Środa, 10 Sierpień
Imieniny: Klary, Romana, Rozyny -

Reklama


Reklama

„Sezon” na owady w pełni


Strażacy z powiatu szczycieńskiego mają ręce pełne roboty. Tylko w ubiegłym tygodniu, do stanowiska kierowania szczycieńskiej komendy wpłynęło aż 21 zgłoszeń dotyczących gniazd os lub szerszeni między innymi w Szymanach, Olszynach czy Pasymiu. - Większość zgłoszeń jest zasadna i wtedy interweniujemy - mówi st. kpt. Paweł Kozłowski, rzecznik KP PSP Szczytno.Straż pożarna usuwa gniazda owadów tylko wówczas, gdy stwarzają one realne zagrożenie dla mieszkańców.

 

- Właściciele domów nie zawsze o tym wiedzą albo wiedzieć nie chcą - komentuje Paweł Kozłowski, rzecznik KP PSP Szczytno. - Zamiast zadzwonić do specjalistycznej firmy, wybierają numer alarmowy 112.

 


Reklama

W przypadku zasadnego zgłoszenia, dotyczącego miejsc, w których owady mogą stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia, w szczególności u osób o ograniczonej zdolności poruszania się lub osób uczulonych, działania strażaków polegają na usunięciu gniazda, które następnie jest wywożone np. do lasu lub w jego pobliże, w miarę daleko od ludzkich siedzib. Zadaniem straży pożarnej nie jest „sprzątanie” posesji z nieproszonych gości w każdym przypadku, gdy się na danej posesji pojawią. To zadanie właściciela obiektu. Jeśli więc owady nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia, podkreślam – bezpośredniego, nie należy alarmować straży. Zajmują się tym specjalistyczne firmy. - W przypadku takich zgłoszeń instruujemy tylko właścicieli domów i podajemy np. kontakt do takich firm – wyjaśnia rzecznik KP PSP Szczytno.

Reklama

 

D. DeptułaKomentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama