Sobota, 28 Maj
Imieniny: Amandy, Jana, Juliana -

Reklama


Reklama

Logistyka odpowiedzią na potrzeby rynku pracy


W Zespole Szkół nr 1 dwa dotychczasowe kierunki nauczania zostaną zmienione czy też raczej zastąpione przez inne. - Wygaszane będą technika: handlowe i ekonomiczne, a uruchomiamy nowe kierunki zawodowe: technik logistyk i technik rachunkowości – mówi wicedyrektor ZS nr 1 Joanna Andrzejewska.Logistyk – to zawód bardzo wszechstronny, który daje szerokie możliwości przyszłego zatrudnienia.

 

- To może być praca w magazynie, w dystrybucji, w spedycji, w transporcie, ale także w sklepie, tak jak to miało miejsce w przypadku absolwentów technikum handlowego, które będzie obecnie wygaszane w naszym Zespole – wyjaśnia wicedyrektor Andrzejewska. - Podobnie jest w przypadku technikum rachunkowości. To kierunek, który zastąpi dotychczasowe technikum ekonomiczne.

 

Obie zmiany są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Jest on analizowany w różny sposób. Między innymi wykładnię stanowią... rejestry urzędów pracy. Jeśli w gronie bezrobotnych pojawia się zbyt wielu np. sprzedawców, to widomy znak, że dalsze kształcenie w technikum handlowym jest zbędne. Z inicjatywą uruchomienia nowych kierunków edukacji wychodzi szkoła, nie może jednak tego dokonać całkowicie samodzielnie.

 

- Wymagana jest między innymi zgoda Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, która ocenia, już w skali całego województwa, potrzeby rynku na pracowników określonej profesji – tłumaczy Andrzejewska. - I takie zgody, w odniesieniu do obu nowych kierunków kształcenia, oczywiście uzyskaliśmy.


Reklama

 

Zmiany w ofercie edukacyjnej to nie tylko odpowiedź na potrzeby rynku pracy i szersze możliwości dla absolwentów podstawówek, ale też wyzwanie dla szkoły i jej nauczycieli, szczególnie w przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych. Krótko mówiąc – inny kierunek nauczania, to inne przedmioty, a więc niezbędne są też nowe uprawnienia do ich nauczania.

 

 

- Decyzja o wygaszaniu jednych techników i zastąpieniu ich nowymi była z nauczycielami konsultowana – zapewnia wicedyrektor Andrzejewska. - Nauczanie w klasach pierwszej i drugiej zasadniczo w technikach jest bardzo zbliżone, na tych poziomach zmiana kierunku nie będzie wymagała od nauczycieli uzyskania dodatkowych kwalifikacji, ale będzie to też czas na to, by wymagane kwalifikacje uzyskać - wyjaśnia wicedyrektor. - Nauczyciele, którzy będą w niedalekiej przyszłości nauczać przedmiotów zawodowych w nowych technikach zdecydowali się podjąć studia podyplomowe, by uzyskać niezbędne kwalifikacje.

Reklama

 

W klasach pierwszych wszystkich rodzajów szkół, które wchodzą w skład Zespołu Szkół nr 1 od września może rozpocząć naukę aż 240 absolwentów szkół podstawowych. Zrezygnowano z ubiegłorocznej, elektronicznej formy rekrutacji. W tym roku będzie się ona odbywała tradycyjnie: trzeba się po prostu do szkoły pofatygować osobiście i w odpowiednich terminach złożyć wymagane dokumenty. Szczegóły odnośnie do dokumentów oraz terminów znajdują się na stronie internetowej Szkoły, w zakładce: rekrutacja.

 

- Zachęcam do skorzystania z naszej oferty kształcenia zawodowego – mówi wicedyrektor Joanna Andrzejewska. - To atrakcyjne, ciekawe kierunki, dające w przyszłości szansę na równie ciekawą pracę.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Szczytno z poważnymi wadami
  Co za bzdura, starosta lansuje się za kwotę 2000 zł. Podczas gdy każdy lekarz rodzinny wykonuje te badania w ramach NFZ.

  Barany


  2022-05-27 06:56:29
 • Sphinx wkroczył do Szczytna, uczta smaków w Twoim zasięgu (sprawdź szczegóły)
  Polecam zamówić jedzenie i udać się na długie zakupy... My czekaliśmy dwie godziny. Przy lemoniadach. Ja rozumiem, że taki dzień, że stoliki prawie wszystkie zajęte, ale ile można czekać na trzy humusy i dwie bułki??

  Mieszkanka


  2022-05-26 22:16:07
 • Miód idzie w parze z opłatkiem
  To sie nazywa smarowanie dupy miodem klechom, milosnikom dzieci.

  kropidło


  2022-05-26 13:45:17
 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51

Reklama