Cloud computing, czyli architektura chmurowa, to wyjątkowa technologia, dzięki której znacząco można ograniczyć koszty związane z utrzymaniem infrastruktury IT. Na czym dokładnie polega skorzystanie z architektury chmurowej w biznesie? Jakie ma to wady i zalety? Na wszystkie te pytani odpowiadamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.
W tym momencie inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne są niezwykle istotne dla wszystkich przedsiębiorstw, które chciałyby w efektywny sposób osiągać wytyczane cele biznesowe oraz zdobywać uznanie wśród szerokiego grona klientów. Dzięki innowacyjnym technologiom cyfrowym prowadzenie biznesu staje się prostsze i efektywniejsze, a dodatkowo poziom bezpieczeństwa przetwarzanych przez firmę danych znacząco rośnie, a to z kolei jest doceniane przez klientów. Jednym z rozwiązań, które z roku na rok coraz mocniej zyskuje na popularności, jest cloud computing (z angielskiego chmura obliczeniowa). W przypadku wielu firm całkowicie zrewolucjonizowała ona sposób ich funkcjonowania.
Najważniejszą cechą wyróżniającą cloud computing jest fakt, iż zewnętrzne, wyspecjalizowane przedsiębiorstwo dostarcza swojemu klientowi konkretne zasoby obliczeniowe. Mowa tu o bazach danych, serwerach, pamięci czy aplikacjach. Do tego wszystkiego wykorzystuje się jedynie internet. Dostarczanie usług przebiega tylko i wyłącznie w formie zdalnej. Dane są przechowywane jedynie w zewnętrznych centrach danych. Istotą cloud computingu jest to, że dane są przechowywane w ramach zewnętrznych centrów. Architektura chmurowa powoduje, że nie trzeba ponosić tak wielu kosztów związanych z inwestowaniem w infrastrukturę IT, co docenia wielu przedsiębiorców.
Skorzystanie z architektury chmurowej może przynieść właścicielom przedsiębiorstw ogromną liczbę wymiernych korzyści. Podstawowym atutem omawianego rozwiązania jest to, że nie trzeba już przechowywać danych przedsiębiorstwa na fizycznych dyskach. Od momentu implementacji są one dostępne na chmurze, czyli wirtualnym dysku na serwerach znajdujących się poza lokalną siecią. Powoduje to, że poziom bezpieczeństwa danych przetwarzanych w danym przedsiębiorstwie znacząco wzrasta.
Kolejna istotna sprawa to fakt, że wszyscy uprawnieni pracownicy mogą w bardzo szybki sposób odnajdywać interesujące ich informacje, ponieważ istnieje jedna baza danych. Dzięki temu komunikowanie się pracowników jest znacznie prostsze, a podejmowanie decyzji na poziomie strategicznym i taktycznym zajmuje znacznie mniej czasu.
Te firmy, które podejmą decyzję o inwestycji w cloud computing, nie muszą też borykać się z trudnościami spowodowanymi przez ograniczenia sprzętowe. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że przedsiębiorstwa, które dysponują wyłącznie fizycznymi serwerami, często zmagają się z przeciążeniami i innymi problemami technicznymi. Dzieje się to na przykład w momentach zwiększonego ruchu na stronach WWW.
Każde rozwiązanie oprócz zalet ma również wady. Przede wszystkim, korzystając z takiej usługi stajemy się niejako zależni od jej dostawcy. To podmiot odpowiedzialny za dostarczenie chmury dba o to, by ona właściwie funkcjonowała. Dodatkowo, pomimo tego, iż zazwyczaj takie firmy dbają o najwyższy poziom bezpieczeństwa danych, nie zawsze jest możliwe ich stuprocentowe zabezpieczenie przed atakiem. Kolejna sprawa to fakt, iż przeniesienie danych do chmury skutkuje tym, że firma nie ma już całkowitej kontroli nad swoją infrastrukturą.
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11
Karnet, który kosztuje 70 zł to nie jest wygórowana cena.
Xenia
2025-04-15 16:36:56
Wszystko ok , tylko żeby co niektórzy nie przychodzili z psem
Że tak powiem
2025-04-15 13:42:13
W artykule zapomnieliście wstawić wypomniane logo :|
Mieszkaniec
2025-04-15 13:26:39
Czy coś już wiadomo? Jest połowa kwietnia a autobusy dalej zatrzymują się na ul. Polskiej.
Mieszkaniec
2025-04-15 13:12:06
Koncerty dla bogatych turystów, nie dla biednych mieszkańców Szczytna. Szkoda !!!
Asia
2025-04-15 11:37:33
NIestety brawura i brak wyobraźni. W realu nie ma 5 żyć jak w grach komputerowych. Żal młodych ludzi.
Zuzia z III a
2025-04-15 11:30:18
Będą budować ośrodki i grodzić jezioro (patrz Rusałka), niedługo jeziora będą prywatne a dostęp do nich płatny tak jak w Nartach.
Pani Natura
2025-04-15 11:08:25