Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

Koncert Pro Musica Antiqua – piątek, 27 maja


W piątek, 27 maja w kościele ewangelicko-augsburskiej w Dźwierzutach odbędzie się kameralny koncert Pro Musica Antiqua. Początek koncertu godz. 18. Wstęp wolny. Wydarzenie organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Dźwierzutach.- Wierzę, że będzie to piękne rozpoczęcie letniego sezonu artystycznego w naszej gminie – mówi wójt gminy Dźwierzuty Marianna Szydlik. I gorąco zaprasza na to wydarzenie.

 

- Rok 2022 to rok jubileuszowy działalności zespołu kameralnego Pro Musica Antiqua, który już od 30 lat nieprzerwanie koncertuje na scenach ogólnopolskich i europejskich, w szczególności poświęcając swą uwagę koncertom w różnych miejscowościach Warmii i Mazur. Niezmiennie żywa i różnorodna jest jego aktywność – zespoł jest zapraszany do udziału w ważnych wydarzeniach kulturalnych, uczestniczy w festiwalach muzyki kameralnej, bierze udział w akcjach promocyjno-edukacyjnych.

 

 

30-lecie zespołu łączy się z 45-leciem pracy twórczej Leszka Szarzyńskiego - założyciela i lidera zespołu Pro Musica Antiqua. Przez lata prowadzenia zespołu towarzyszyła mu stała troska o wysoki poziom wykonania, dbałość o dobór repertuaru i atrakcyjność instrumentalna.

 

W tym ważnym dla zespołu roku zapraszamy wszystkich melomanów, sympatyków i przyjaciół na koncerty w wykonaniu Pro Musica Antiqua.

O szczegółach każdego z koncertów będziemy informować z wyprzedzeniem na stronie www i facebooku – mówi Leszek Szarzyński, Dyrektor Artystyczny zespołu.

 

 

Zespół kameralny „Pro Musica Antiqua” powstał we wrześniu 1992 roku. Jego założycielem a zarazem kierownikiem artystycznym i menadżerem jest Leszek Szarzyński. Skupił on wokół siebie wybitnych artystów - solistów orkiestr symfonicznych i profesorów Akademii Muzycznych.


Reklama

 

W skład zespołu wchodzą: Leszek Szarzyński (flet) - profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Jerzy Szafrański (obój) – wieloletni solista Filharmonii Narodowej w Warszawie, Wojciech Orawiec (fagot) – I fagocista Filharmonii Bałtyckiej i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Roman Kuźniak (fagot) – I fagocista Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Małgorzata Skotnicka (klawesyn) – prof. Akademii Muzycznej w Gdańsku, Arkadiusz Skotnicki (marimba) – solista Filharmonii Bałtyckiej, Kaori Okuzumi, Japonia (fortepian) – solistka i kameralistka, absolwentka Akademii Muzycznych w Tokio i w Warszawie, Józef Frakstein (bas-baryton) – solista scen operowych m.in., w Erfurcie, Halle, Dreźnie i Lipsku, Julia Karlova, Kazachstan (sopran) – solistka krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych.

 

„Pro Musica Antiqua” dysponuje bogatym repertuarem, prezentującym muzykę różnych epok. Najchętniej propaguje dzieła mistrzów baroku i wczesnego klasycyzmu. Ważne miejsce w repertuarze zespołu zajmują również utwory napisane specjalnie dla zespołu przez Marcina Błażewicza, Mariana Sawę, Marka Sewena, Bernarda Chmielarza, Marka Czerniewicza, Tadeusza Kassaka, Lucjana Marzewskiego i innych współczesnych kompozytorów polskich.

 

Od początku swego istnienia zespół „Pro Musica Antiqua” - działając pod patronatem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie - występuje z cyklem „Koncertów letnich” w najbardziej znanych i turystycznie atrakcyjnych miejscowościach Warmii i Mazur. W 1996 roku zespół rozpoczął również cykl comiesięcznych koncertów kameralnych „Cavata na olsztyńskim zamku”. Koncerty w zamkach, pałacach, muzeach i kościołach, gdzie muzyka brzmi szczególnie pięknie - zrodziły pomysł nagrań CD, dedykowanych miastom, w których zespół występuje (Lidzbark Warmiński, Orneta, Gietrzwałd, Olsztyn, Ostróda, Dobre Miasto). Pomysł ten zaowocował kolekcją sześciu płyt zrealizowanych w latach 1995-2011 przez firmę DUX pod hasłem „Muzyka europejska w zabytkach Warmii i Mazur”, zawierających sonaty barokowe kompozytorów niemieckich, włoskich, francuskich i angielskich oraz muzykę polską dawną i współczesną.

Reklama

 

Dodatkowa płyta zrealizowana w ramach tego projektu ukazała się w roku 2005. Nosi ona tytuł: „Czapla. Muzyka europejska w przyrodzie Warmii i Mazur” oraz płyta jubileuszowa, która ukazała się w roku 2012, nosi tytuł: „XX LAT”.

 

Zespół prowadzi czynną działalność koncertową również zagranicą (Austria, Niemcy, Węgry, Litwa, Szwecja, Francja). Został uhonorowany m.in. nagrodą „Atut ‚94” i „Złotą Płytą” przyznaną przez firmę fonograficzną DUX.

 

W roku 1994 zespół Pro Musica Antiqua otrzymał nagrodę ATVT, w 2006 nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu zasług dla kultury polskiej, a w2007 roku Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Najlepszy z Najlepszych” za promocję regionu warmińsko-mazurskiego w świecie.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama