Umowa przedwstępna na zakup wieży ciśnień podpisana. Zgoda Rady Miejskiej w Szczytnie na jej zakup i zaciągnięcie pożyczki jest. Umowa na 18-milionową pożyczkę z KPO podpisana. Kiedy zatem Szczytno stanie się ponownie właścicielem wieży ciśnień?
Czas na jej odkupienie mamy do końca czerwca, ale nie będziemy zwlekali – mówi burmistrz Szczytna Stefan Ochman. – W tej chwili czekamy jeszcze na jeden ważny dokument z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Inspektorzy Izby oceniają dokumentację w tej sprawie. Myślę, że decyzja zapadnie w ciągu najbliższych trzech tygodni. Jeśli i tu będzie zgoda, podpiszemy umowę kupna i ruszamy z tworzeniem dokumentacji docelowej. Dopiero jak ona powstanie, ruszą prace rozbiórkowe dobudowanego elementu do wieży, sądzę, że w pierwszym kwartale przyszłego roku – wyjaśnia burmistrz.
Przypomnijmy. Ponad stuletni obiekt, znajdujący się w centrum Szczytna, został 26 lat temu sprzedany za złotówkę prywatnej osobie, która do pomysłu przekonała holenderskiego inwestora i tak powstała spółka.
Wieża miała zostać obudowana apartamentowcem (choć przeznaczenie to ewoluowało) i wspólnie stanowić obiekt godny zazdrości. Budowa ruszyła, ale stanęła w miejscu i od dobrych kilkunastu lat to szczytnianie zazdroszczą tym samorządom, które takiego „złotego interesu” nie zrobiły. Po latach prób (bądź ich braku) odwrócenia procesu wreszcie coś się dzieje. Miasto podpisało umowę na niskooprocentowaną pożyczkę na realizację projektu, którego częścią jest odkupienie wieży i jej rewitalizacja.
– Teraz problem uda się rozwiązać – powiedział na antenie Radia Olsztyn burmistrz Stefan Ochman. – Jest entuzjazm i optymizm, bo rozwiązujemy dylemat naszego miasta i likwidujemy niechlubną wizytówkę – dodał.
Burmistrz podkreślił, że pożyczka jest na korzystnych warunkach. Poza tym, gdy miasto stanie się już właścicielem wieży, będzie możliwość pozyskania bezzwrotnych dotacji na dalsze prace.
– Mamy podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na pożyczkę ze środków KPO na bardzo korzystnych warunkach, rozłożoną na wiele lat, aby nie było problemu z jej spłatą. Dodatkowo jest to element finansowy, który – jeśli będziemy właścicielem wieży – możemy również zamienić i oddać, jeśli pozyskamy jakieś dotacje – przyznał burmistrz.
Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego opiewa na 18 milionów złotych pożyczki z unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy. Z tej kwoty prawie 3 miliony to pieniądze na odkupienie wieży, reszta na zrewitalizowanie jej i obszernego otoczenia. Rewitalizacja ma zakończyć się najpóźniej w roku 2029, a spłacanie pożyczki ma zacząć się w 2031.
Wcześniej podczas nadzwyczajnej sesji radni dali zielone światło burmistrzowi Stefanowi Ochmanowi na odkupienie nieruchomości. Nie byli jednak jednomyślni. Cena? 2,8 miliona złotych netto. Właścicielem wieży jest spółka CH&M COMPANY, której prezesem od 20 sierpnia 2024 roku jest Łukasz Sierak. Spółka ma swoją siedzibę przy ulicy Moniuszki w Szczytnie.
Adi
Koniec wstydu początek biedy!
Biznesman
Interes życia, sprzedali za złotówkę, odkupią za 2,8 miliona netto. Wpakują 15 milionów w rewitalizacje, albo i więcej. Czy kiedykolwiek to się zwróci bądź zarobi na siebie?
GOŚĆ
Referendum ludzie chcą referendum w tej sprawie chcą móc realnie decydować bo mają wrażenie że radni i burmistrz mają w tym swój interes i nie dociera do nich że ludzie nie chcą tego w takiej formie