. Ma też syna, ale przyznam, że tu akurat nie wiem, czym się zajmuje. Józef był bardzo rodzinny. Opiekował się swoim dziadkiem, rodzicami. Był też bardzo blisko związany z parafią Najświętszej Magdy Magdaleny w Rozogach. Była to postać nietuzinkowa, przy tym bardzo skromna, nie szukał rozgłosu, nie lubił sobą emanować. Warto o nim i jego dokonaniach pamiętać.
Zbigniew Kudrzycki,
obecny wójt gminy Rozogi
Z panem Józefem znaliśmy się od lat szkolnych. Często się mijaliśmy na różnego rodzaju wydarzeniach. Potem ze sobą współpracowaliśmy, on w urzędzie, ja w szkole. Potem on został wójtem, a ja dyrektorem szkoły. Na pewno wiele jego działań w naszej gminie zostanie zapamiętanych przez mieszkańców. Amfiteatr, park, hala sportowa, szkoły, oczyszczalnia, wodociągi... to jego pomysły. Wspólnie również udało nam się zrealizować kilka ciekawych przedsięwzięć, między innymi uroczystość 350-lecia powstania Rozóg, czy utworzenie Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Zawodowej w Rozogach. Był cichym, spokojnym, ale konsekwentnym człowiekiem i szefem. Dogadywaliśmy się.
Oj, tak, tak! Tam zawsze był tzw. kiosk. Ja pamiętam taki blaszany, przeszklony. Być może wcześniej stał tam \"drewniak\". Te napoleonki, pączki... Mordki i łapki oblepione lukrem, kremem stawiały się na lekcji po tej dużej przerwie.
Sentymentalna
2025-07-16 12:49:27
No, mnie z dzieciństwem kojarzy się chleb od Bielskiego lub Kochanka. A w tym punkcie, a nieopodal chodziłam do podstawówki, była też kiedyś cukiernia czy piekarnia i na długich przerwach biegało się tam po spore ciastka \"ptasie mleczko\"...
Tutejsza
2025-07-16 11:20:14
Tekst nieciekawy, po prostu wylana żółć z głebi trzewi pana Mądrzejowskiego okraszony nieciekawym zdjęciem. Jak nie macie felietnistów, to może warto ogłosić jakiś konkurs, a nie publikować treści o niskim i watpliwym poziomie. Może chwila refleksji?
Joanna
2025-07-16 11:17:08
Co to SIM?
Gabi
2025-07-16 09:35:16
Gratuluję odwagi oderwania się odnzielonego koryta.
Obserwator
2025-07-16 00:44:02
Już zapewne Zieloni obstawili ten Stołek. Konkurs to farsa. O ile będzie :)
Obserwator
2025-07-16 00:43:05
To ciekawe kto z PSL zasiądzie na stołku, Jarku czekamy i obserwujemy!
Mieszkańcy
2025-07-15 16:55:33
Żołądek zawsze daje znać gdy jest pusty ale mózg niestety nie.
kozaostra
2025-07-15 15:20:02
Naszym włodarzom tylko najlepiej wychodzi przecinanie wstążek.A narkotykami jak handlowali tak handluja.Przykro wszyscy maja wywalona co dzieje się z młodzieżą. Najważniejsze że wstążki przecięte.Myslalam panie Burmistrzu że pan to ogarnie ale nic w tym kierunku nie robione.Wszystko zamiatane pod dywan oczywiscie tyczy to całej rady.
Julka
2025-07-15 10:38:46
Smolasty to artystyczne dno dna i patologia. Kto wpadł na pomysł żeby to beznadziejne byle co zaprosić??? i jeszcze mu płacić
Prusak
2025-07-15 08:11:55