Czwartek, 10 Październik
Imieniny: Franciszka, Loretty, Poli -

Reklama


Reklama

Mazurskie pieśni na nowo – wyjątkowy koncert i wykład o mowie Mazurów w Muzeum Mazurskim


W Muzeum Mazurskim w Szczytnie odbyło się wyjątkowe wydarzenie pt. „Mazurskie Klepanie. Mazurskie Śpiewanie. Naukowo i muzycznie o Mazurach”. Spotkanie poświęcone było muzyce i językowi mazurskiemu, a jego głównymi atrakcjami były koncert pieśni mazurskich w wykonaniu Moniki Wierzbickiej, której towarzyszył muzycznie Wiesław Wysocki, oraz wykład dr. Piotra Szatkowskiego, rewitalizatora mowy mazurskiej.



Koncert był niezwykłym połączeniem tradycyjnych pieśni mazurskich i współczesnych aranżacji. Repertuar obejmował utwory z płyt „Głos Dawnych Mazurów”, które wykorzystują wiersze dawnych mazurskich poetów, oraz „DUSA” – pierwszej płyty ze współczesnymi pieśniami po mazursku w nowoczesnej oprawie.

 

Publiczność mogła posłuchać zarówno dawnych melodii, jak i współczesnych kompozycji, które oddają ducha regionu.


Reklama

 

Wydarzenie poprzedził fascynujący wykład dr. Piotra Szatkowskiego pt. „Mazurska gadka wczoraj i dziś”. Wykładowca, znany z działań na rzecz ożywienia języka mazurskiego, odpowiedział na wiele kluczowych pytań, m.in. jak brzmi mowa mazurska, jak się zmieniała, dlaczego zanika oraz jaką rolę może pełnić w dzisiejszych czasach. „Mowa mazurska ma długą historię, a choć obecnie jest językiem ginącym, to wciąż ma szansę na przetrwanie” – podkreślił dr Szatkowski.

Reklama

 

Spotkanie poprowadził Klaudiusz Woźniak, kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Wydarzenie przyciągnęło licznych miłośników mazurskiej kultury, którzy mieli okazję odkryć bogactwo dziedzictwa tego regionu w nowoczesnej i jednocześnie tradycyjnej odsłonie.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama