Ciekawe informacje dotarły do naszej redakcji. Szkoła lotnicza Bartolini Air, która szkoli pilotów w Szymanach, zainteresowana jest kupnem niedziałającego od kilku lat Hotelu Leśna w Szczytnie. Przedstawiciele Bartolini Air rozpoczęli też rozmowy z burmistrzem Krzysztofem Mańkowski, bo chcą kupić również teren i budynki, które obecni właściciele Leśnej dzierżawią od miasta.
Rozmowy w tej sprawie udało nam się potwierdzić i u burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego, jak i Dariusza Naworskiego, rzecznika Portu Lotniczego Olsztyn Mazury.
- Takie rozmowy rzeczywiście trwają – przyznaje Dariusz Naworski. - Sami jesteśmy ciekawi ich efektu. Bo na tej bazie mogłoby powstać w Szczytnie fajne centrum szkolenia pilotów - dodaje.
Bartolini Air od niemal 2 lat korzysta z lotniska w Szymanach i szkoli pilotów na potrzeby linii lotniczej Ryanair. Firma „montowała” się w Szymanach w czasie pandemii. Dzierżawi nawet hangar lotniczy. Miała szkolić głównie pilotów z zagranicy, ale covid wiele zmienił. Teraz wszystko zaczyna być odbudowywane. Chętnych na szkolenia lotnicze jest tylu, że Bartolini Air korzysta też z lotniska w Łodzi. W Szymanach byłoby jednak taniej.
- Gdyby udało im się stworzyć też własną bazę noclegową dla kursantów, instruktorów to w Szczytnie mogłoby powstać ciekawe centrum szkoleniowe – mówi jeden z naszych informatorów, który prosi o anonimowość. - Rozmowy są poważne.
Przedstawiciele Bartolini Air odwiedzili też burmistrza Szczytna Krzysztofa Mańkowskiego.
- Potwierdzam takie spotkanie, ale nie wiem, czy o szczegółach mogę mówić – odpowiada na nasze pytania Mańkowski. - Firma była zainteresowana odkupieniem terenów i budynków, które należą do miasta, a w tej chwili są dzierżawione przez obecnych właścicieli Hotelu Leśna. Na razie zaproponowałem, aby przejęli dzierżawę, ale nie wykluczam odsprzedania terenów, jeśli inwestor okazałby się poważny i zaproponowałby ciekawe ich wykorzystanie. Z korzyścią oczywiście dla miasta i mieszkańców.
Bartolini Air to niejedyna firma, która szkoli pilotów korzystając z lotniska w Szymanach.
- W tej chwili mamy podpisanych sześć takich umów – mówi Dariusz Naworski. - Myślę, że pozostali kursanci i instruktorzy chętnie korzystaliby z tak usytuowanej bazy noclegowej. Choć nie chciałbym w tym przypadku wchodzić w cudze buty.
Bartolini Air jest grupą certyfikowanych, wg przepisów EASA, spółek oferujących szkolenia lotnicze, szyte na miarę czartery biznesowe, kompleksowe zarządzanie prywatnymi samolotami oraz obsługę techniczną statków powietrznych. Grupa powstała na bazie największego w Europie Centralnej ośrodka szkolenia pilotów zawodowych. Jest także polskim przedstawicielem trzeciego największego producenta samolotów tłokowych na świecie – marki Tecnam, a także firmy Daher Socata, producenta samolotów TBM.
- Taki inwestor jest zawsze u nas mile widziany – mówi burmistrz Mańkowski. - Ale przypomnę, że Hotel Leśna jest własnością prywatną i dopiero, gdy firma dogada się z obecnym właścicielem co do kupna obiektu, będzie mógł wkroczyć samorząd.
Przypomnijmy. Hotel Leśna przy ulicy Ostrołęckiej to legenda hotelarstwa w Szczytnie. Od 1991 roku należy on do Ewy i Norberta Zurbrüggen z Harsewinkel w Niemczech. Przez ostatnie lata był wydzierżawiony mieszkankom Szczytna. Swego czasu hotel i tamtejsza restauracja były najmodniejszym miejscem w naszym powiecie, a nawet województwie.
Hotel „Leśna” znany dawniej jako Schützenhaus został wybudowany w roku 1931 pośród Lasu Miejskiego. Pomysłodawcą jego budowy był burmistrz Ernest Mey, który wiele dobrego zrobił dla Szczytna. W roku 1938, pod rządami burmistrza Bruno Armgarda, hotel został rozbudowany i na nowo urządzony. Niestety, w czasie II wojny światowej budynek został całkowicie zniszczony. Udało się go odbudować i rozbudować.
Art. 261 Dz. U Prawo wodne obowiązujące w Polsce. Wszystkie grunty wodne morza, rzek, jezior stanowią własność Skarbu Państwa, a w tym pas służebności publicznej obowiązuje od lat x do dzisiaj. Posunięcie bardzo sprytne, lecz niezbyt kulturalne i inteligentne. Zapewne amator dzikiego połowu ryb... nie na wędkę.
Wiesława Kowalewska
2024-11-21 11:35:56
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29