Czwartek, 25 Lipiec
Imieniny: jakuba, Krzysztofa, Walentyny -

Reklama


Reklama

Medalowe sukcesy szczycieńskich mundurowych. Za nami Mistrzostwa Polski Służb w brazylijskim jiu-jitsu [ROZMOWA]


8 czerwca w Mińsku Mazowieckim odbyły się 4. Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w brazylijskim jiu-jitsu. Na matach po raz kolejny stanęli zawodnicy szczycieńskiego klubu Katana, w tym Łukasz Elbruda, który na co dzień jest zawodowym strażakiem i pełni służbę w KP PSP w Szczytnie.Na jeden dzień Mińsk Mazowiecki stał się stolicą brazylijskiego jiu-jitsu. Od rana do wieczora w walkach zarówno w kimonach, jak i bez, zmierzyło się około 400 reprezentantów służb mundurowych, którzy wystartowali w 700 startach. Jak na tak duże zawody przystało, wszyscy startujący podzieleni podzieleni zostali na kategorie wagowe, wiekowe oraz pasy. O worku z medalami mogą mówić szczycieńscy fighterzy, w tym Łukasz Elbruda - zawodowy strażak ze Szczytna, który w tegorocznych mistrzostwach zdobył trzy medale, a w jednej z kategorii został mistrzem Polski.

 

– Atmosfera na takich zawodach jest wspaniała. Zawsze warto pojawić się w Mińsku, bo to właśnie tutaj spotykają się mundurowi z całego kraju. To dobra okazja na poznanie nowych osób, powrót do „starych” znajomości, a przede wszystkim okazja na zmierzenie się z nimi na macie – mówi Elbruda.

 

Grapplerzy, to potoczna nazwa na osoby walczące za pomocą technik chwytów, obaleń, dźwigni i duszeń – nie odnajdziemy tutaj np. brutalnych ciosów w głowę. Jedną ze sztuk walki opartych właśnie na nich, jest jiu-jitsu, które w naszym powiecie reprezentuje klub "Katana Berserker's Team Szczytno". Tegoroczni fighterzy narzucili spore tempo, o którym więcej walczący w purpurowym pasie - Łukasz Elbruda.


Reklama

 

- Tu nie ma miejsca na przypadek. Przez całą walkę trzeba być bardzo skupionym i czujnym na błąd przeciwnika. To taka trochę gra w szachy; gra strategiczna. Szczególnie trudniej robi się przy wyższych wagach, gdzie organizm potrzebuje dużo tlenu. Jeśli ktoś nie zacznie dobrze w „stójce”, później może mieć kłopoty – przyznaje Łukasz. To fajny sport, wymagający dobrej kondycji i nieustępliwości – dodaje.

 

Łukasz Elbruda przygodę z jiu-jitsu zaczął osiem lat temu. Cały czas trenuje pod okiem Jacka Szewczaka. Jak sam przyznaje – z początku było w tym trochę przypadku i szczęścia.

 

– Początkowo chciałem walczyć w muay thai (boks tajski), ale debiut zanotowałem w K1. Klub jednak się rozpadł, a ja poszukując alternatywy, przypadkowo natrafiłem na Jacka. Samego bakcyla złapałem w jeden z dni, kiedy odbywały się treningi w kimonach (red. specjalny stój). Choć do tej pory walczyłem bez niego, trener powiedział coś w stylu: „Skoro już jesteś, masz tu kimono i powalczysz z nami”. Pamiętam, że tego dnia dostałem taki łomot, że się w to wkręciłem. Zacząłem analizować, szukać technik w internecie, trenować tak, aby ciało zapamiętywało kolejne ruchy – śmieje się Łukasz Elbruda.

Reklama

 

Tytułem mistrza Polski w swoich kategoriach mogą pochwalić się Łukasz Elbruda i Jacek Szewczak. Kolejne trzy krążki dorzucił Sebastian Bochenek, a srebro wywalczył Paweł Szymański. Pełna lista nagrodzonych reprezentujących Szczytno:

 

Łukasz Elbruda: złoto - gi; master 1; purpurowy; +100.5 kg, brąz - gi; adult; purpurowy; +100.5 kg, brąz - no-gi; adult; purpurowy; +97.5 kg.

Jacek Szewczak: złoto - no-gi; master 2; brązowe/czarne; -85.5 kg, złoto - no-gi; master 3; brązowe/czarne; -91.5 kg, srebro - gi; master 3; brązowe/czarne; -94.3 kg.

Sebastian Bochenek: srebro - gi; master 1; biały; -88.3 kg, brąz - gi; adult; biały; -88.3 kg, brąz - no-gi; master 1; biały; -85.5 kg.

Paweł Szymański: brąz - gi; adult; biały; -70 kg

 

Łukasz Elbruda podczas walki:

Dominik DeptułaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama