Czwartek, 26 Maj
Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -

Reklama


Reklama

Gabinet osobliwości – eksponaty Muzeum Mazurskiego w Szczytnie


W dniu dzisiejszym prezentujemy unikatowy stary druk z 1666 r. wydany w Tortona we Włoszech, autorstwa Paolo Maria Terzago, lekarza z Mediolanu. Przedstawia zbiory słynnego „Musaeum Septalianum” tzw. „Wunderkammer” (komnaty cudów, gabinetu osobliwości) należącego do Manfredo Settala urodzonego w 1600 r. kanonika bazyliki San Nazaro w Mediolanie. Manfredo pochodził ze znanego włoskiego rodu, wywodzącego się z V w., jego ojciec Ludovico Settala, lekarz z zawodu, zasłynął podczas zwalczania epidemii dżumy w Mediolanie w 1576 r. oraz w latach 1628-1630.Kolekcja liczyła ponad 3000 eksponatów podzielonych na 3 główne kategorie: Naturalia, czyli obiekty naturalne (zwierzęta, rośliny, minerały), Artificialia, czyli wytwory człowieka i Curiosa, czyli wszystko, co może intrygować lub zadziwiać. Manfredo był również konstruktorem licznych instrumentów mechanicznych, w swoim laboratorium budował m.in. paraboliczne lustra i precyzyjne instrumenty optyczne.

 

Przed opublikowaniem katalogu powierzył młodym malarzom mediolańskim zadanie odtworzenia wszystkich obiektów w „Muzeum” z rysunkami i obrazami. Powstało w ten sposób 7-tomowe dzieło. Do naszych czasów zachowało się 5 z nich przechowywanych w Bibliotece Ambrosiana w Mediolanie.

 

Katalog podzielony został na 67 rozdziałów, zawiera szczegółowe informacje na temat zawartości galerii. W skład kolekcji wchodziły m.in. lustra do anamorfozy, lunety, zegary, przyrządy matematyczne, koralowce, kryształy, skamieliny, minerały, rzadkie zwierzęta i rośliny, mumie, chińska porcelana, dzieła europejskich i indyjskich artystów, łuki, kołczany i kusze, numizmaty, różne balsamy, sole i ekstrakty, oleje do lamp, przyrządy i urządzenia autorstwa Manfredo Settala oraz opis części księgozbioru z nazwiskami autorów.


Reklama

 

Na uwagę zasługuje grawerunek wykonany przez Cesare Fiori, ukazujący aranżację oraz wnętrze „Muzeum” w Palazzo Settala w Via Pantano w Mediolanie gdzie Manfredo Settala gromadził i prezentował przyjezdnym swoje zbiory.

 

Manfredo Settala zmarł 5 lutego 1680 r. został pochowany w San Nazaro. Po jego śmierci zbiory „Muzeum”, zgodnie z testamentem, trafiły pod opiekę jego brata Carlo Settala, biskupa Tortony, w 1682 r. - do Frencesco Settala, kanonika San Nazaro, a od 1751 r. do Biblioteki Ambrosiana w Mediolanie. W 1970 r. obiekty z kolekcji zostały sprzedane do Muzeum Historii Naturalnej w Mediolanie oraz Muzeum Sztuki Użytkowej zamku Sforzów w Mediolanie.

 

Dodatkową ciekawostką jest to, że praktycznie nie da się obecnie ustalić, jaką drogę pokonał ten starodruk, by trafić do Szczytna. Wiadomo jedynie, że znajdował się w muzealnych zbiorach w czasie, gdy Szczytno było jeszcze pruskim Ortelsburgiem.

Reklama

 

Mariusz Nowak, Muzeum Mazurskie w SzczytnieKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Kolizja na przejeździe kolejowym w Dybowie
  Musiało dojść do kolizji na przejeździe kolejowym aż , to dopiero został tunel z porośniętych młodych drzew zlikwidowany.Teraz jest elegancko , dzięki za dobrze wykonaną pracę.

  Można ? , można.


  2022-05-25 19:31:05
 • Sobieski kończy 70 lat
  Szczerze - rzadko tu zaglądam, bo i po co, skoro wszystkie treści poznaję jeszcze zanim trafią one przed oczęta PT Czytelników. Ale zdarza się, że jednak zajrzę. Tym razem trafiłam na \"Sobiecha\", bo to moja szkoła i z sentymentem wspominana. Lektura komentarzy srodze mnie jednak zawiodła. Nie ze względu na ilość, lecz jakość. \"Sobiech\" (niezależnie od patrona zmienianego wraz z systemem) wypuścił z maturalnymi świadectwami tysiące absolwentów. Liczyłam więc na trochę wspomnień, opowieści z lat młodzieńczych, anegdot, historyjek o tym, jak to jakiś pan-prof czy pan-profka walczyli z niesfornymi młokosami i młokoskami (bądź odwrotnie). Niestety. Szkoda.

  Halina Bielawska, matura \'77


  2022-05-25 17:38:14
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  Czyli pobicie w tym samym dniu innego człowieka to znaczy, że jest to działanie z premedytacją. Więc Sąd nie będzie miał wątpliwości co zrobić dla jego dobra.

  Jogucjusz


  2022-05-25 16:55:40
 • Alternatywy dla papierosów - rzetelna informacja to podstawa
  Ach ci naukowcy i inni mądrale którzy piszą o czymś czego sami nie doświadczyli. Palenie prawdziwych papierosów to bardziej nawyk, niż nałóg, a palenie e-papierosów to jak całowanie się przez szybę.

  Nałogowy palacz


  2022-05-25 15:28:26
 • Został miesiąc na złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła
  Ja deklaruję, że będę palił nawet oponami, żeby moja rodzina nie zamarzła zimą, a jak się skończą opony, to napalę bydlakami co, zamknęli polskie kopalnie i zrezygnowali z tanich Ruskich surowców. Zalecam poważnie się nad tym zastanowić, bo jeżeli ludzie zostaną postawieni przed wyborem: przetrwanie rodziny vs bydlaki, które do tego stanu doprowadziły, to zapewniam, że bydlaki już mogą szykować się do odstrzału. Dobrym przykładem jest obecnie Sri Lanka.

  borsux


  2022-05-25 10:04:29
 • Dąb przy Reja „odetchnął” dzięki miejskim drogowcom (zdjęcia)
  Bardzo dobry pomysł i dobrze wykonana robota. Brawo.

  Mieszkaniec ulicy Reja


  2022-05-25 07:05:28
 • Seniorzy chcą... tańczyć
  Panie Jerzy źle Pan wygląda w towarzystwie tych popleczników partyjnych. W zamian za pomoc wszyscy seniorzy będą musieli głosować na PSL i Pan również!

  Radek


  2022-05-25 06:30:51
 • Sobieski kończy 70 lat
  W Szczecinku niedawno gościł Donald Tusk. Był kiedyś premierem. Chciał sprzedać Niemcom Lasy Polskie, Możejki Rosjanom a nawet Orlen zdaje się, że Taiwanowi czy tam komuś. Ale nie zdążył. Staruszek w Szczecinku bardzo się obruszył na Kościół, że jeszcze mu pieniędzy nie dali a on musi biedować za te marne 35 tysięcy miesięcznie. Platformiaki zrobią z tym porządek. Kwestia czasu, wybory prawie wygrane, rankingi kłamią. W rzeczywistości PO ma już 70 procent poparcia społecznego.Platforma -powiada: \" wszyscy kłamią\"

  jAMKA LECH


  2022-05-24 13:38:35
 • Kat Oliwii zdrowy, jest opinia biegłych
  co dalej?

  xzx


  2022-05-24 07:17:58
 • Szczytno z poważnymi wadami
  Sprytnie autor ominął najczęstszą i najpoważniejszą wadę - otyłość, spowodowaną śmieciowym jedzeniem. Czy rehabilitacja tych maluszków, też będzie finansowana?, bo jeżeli tylko badania i diagnoza, to nie o żadne dobro dzieci tu chodzi, a o dofinansowanie lekarzy, zubożałych po stracie dodatków kowidowych. Ja nie wyrażam zgody, na żadne badania, wystarczy, że mamy najlepszych Lekarzy w Szczytnie, to Państwo Tarasiuk, przy okazji cieplutko tych Prawdziwych Lekarzy pozdrawiam.

  Szczytnianin


  2022-05-23 18:39:24

Reklama