Sobota, 3 Czerwiec
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny -

Reklama


Reklama

Na horyzoncie potężny skandal? Prokuratura sprawdzi budżet obywatelski.


Na horyzoncie potężny skandal. Wkracza prokuratura i będzie sprawdzała, jak głosowano na projekty w ramach budżetu obywatelskiego w Szczytnie. Śledczych zawiadomili miejscy urzędnicy, którzy nie wykluczają, że doszło do przestępstwa. Podrabianie podpisów, głosownie za kogoś innego, to tylko część z zarzutów, które pojawiają się w doniesieniu do prokuratury. Do śledczych dotarły już zabezpieczone karty do głosowania oraz materiały z systemu komputerowego.Tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego wygrał pomysł Magdaleny Marczak i Roberta Dobrońskiego „Wybiegi dla psich pupili – park przy ulicy Pasymskiej oraz Małej Bieli”. W głosowaniu wzięło udział niewielu mieszkańców miasta. Oddano za to mnóstwo nieważnych głosów. W skali dotychczas niespotykanej. Ale nieważne głosy to najmniejszy problem tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Szykuje się potężny skandal.


Reklama

 

Reklama

Ponad tysiąc nieważnych głosów

Do urn przeznaczonych do głosowania wrzucono zaledwie 833 karty, a na platformie internetowej oddano tylko 1052 głosy. Głosownie trwało od 29 sierpnia do 25 września.

 

Pomysł Magdaleny Marczak i Roberta Dobrońskiego „Wybiegi dla psich pupili w Szczytnie” uzyskał 541 głosów. Kapituła konkursu odrzuciła, uznając za nieważne, aż 353 głosy.

 

Drugim najwyżej punktowanym projektem było „Jezioro Marzeń – Szczytno” (305 głosów ważnych, 582 głosów nieważnych).

 

Trzecie miejsce zajęła „Strefa Psiej Aktywności” (21 głosów ważnych, 45 głosów nieważnych), a czwarte „Disc Golf Park Szczytno” (9 głosów ważnych, 26 głosów nieważnych).

 

Odrzucone w myśl regulaminu

Przeraża ilość głosów nieważnych. Z czego ona wynika? Zapytaliśmy o tą Angelikę Dost z miejskiego ratusza, która w tym roku odpowiadała za prawidłowy przebieg głosowania.

Angelika Dost.

 

- Tak duża liczba nieważnych głosów wynika w szczególności z niekompletnie oddanych głosów, tj. takich, które nie zawierały wymaganych danych zgodnie z § 7 ust. 8 i 11 Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Szczytno (data urodzenia, nr telefonu, pełny adres) – odpisała na nasze zapytanie prasowe. - §7 ust. 13 Regulaminu wyraźnie określa, które głosy zostają uznane za nieważne i takie właśnie zostały odrzucone. Najczęstszym błędem było jednak brak pełnego adresu oraz głosowanie przez osoby nie będące mieszkańcami miasta, na przykład mieszkańcy gminy wiejskiej Szczytno. Więcej błędów zdarzało się w systemie internetowym – dodaje urzędniczka. - 567 głosów nieważnych było na kartach, 743 w systemie internetowym.

 

 

Zafałszowane głosowanie?

Okazuje się jednak, że nieważne głosy to najmniejszy problem tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Szykuje się potężny skandal.

 

- Przy weryfikacji telefonicznej pojawiły się również sytuacje, w których osoby zaprzeczały jakoby oddawały głos – mówi Angelika Dost. - Dlatego też przez wzgląd na podejrzenia dotyczące faktyczności oddania głosów oraz podpisanie się przez jedną osobę w imieniu dużej liczby osób, także bez ich wiedzy, sprawa została zgłoszona do prokuratury w celu wyjaśnienia sprawy.

 

Potwierdza to burmistrz Krzysztof Mańkowski.

 

- Zabezpieczone materiały zostały już przekazane prokuraturze – mówi. - Te podejrzenia dotyczą wydatkowania publicznych pieniędzy, dlatego musieliśmy o naszych podejrzeniach powiadomić śledczych. Odkąd pamiętam w Szczytnie budżet obywatelski kończy się większym lub mniejszym skandalem. Jest to przykre. Trzeba zastanowić się w ogóle nad sensem istnienia w naszym mieście budżetu obywatelskiego.

 

Na razie bez zmian

Na razie jednak miejscy urzędnicy przymierzają się do zmian systemu głosowania. Głównie tego elektronicznego, bo „przepuszczał” on ankiety nie w pełni wypełnione, czyli takie, które z urzędu uznawane są za nieważne.

 

- Aby usprawnić system weryfikacji głosów, bazując na doświadczeniach z poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego, w tym roku dopracowywaliśmy Regulamin tak, aby nie pojawiały się takie wątpliwości – dopowiada Angelika Dost. - Mieszkańcy muszą uważniej czytać Regulamin i stosować się do jego zapisów – dodaje.

 

Czy tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego może zostać unieważniona?

 

- Nie bierzemy tego pod uwagę – mówi burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Ale nie ukrywam, że ważny głos w tej sprawie mogą mieć śledczy ze szczycieńskiej prokuratury. Na pewno ich ustalenia będą bardzo ważne dla tej edycji – dodaje burmistrz.

 


Projekt „Wybiegi dla psich pupili – park przy ulicy Pasymskiej oraz Mała Biel” zakłada stworzenie ogrodzonych miejsc do wybiegów psów. Wybudowane mają być dwa ogrodzone miejsca przyjazne czworonogom wraz z urządzeniami do ich zabawy, wraz z oświetleniem i ławkami. Wokół tych wybiegów posadzone zostaną drzewa tlenowe, które dadzą cień dla korzystających oraz tlen dla środowiska. W ramach projektu wykonane zostaną dwa wybiegi 20x20m. Na każdy z wybiegów złoży się: równoważnia, słupki do slalomu, platforma potrójna, szałas, kładka, obręcze do przeskoków, tunel domek, ogrodzenie, zestaw na zwierzęce odchody z podajnikiem torebek, regulamin, ławki, oświetlenie.


 

 

Fot. Angelika Dost była w tym roku odpowiedzialna za głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Miało to być świętem demokracji w naszym mieście, a może skończyć się potężnym skandalem. Urzędnicy nie mieli wyjścia i zawiadomili o swoich podejrzeniach prokuraturę.Komentarze do artykułu

Rev

Jak to możliwe, że trwa śledztwo prokuratorskie, a wyniki konkursu już zostały uznane za prawomocne, a burmistrz nie rozważa unieważnienia głosowania!? Skandal! Przynajmniej do czasu zakończenia śledztwa wyniki powinny być \"zawieszone\", a tymczasem mamy już ogłoszonego zwycięzcę...

ika

A moze by w koncu parkowi przy Pasymsiej nadac jakas nazwe? Ja proponuje Fiugaty - nazwe historyczna tej czesci miasta.

www

Myślę, że wątpliwości się rozwieją, gdy prokuratura znajdzie powiązania między projektodawcą a - no właśnie, w tym momencie poznamy oszusta. Przy okazji, może ktoś mi wskazać, gdzie stoi tężnia z 2021 roku? taka mgła jest, że znaleźć nie mogę, a bardzo soli potrzebuję powdychać.

ciekawski

I może z budżetu powstać, \"psi przekręt\".

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama