Niedziela, 2 Październik
Imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza -

Reklama


Reklama

Historycy wolontariusze przy pracy


Uporządkowany cmentarz ewangelicki w Pasymiu i wyremontowany parafialny budynek gospodarczy w Dźwierzutach – to pokłosie pobytu w Pasymiu grupy historyków – amatorów z całej Polski. Ich blisko 2-tygodniowy obóz odbył się dzięki pasymskiemu Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Motocyklowemu Mazur.- Takie obozy odbywają się już od dłuższego czasu na terenie całej Polski – mówi Rafał Brzeziński, prezes stowarzyszenia. - Dzięki znajomości i właściwie przyjaźni z ich inicjatorem, udało się w tym roku zorganizować taki także w Pasymiu.

 

Obozowa idea, można powiedzieć, polega na "handlu wymiennym" – coś za coś. Uczestnicy otrzymują miejsce na obozowisku, z wodą, prądem, zapleczem sanitarnym (to zapewnił pasymski samorząd), a w zamian część czasu poświęcają na wolontariacką pracę. Do Pasymia przyjechało więc, by poznawać historię terenu (to także jeden z obozowych celów) i nieco popracować, 60 osób z całego kraju.


Reklama

 

- Zainteresowanie było duże – mówi pan Rafał. - Już dobę po ogłoszeniu, że tegoroczny obóz odbędzie się w Pasymiu, miejsca były zarezerwowane.

 

Między 4 a 15 sierpnia uczestnicy zgrupowania uporządkowali cmentarz ewangelicki w Pasymiu.

 

- Wykarczowaliśmy krzaki, uporządkowaliśmy groby i ustawiliśmy ogrodzenie – opowiada Rafał Brzeziński. - Miłośnicy historii z terenu kraju, a niektórzy przyjechali do nas całymi rodzinami, pracowali także w Dźwierzutach, gdzie odremontowali budynek gospodarczy należący do tamtejszej parafii ewangelickiej.

Reklama

 

Dodatkową atrakcję stanowiły poszukiwania. Stowarzyszenie Mazur uzyskało zgodę od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na "szperanie". - Skarbów wielkich nie udało nam się namierzyć, ale i tak było fajnie. Znaleźliśmy stary wojskowy mundur, trochę naczyń i nawet fragmenty gazet, naprawdę bardzo starych, bo aż z XIX wieku – opowiada pan Rafał.

Historyczny obóz w Pasymiu odbył się po raz pierwszy i prawdopodobnie ostatni.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do Marian, mam w doopie do czego był wykorzystywany, istotne jest to, że węgiel brunatny jest mniej kaloryczną alternatywą węgla kamiennego. W obliczu całkowitego zatrzymania elektrowni, czy ciepłowni, należy wykorzystać, wszystko, co jest dostępne. Ty oczywiście ramach solidarności z byłą Ukrainą, możesz sobie zamarznąć, ale ja nie zamierzam. \"Tani węgiel tuż przy granicy z Polską.\" - https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-kryzys-energetyczny/aktualnosci/news-tani-wegiel-tuz-przy-granicy-z-polska-jak-to-mozliwe,nId,6301659


  2022-09-30 14:25:56
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Oprócz wkładu własnego na poziomie 60 tys wnioskodawca będzie musiał wpłacił z góry czynsz za cały rok czyli ponad 10 tys. Razem 70 tys na start. Dojście do własności po około 45 latach. Czytajcie uważnie warunki .

  Ciekawostka


  2022-09-30 12:42:13
 • Szczycieński szpital z nowym oddziałem ratunkowym (zdjęcia)
  Słuszna uwaga. Ale sądzę, że otwarty obiekt zapewne ma służyć jedynie katolikom.

  do XYZ


  2022-09-30 11:12:36
 • Zamek Krzyżacki w Szczytnie z nagrodą „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” (zdjęcia, wideo)
  maniek znowu spija śmietankę po poprzednikach , którzy to rozpoczeli

  Zdzysk


  2022-09-30 08:45:47
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Do anonima - węgiel brunatny wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, do produkcji paliw płynnych i gazowych czy do produkcji nawozów. Gratuluję znajomości tematu węgla :)

  marian


  2022-09-30 07:46:27
 • ŻYĆ PEŁNIĄ ŻYCIA – Leszek Mierzejewski i moje Szczytno z tygodnia na tydzień
  Dziękuję za to wspomnienie i opowiedzenie o historii jak to było po wojnie. Mało osób o tym wie ilu ludzi(szabrowników) wywoziło ze Szczytna i okolic co się dało.

  Iga


  2022-09-29 20:03:15
 • Będzie przebudowa drogi Szczytno- Olsztyn
  Oby się udało i wyprawa do Olsztyna była normalnym wyjazdem, a nie drogą wśród krzyży.

  Gabi


  2022-09-29 18:51:13
 • Koszty prądu mogą zachwiać budżetem
  Przecież to Morawiecki zapewnił nam takie ceny energii, rezygnując z tanich ruskich surowców, przecież taki właśnie był plan, a \"podmioty\" do niego apelują!!!???... wam naprawdę na mózgi padło? W Czechach jest tani węgiel brunatny, APELUJĘ do podmiotów, by ruszyły dupę i go przywiozły...nie tylko mieszkańcom, ale i elektrowniom, bo za miesiąc w ogóle energii nie będzie.


  2022-09-29 15:19:54
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Społeczny, dla tych, co nie mogą dostać kredytu z banku, ale muszą mieć min. 50 tyś zł już wkładu i potem 1500 zł czynszu, plus rachunki. Może jeszcze z 500 na czynsz, bo ogrzewanie w górę. Ta Bańkowska i ten Mańkowski jaki mają iloraz inteligencji, czy chociaż dwucyfrowy? Litości...

  Poje Bao


  2022-09-29 14:32:51
 • Jeden chętny na mieszkanie, małe zainteresowania blokiem SIM
  Nie dziwi mnie małe zainteresowanie. Udział w budowie wynosi 20% wartości mieszkania więc na początek trzeba wpłacić od około 40tys do 60tys zł wkładu. Cena budowy 1 metra mieszkania 5500zł, przy założeniu że koszty te nie wzrosną. Taniej już sprzedają deweloperzy w naszym mieście. Większość osób żeby mieć na udział w partycypacji będzie musiała zaciągnąć pożyczkę rata takiej pożyczki to około 1000zł dodatkowo czynsz który wyniesie nawet 1500zł. Deweloperzy oferują mieszkania za cenę w granicach 5tys zł za metr i w tym mają wliczony już zysk z każdego mieszkania natomiast spółka wydaje mi się że powstała w celu oferowania mieszkań osobom nie mającym zdolności kredytowej a z tego co widzę to chyba ktoś to buduje w celu osiągnięcia zysku ze sprzedaży, pomimo statusu not for profit. Wszystko ładnie pięknie dopóki nie przejdzie się do szczegółów.

  Sceptyk


  2022-09-29 13:04:58

Reklama