Piątek, 2 Maj
Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony -

Reklama


Reklama

Kuropatwy zasiliły łąki, przy okazji byłą lekcją dla uczniów (zdjęcia)


Klon, Jeruty, Dźwierzuty. Pasym, Jedwabno... - łąki w całym powiecie wzbogaciły się o 350 kuropatw. Zostały one wypuszczone we wtorek, 20 września przez myśliwych z powiatu szczycieńskiego. To kolejny etap ratowania ginącego gatunku, któremu zagrażają drapieżniki i rozwój wielkoobszarowego rolnictwa.


  • Data:

- Według szacunków, w 2010 roku w Polsce było 2,5 razy mniej kuropatw niż w 1991 roku – mówi Bolesław Woźniak, łowczy rejonowy i myśliwy ze Szczytna. - Jako główne przyczyny zmniejszającej się populacji tych ptaków, specjaliści wymieniają nieodwracalne zmiany w środowisku.

 

350 kuropatw wypuszczonych na szczycieńskie łąki pochodzi z prywatnej hodowli z Pomorza. Jej właściciel zapewnia, że nawet 90 procent wypuszczonych ptaków powinno przeżyć i w przyszłości dać potomstwo.


Reklama

 

Reklama

W akcję zaangażowało się 7 kół łowieckich działających w naszym powiecie oraz Szczycieńskie Towarzystwo Przyrodnicze. Była to już siódma taka akcja. Przez ten czas łącznie na łąki w naszym powiecie trafiło ponad 5 tys. kuropatw. Koszt jednej to 58 zł.

 

- Zakup ptaków z pomorskiej hodowli dofinansowują WFOŚiGW i PZŁ w Olsztynie już po raz siódmy w ramach "Programu restytucji zająca i kuropatwy w powiecie szczycieńskim" – mówi Lucjan Wołos, prezes STP. - Kuropatwy zostały zawiezione i wypuszczone na pola w kilku gminach powiatu (Dźwierzuty, Jedwabno, Rozogi, Wielbark i Szczytno). W wsiedleniach wzięły też udział dzieci ze szkół podstawowych, m.in. w Olszynach oraz w Klonie.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama