W piątek, 27 maja w kościele ewangelicko-augsburskiej w Dźwierzutach odbędzie się kameralny koncert Pro Musica Antiqua. Początek koncertu godz. 18. Wstęp wolny. Wydarzenie organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Dźwierzutach.
- Wierzę, że będzie to piękne rozpoczęcie letniego sezonu artystycznego w naszej gminie – mówi wójt gminy Dźwierzuty Marianna Szydlik. I gorąco zaprasza na to wydarzenie.
- Rok 2022 to rok jubileuszowy działalności zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua, który już od 30 lat nieprzerwanie koncertuje na scenach ogólnopolskich i europejskich, w szczególności poświęcając swą uwagę koncertom w różnych miejscowościach Warmii i Mazur. Niezmiennie żywa i różnorodna jest jego aktywność – zespoł jest zapraszany do udziału w ważnych wydarzeniach kulturalnych, uczestniczy w festiwalach muzyki kameralnej, bierze udział w akcjach promocyjno-edukacyjnych.
30-lecie zespołu łączy się z 45-leciem pracy twórczej Leszka Szarzyńskiego - założyciela i lidera zespołu Pro Musica Antiqua. Przez lata prowadzenia zespołu towarzyszyła mu stała troska o wysoki poziom wykonania, dbałość o dobór repertuaru i atrakcyjność instrumentalna.
W tym ważnym dla zespołu roku zapraszamy wszystkich melomanów, sympatyków i przyjaciół na koncerty w wykonaniu Pro Musica Antiqua.
O szczegółach każdego z koncertów będziemy informować z wyprzedzeniem na stronie www i facebooku – mówi Leszek Szarzyński, Dyrektor Artystyczny zespołu.
Zespół kameralny „Pro Musica Antiqua” powstał we wrześniu 1992 roku. Jego założycielem a zarazem kierownikiem artystycznym i menadżerem jest Leszek Szarzyński. Skupił on wokół siebie wybitnych artystów - solistów orkiestr symfonicznych i profesorów Akademii Muzycznych.
W skład zespołu wchodzą: Leszek Szarzyński (flet) - profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Jerzy Szafrański (obój) – wieloletni solista Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wojciech Orawiec (fagot) – I fagocista Filharmonii Bałtyckiej i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Roman Kuźniak (fagot) – I fagocista Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Małgorzata Skotnicka (klawesyn) – prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku, Arkadiusz Skotnicki (marimba) – solista Filharmonii Bałtyckiej, Kaori Okuzumi, Japonia (fortepian) – solistka i kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznych w Tokio i w Warszawie, Józef Frakstein (bas-baryton) – solista scen operowych m.in., w Erfurcie, Halle, Dreźnie i Lipsku, Julia Karlova, Kazachstan (sopran) – solistka krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych.
„Pro Musica Antiqua” dysponuje bogatym repertuarem, prezentującym muzykę różnych epok. Najchętniej propaguje dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. Ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmują również utwory napisane specjalnie dla zespołu przez Marcina Błażewicza, Mariana Sawę, Marka Sewena, Bernarda Chmielarza, Marka Czerniewicza, Tadeusza Kassaka, Lucjana Marzewskiego i innych współczesnych kompozytorów polskich.
Od początku swego istnienia zespół „Pro Musica Antiqua” - działając pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - występuje z cyklem „Koncertów letnich” w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach Warmii i Mazur. W 1996 roku zespół rozpoczął również cykl comiesięcznych koncertów kameralnych „Cavata na olsztyńskim zamku”. Koncerty w zamkach, pałacach, muzeach i kościołach, gdzie muzyka brzmi szczególnie pięknie - zrodziły pomysł nagrań CD, dedykowanych miastom, w których zespół występuje (Lidzbark Warmiński, Orneta, Gietrzwałd, Olsztyn, Ostróda, Dobre Miasto). Pomysł ten zaowocował kolekcją sześciu płyt zrealizowanych w latach 1995-2011 przez firmę DUX pod hasłem „Muzyka europejska w zabytkach Warmii i Mazur”, zawierających sonaty barokowe kompozytorów niemieckich, włoskich, francuskich i angielskich oraz muzykę polską dawną i współczesną.
Dodatkowa płyta zrealizowana w ramach tego projektu ukazała się w roku 2005. Nosi ona tytuł: „Czapla. Muzyka europejska w przyrodzie Warmii i Mazur” oraz płyta jubileuszowa, która ukazała się w roku 2012, nosi tytuł: „XX LAT”.
Zespół prowadzi czynną działalność koncertową również zagranicą (Austria, Niemcy, Węgry, Litwa, Szwecja, Francja). Został uhonorowany m.in. nagrodą „Atut ‚94” i „Złotą Płytą” przyznaną przez firmę fonograficzną DUX.
W roku 1994 zespół Pro Musica Antiqua otrzymał nagrodę ATVT, w 2006 nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla kultury polskiej, a w2007 roku Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” za promocję regionu warmińsko-mazurskiego w świecie.
Wielkie gratulacje dla Państwa! Być razem ponad 50lat to wspaniały wzór do naśladowania! Wydaje mi się, że słowa krytyki, które uwidoczniły się w komentarzach zostały stworzone przez pracowników ratusza, którzy czują się winni i stosują taktykę obrony przez atak i tu należałoby zacytować klasyka \"Nie idźcie tą drogą!\"
Gość
2025-07-10 00:27:32
Urząd dał ciała i tyle, zwłaszcza, że Połukord jest znanym - w stanie spoczynku - wieloletnim pracownikiem i szefem Rejonu Dróg w Szczytnie. Nie wiem w jakich mediach społecznościowych funkcjonuje p. Połukord, ale może jak nie ma go w tik toku - to go po prostu nie ma. Taka ta sztuczna inteligencja (dawniej tzw. pracująca) w urzędzie. A co do w miłości i małżeństwie nie czeka się na medale, to skoro \"Senior\" i \"Seniora\" niech odstąpią na łamach lokalnej prasy z odmową przyjęcia medalu z 50 - lecie pożycia, a przede wszystkim niech nie składają o ten medal wniosku. Namawiajcie także swe dzieci, czy też wnuki, o odstąpienie od pobierania 800 plus, bo dzieci się ma z miłości - a nie dla pieniędzy.
Zdumiony
2025-07-09 13:26:14
Proszę o ocenę wiarygodności: udział w badaniu, to 2/3 mieszkańcy samych Dźwierzut, a tylko 1/3 to mieszkańcy z terenu gminy. We wsiach poza Dźwierzutami mieszka 3/4 ludności gminy.
mieszkanka
2025-07-09 11:14:53
Cieszę się, że jeszcze są w Polsce ludzie, którzy myślą jak Pan, którzy nie dają sobie mydlić oczu i dyktować, co jest dobre, a co złe, tylko sami potrafią ocenić, że coś jest uczciwe lub nie, bez względu na to, czy dotyczy to kogoś, kogo się popiera czy nie. Obawiam się jednak, że takich ludzie nie jest już wielu i jest to zła wiadomość dla nas wszystkich, bez względu na to, w co wierzymy i na kogo głosujemy.
Kowal
2025-07-08 22:54:44
Te żarciki niech zatrzyma dla własnej żony. Ciekawe, czy taki mądry jest w domu.
Julita
2025-07-08 20:27:35
Mam Stare auto audi 80 b 4
Marcin Wilczewski
2025-07-08 19:58:37
Czy dla medali składa się przysięgę małżeńską? Liczy się szczera miłość, która nie szuka poklasku i jakiś odznaczeń. Najważniejsze szczera miłość.
Seniora
2025-07-08 18:35:26
pewnie mamusia malowała się i nie dostrzegła mrugajacego czerwonego światła
konrado
2025-07-08 09:00:57
Za czasów burmistrzów Bielinowicza, ś.p. Kijewskiego i Żuchowskiego - to ludzie dostawali telefony, lub korespondencję \" w związku z tym, iż z dokumentów wynika...\", czyli informację o trybie organizacji uroczystości i zgłaszania chęci w niej udziału. Ale wtedy to urzędnicy wiedzieli do czego służą. Było się świadkiem takich jubileuszów. Nigdy nie było takiej poruty. Ale w biurze obsługi interesanta niejedno pismo ginie. Bez obrazy - trafi się jakiś stażysta bez opieki - i problem gotowy. Ale już o takie sprawy trzeba się w sposób szczególny troszczyć. I rzeczywiście - co to jest - masz 50-lecie małżeństwa i z tego honorowe odznaczenie, urzędową fetę, ale odkładają ci to wszystko na następny rok, a wiadomo, czy dożyjesz? Ty, albo twoja połowa? Zawsze jest aktualne: myślałem, że sięgnąłem dna, a tam usłyszałem pukanie z dołu. Może jednak Pan Połukord z Małżonką - postacie w Szczytnie powszechnie znane - zasłużą na odpowiednie potraktowanie przez p. burmistrza. Ale na końcu się wyzłośliwię - tak to jest z inoziemcami. Pływają po cudzych wodach i błądzą.
Śmieszek
2025-07-07 17:44:24
Daleko do Szczytna ale pomysł przedni. Zamiast tracić pieniądze na rozrywki iść do lasu po spokój.
Kuba
2025-07-07 15:41:44