Zapowiada się bardzo długa i mocna kampania wyborcza. Wzrosła bowiem stawka. Samorządowcy będą „bić” się nie o cztery, a pięć lat. Z jednej strony to stabilizacja, szansa na doprowadzenie swoich pomysłów do końca, ale z drugiej, jeśli źle wybierzemy, to też długa stagnacja. Dziś przyglądamy się burmistrzom i wójtom obecnej kadencji. Ocenę ich rządów pozostawiamy wyborcom z poszczególnych gmin i miast. My skupimy się na tym, kto może wystartować w nadchodzących wyborach i powalczyć z obecnymi burmistrzami, wójtami.
Na razie żadne z ugrupowań oficjalnie nie wymienia kandydatów, ale coraz częściej w luźnych rozmowach padają konkretne nazwiska. Swoich kandydatów mają też sami „zwykli” mieszkańcy. O kim się mówi?
Miasto Szczytno:
Miastem od niemal 12 lat rządzi Danuta Górska (60 l.). To już jej trzecia kadencja. Wcześniej w kadencji 2002-2006 była zastępcą ówczesnego burmistrza Pawła Bielinowicza. W ostatnich wyborach Danuta Górska uzyskała 3828 głosów i pokonała w drugiej turze Henryka Żuchowskiego. Wówczas uprawnione do głosowania były 19803 osoby, a głosów ważnych oddano 6654. O stołek burmistrza walczyli i odpadli w pierwszej turze: Igor Chmieliński,Wojciech Szewczak.
Miasto pod jej rządami znacząco się zmieniło. Bez wątpienia wyładniało. Zagospodarowanie jezior (ścieżka pieszo-rowerowa), budowa boisk wielofunkcyjnych czy nowych ulic i znaczna poprawa systemu komunikacyjnego – to jej zasługa.
Wśród wymienianych kandydatów do fotela burmistrza pojawiają się:
Danuta Górska – obecna burmistrz,
Zbigniew Gontarzewski (PiS) – asystent posła Jerzego Gosiewskiego.
Krzysztof Mańkowski (Stowarzyszenie Razem dla Mieszkańców) – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu w Szczytnie
Rafał Kiersikowski (PSL) – miejski radny, naczelnik w wydziale Starostwa Powiatowego w Szczytnie.
Rafał Wilczek – były naczelnik w Urzędzie Miejskim w Szczytnie, a obecnie sekretarz w UG Purda.
Henryk Żychowski (PiS) – były burmistrz, obecny radny powiatowy. Co prawda zapowiedział, że nie będzie startował na burmistrza Szczytna, ale jak wiadomo w polityce nie ma niczego pewnego.
Jarosław Matłach (PSL) – obecny starosta szczycieński, wielu widziałoby go jako kandydata na burmistrza.
Nie jest wykluczone, że pojawią się też inni kandydaci. Bo nic nie słychać na przykład o kandydacie PO, czy SLD. A przecież ich struktury też istnieją w naszym powiecie.
Miasto i Gmina Pasym
Miastem i Gminą Pasym od niemal czterech lat zarządza Cezary Łachmański. Jest to jego pierwsza kadencja. Zastąpił na tym stanowisku Bernarda Miusa. Cezary Łachmański wcześniej był członkiem zarządu powiatu i dyrektorem Szkoły Podstawowej w Pasymiu. Ostatnie wybory wygrał w drugiej turze uzyskując 1236 głosów (uprawnionych do głosowania było wówczas 4290 osób, a oddano ważnych głosów 2118). Pokonał Bernarda Miusa. Oprócz dwóch panów w poprzednich wyborach walczyły też trzy panie: Irena Januszewska, Marianna Tańska i Lucyna Kobylińska.
Wśród kandydatów do fotela burmistrza Pasymia pojawiają się:
Cezary Łachmański – obecny burmistrz,
Bernard Mius – były burmistrz, obecny radny powiatowy
Marcin Nowociński - wicestarosta szczycieński
Marianna Tańska - była radna i kandydatka na burmistrza Pasymia
Gmina Szczytno
Gminą Wiejską od czterech kadencji, czyli od niemal 16 lat rządzi Sławomir Wojciechowski (57 l.). Przez wielu uważany jest za najlepszego gospodarza-samorządowca w naszym powiecie. Jak rozwija się gmina wiejska Szczytno, każdy może sam zobaczyć, ocenić.
W poprzednich wyborach Wojciechowski pokonał już w pierwszej turze dwóch swoich rywali Jarosława Czaplickiego oraz Sławomira Łyszkowskiego. Wojciechowski uzyskał wówczas 3918 głosów. Upewnionych do głosowania była 9525 osób, a ważnych głosów oddano 4935.
Wśród kandydatów do fotela wójta gminy Szczytno pojawiają się:
Sławomir Wojciechowski – obecny wójt,
Ewa Zawrotna – zastępca wójta gminy Szczytno,
Jolanta Cielecka – skarbnik gminy Szczytno i zarazem przewodnicząca Rady Powiatu,
Gmina Świętajno
Tu pierwszą swoja kadencję zakończy niebawem Alicja Kołakowska (50 l.). W ostatnich wyborach pokonała w pierwszej turze dwóch kontrkandydatów, ówczesnego wójta Janusza Pabicha oraz Stanisława Kaniukę. Obecna wójt uzyskała wówczas 1461 głosów. Uprawnionych do głosowania było 4870, a ważnych głosów oddano 2518.
Wśród kandydatów do fotela wójta gminy Świętajno pojawiają się:
Alicja Kołakowska – obecna wójt,
Jerzy Fabisiak – były wójt gminy, obecnie radny miejski
Janusz Pabich - wójt gminy Świętajno poprzedniej kadencji
Gmina Dźwierzuty
Obecnie wójtem gminy Dźwierzuty jest Marianna Szydlik. W poprzednich wyborach pokonała Czesława Wierzuka. Jest to pierwsza kadencja pani Marianny. W wyborach sprzed niemal 4 lat otrzymała 1715 głosów. Uprawnionych do głosowania było 5451 osób, oddano wówczas 3202 ważne głosy.
Wśród kandydatów do fotela wójta gminy Dźwierzuty pojawiają się:
Marianna Szydlik – obecna wójt gminy Dźwierzuty
Czesław Wierzuk – były wójt gminy, a członek zarządu powiatu,
Sylwia Jaskulska – wicemarszałek województwa
Gmina Rozogi
W gminie Rozogi wójtem obecnie jest Zbigniew Kudrzycki. W poprzednich wyborach pokonał on aż troje kontrkandydatów: Mieczysława Dzierlatkę, Józefa Zaperta i Helenę Dąbkowską. Kudrzycki uzyskał wówczas 1559 głosów. Uprawnionych mieszkańców gminy Rozogi do głosowania było 4594, z czego 2929 oddało ważne głosy.
Wśród kandydatów do fotela wójta gminy Rozogi pojawiają się:
Zbigniew Kudrzycki – obecny wójt gminy Rozogi,
Józef Zapert - były wójt gminy,
Mieczysław Dzierlatka – gminny radny,
Czesław Lis – gminny radny,
Krzysztof Więcek – gminny radny,
Gmina Jedwabno
W gminie Jedwabno pierwszą kadencję funkcję wójta sprawuje Sławomir Ambroziak. Za jego rządów ta niewielka gminy znalazła się na szczycie niemal wszystkich rankingów samorządowych (inwestycyjnych, pozyskiwania środków zewnętrznych). Gmina wyraźnie przyśpieszyła.
Sławomir Ambroziak pokonał w poprzednich wyborach w drugiej turze Krzysztofa Otulakowskiego. Uzyskał 965 głosów. Uprawnionych do głosowania było 3012 osób, a oddano 1655 ważnych głosów. O urząd wójta ubiegało się wówczas aż pięciu kandydatów, oprócz Ambroziaka i Otulakowskiego jeszcze: Szczepan Worobiej, Daniel Dunajski i Włodzimierz Budny.
Wśród kandydatów do fotela wójta gminy Jedwabno pojawiają się:
Sławomir Ambroziak – obecny wójt,
Włodzimierz Budny – były wieloletni wójt,
Bożena Harbaszewska – emerytowana dyrektor szkoły w Jedwabnie,
Szczepan Worobiej – były gminny radny
Gmina Wielbark
Gminą Wielbark od czterech kadencji kieruje Grzegorz Zapadka. W ostatnich wyborach pokonał dwoje kontrkandydatów Ulę Olender i Zbigniewa Sławskiego. Zapadka uzyskał wówczas 1495 głosów. Uprawnionych do głosowania była 5166 osób, a ważnych głosów oddano 2704. Grzegorz Zapadka kojarzony jest z gospodarczym sukcesem gminy Wielbark. Ale nie ma co się temu dziwić, bo to za jego rządów gmina Wielbark stała się gospodarczym sercem powiatu. To właśnie na terenie tej gminy zainwestowały takie firmy jak IKEA, WPZ Lemany, AGROARTIM, NET WOOD...
Wśród kandydatów do fotela wójta gminy Wielbark pojawiają się:
Grzegorz Zapadka – obecny wójt
Ula Olender – nauczycielka przedszkola
admin
w Rozogach więcej do rządzenia niż do pracy