Środa, 22 Maj
Imieniny: Emila, Neleny, Romy -

Reklama


Reklama

Medalowe spotkanie krwiodawców z gminy Jedwabno (zdjęcia)


Klub Honorowych Dawców Krwi w Jedwabnie ma już 16 lat. Dwuletnia pandemia nieco zdezorganizowała klubowe prace, a w tym nagradzanie i docenianie tych, którzy w swojej krwiodawczej działalności wyróżniają się szczególnie. Z tego między innymi powodu, w piątek, 21 października, medalami i odznakami uhonorowano aż 22 osoby.


  • Data:

Działający przy Towarzystwie Przyjaciół Jedwabna klub formalnie działa od 7 grudnia 2006 roku, chociaż pierwszą akcję przeprowadzono tam nieco wcześniej, bo 2 września.

 

Od tego czasu odbyły się w sumie aż 92 akcje poboru, podczas których oddano łącznie blisko tysiąc litrów krwi. Mieszkańcy gminy Jedwabno uczestniczą także w akcjach, organizowanych w innych miejscach lub oddają krew bezpośrednio w olsztyńskim RCKiK. Licząc te „obce” aktywności, krwi oddanej przez mieszkańców gminy było sporo więcej – ponad 1250 litrów.

 

Krwiodawcy z Jedwabna podejmują także inne działania charytatywne. W ramach akcji ,,Gorączka złota” klub prowadzi zbiórkę grosików. W tym roku zebrano 30 kilogramów miedziaków. Gromadzone są też plastikowe nakrętki.

 

- Na wagę to nie wiem, ile ich było. Pakujemy je w kartony, których rozmiary znam, więc łatwiej mi policzyć objętość – mówi Włodzimierz Budny, prezes Towarzystwa Przyjaciół Jedwabna. - W tym roku były tego około 2 metrów sześciennych.

 

Dzięki prezesowi Banku Spółdzielczego w Szczytnie, Krzysztofowi Karwowskiemu, krwiodawcy z Jedwabna mają do dyspozycji specjalne „serce” do gromadzenia nakrętek.


Reklama

 

- Nie mamy w Jedwabnie wyznaczonego celu tej zbiórki – dodaje Budny. - Zebrane nakrętki zawozimy do Szczytna i zapełniamy nimi tamtejsze „serca”.

 

Krótkie podsumowanie dotychczasowej działalności klubu stanowiło preludium do najbardziej uroczystej części spotkania, podczas której wręczone zostały odznaczenia, niektórym krwiodawcom nawet kilka jednocześnie.

 

- Na nasze akcje przyjeżdżają osoby także spoza granic gminy – tłumaczy Włodzimierz Budny. - W ich macierzystych klubach nie zawsze przestrzegane były zasady dotyczące nagradzania i odznaczania. My te mankamenty prostujemy. Wymaga to trochę pracy i zaangażowania, ale krwiodawcy to ludzie szczególni i nie wolno zapominać o tym, że wyjątkowo zasługują na wdzięczność, a odznaczenia są jedną z form wyrażenia tej wdzięczności.

 

Najwyższe – medal HONOROWY DAWCA KRWI – ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU (po oddaniu co najmniej 20 litrów krwi) otrzymali:

Mariusz Bednarczyk

Marek Dawid

Krzysztof Łukaszewski

Grzegorz Malinowski

Reklama

Sebastian Stolarczyk

Tadeusz Stolarczyk

 

Odznakami „ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI” zostali odznaczeni:

stopień I (6 litrów krwi – mężczyźni, 5 litrów - kobiety):

Dawid Bryl

stopień II (12 litrów krwi – mężczyźni, 10 litrów - kobiety):

Jolanta Bazydło,

Dawid Bryl,

Tadeusz Dąbkowski,

Ewelina Jędrzejczyk,

Aleksandra Kurzeja,

Piotr Lewicki,

Paulina Merchel.

 

stopień III (odpowiednio: 18 i 15 litrów):

Paulina Bruszewska

Dawid Bryl,

Olga Budna,

Iwona Dawid,

Józef Dawid,

Krzysztof Dawid,

Dorota Nikadon,

Grzegorz Szempliński.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama