Blisko 800 uczniów uczęszcza do Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Szczytnie. To najbardziej oblegana szkoła wśród szczycieńskich trzech zespołów.
Podstawą kształtowania kierunków nauczania jest analiza potrzeb rynkowych.
- To właśnie w oparciu o te potrzeby uruchomiliśmy w ubiegłym roku nowe technikum o specjalności logistyka – mówi dyrektor Małgorzata Folga. - Zainteresowanie nauka w tym technikum przerosło nasze oczekiwania. Chociaż nabór zakończył się w sierpniu, to jeszcze we wrześniu mieliśmy sporo zapytań i próśb od młodzieży i rodziców, mających nadzieję, że znajdzie się jeszcze w tej klasie miejsce. I chociaż klasy, zgodnie z odgórnymi wymogami, nie powinny być liczniejsze niż 30 uczniów, to akurat logistyki uczy się 34 młodych ludzi.
Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie Małgorzata Folga.
Pierwszy i drugi rok nauczania to w większości zagadnienia, które pokrywają się z innymi kierunkami edukacji. Nie ma więc problemu z nauczycielami – specjalistami w zakresie przedmiotów zawodowych.
- Jednocześnie z uruchomieniem tego kierunku czterech czy nawet pięciu nauczycieli zawodu podjęło studia podyplomowe o specjalności logistyk – spedytor – podkreśla dyrektor Folga. - To gwarantuje, że nasi uczniowie będą dobrze przygotowani do tego zawodu.
Logistyk – to oczywiście nie jest jedyne 5-letnie technikum, wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 1. Poza tym są jeszcze trzy, kształcące mechaników, informatyków oraz techników rachunkowości. Wcześniej w Zespole istniały także licea, ale zostały wygaszone. - Jesteśmy zespołem szkół zawodowych, uznaliśmy więc, że klasy licealne do nas nie pasują – wyjaśnia dyrektor.
Potrzeby rynkowe są też podstawą do kształtowania kierunków w 3-letnich szkołach branżowych.
- W odpowiedzi na te potrzeby kilka lat temu zaczęliśmy kształcić młodych ludzi w zawodzie mechanik – operator maszyn do produkcji drzewnej – przypomina Małgorzata Folga. - W czerwcu edukację w tym kierunku zakończy już drugi rocznik absolwentów. Poza tym w naszym Zespole można uzyskać uprawnienia mechanika maszyn skrawających. Mamy też klasę wielozawodową.
Każde z techników – to jedna klasa w poszczególnych rocznikach. Podobnie jest ze szkołami branżowymi. - Takie są przynajmniej wstępne założenia, kiedy tworzymy arkusze organizacyjne na kolejny rok szkolny. Bywa jednak i tak, że liczba chętnych jest tak duża, że musimy utworzyć i dwie klasy w którymś z kierunków nauczania.
Założenia na przyszły rok szkolny nie są jednak aż tak rozbudowane. Wynika to z oceny liczby tegorocznych absolwentów szkół podstawowych, która też jest brana pod uwagę przy planowaniu. Jak mówi dyrektor Folga, będzie ich w skali całego powiatu mniej niż w roku ubiegłym. - Dlatego wstępnie założyliśmy, że w klasach uczących mechaników obu specjalności w szkołach branżowych będzie się uczyć po 15 młodych ludzi. Są to jednak założenia i jeśli będzie potrzeba, to oczywiście przyjmiemy więcej chętnych.
Tych nie brakuje, bo dzięki zrealizowanemu kilka lat temu projektowi o wartości kilku milionów, szkoła dysponuje warsztatami wyposażonymi w nowoczesne urządzenia do nauki zawodu.
Zwiększenie liczby uczniów jest możliwe w przypadku szkół branżowych. Technika pozostaną jednoklasowe z maksymalną liczba 30 uczniów (wyjątkowo nieco wyższą).
- To dlatego, że z naszych bardzo dobrze wyposażonych pracowni specjalistycznych młodzież korzysta w grupach maksymalnie 15-17-osobowych. Pracownie są więc w pełni wykorzystane po 8-9 godzin lekcyjnych każdego dnia. Zwiększenie liczby klas, a tym samym grup spowodowałoby, że nauka byłaby dla naszych uczniów mniej komfortowa, a nam zależy na tym, by była ona jak najbardziej i przyjemna, i skuteczna.
W Zespole Szkół nr 1 naukę pobiera młodzież z całego powiatu. - Zdarza się, chociaż dość rzadko, że mamy też uczniów spoza powiatu – dodaje dyrektor Małgorzata Folga. - Chętni mogą zamieszkać w internacie przy ZS nr 3. Ten internat „obsługuje” wszystkie trzy szczycieńskie zespoły, ale naszych uczniów jest tam najwięcej. Bo też i nasz Zespół jest najchętniej wybieraną szkołą co sprawia, że mamy, w porównaniu z innymi zespołami, największą liczbę uczniów. Aktualnie dokładnie 792. Myślę, że wybór naszego zespołu przez starszych kolegów przekona tegorocznych absolwentów szkół podstawowych, że warto pójść ich śladem.
Mistrzostwo świata to tekst \"poprzednia władza nie zostawiła żadnych strategicznych projektów...\" - A kto w poprzedniej kadencji zasiadał w Radzie Miejskiej, czyli kto był ta poprzednią władzą?, bo pan oczywiście nie był radnym i o niczym nie decydował... (chociaż faktycznie Pan miał najwięcej nieobecności ze wszystkich w Radzie..) Jak co wybory będą wybierani ci sami ludzie to faktycznie nigdy nic się nie zmieni????
Sumienie
2024-12-22 17:19:11
A ile to Jarosław dał na nagrody ze swojej kieszeni???
Dobroczyńca za nasze pieniądze
2024-12-21 16:36:16
Tyle kamer w mieście a policja jak zawsze liczy na łatwiznę.
2024-12-21 15:11:26
Żuchowski który wzial działkę większą niż 1 zl za jej sprzedaż plus uwczesi radni ktoryz pozwolili na to, powinni za to odpowiadać i pokrywać koszty. Cwaniak pasie się na pisowskim ptasim mleczku bezkarnie. Druga sprawa skoro inwestor się nie wywiązał to powinna zostać już dawno zwrócona miastu. Gorska i Mańkowski także powinni ponieść konsekwencje. W tym miescie zwsze becdzie ch...nai poniewaz zawsze ktos bedzie czyimś kolegą bądź sprzeda się za czapkę gruszek. Dobro miasta nie istnieje istniej dobro kieszeni i stołków
fiku miku
2024-12-21 13:18:37
Jestem DUMNY!!!Pozdrawiam
Mariusz Pozdzial
2024-12-21 05:28:13
Hehehe
2024-12-21 02:59:54
Przecież tu śmierdzi przekrętem na odległość. Niech odpowiednie służby się tym zajmą.
Robert
2024-12-20 13:01:20
Ten blok to tragedia rakotwórcza tragedia.
Rafał K
2024-12-19 22:16:19
Droga gminna Dźwiersztyny-Narajty nieprzejezdna(odcinek 2,5 km) objazd 15km macie co świętować. WSTYD dla radnej i burmistrza!!!!!!
Kiedy to się zmieni?
2024-12-19 17:57:15
Nie miasto sprzedało wieżę tylko niejaki Żuchowski (będący w tym czasie burmistrzem miasta) działający na szkodę miasta, sprzedał wieżę za 1,00 zł (jeden złoty). Teraz miasto powinno wytoczyć mu proces o niegospodarność, niech odkupi straszydło (wieżę) za swoje pieniądze. Albo jego majątek zlicytować a uzyskane środki przeznaczyć na wykup wieży.
Jan
2024-12-19 17:11:37