Poniedziałek, 8 Sierpień
Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana -

Reklama


Reklama

20 tys. zł pensji dla wójtów i burmistrzów? Szykują się podwyżki


Politycy i samorządowcy doskonale wiedzą, jak zadbać o swoje portfele. Najpierw były podwyżki dla parlamentarzystów, teraz będą dla samorządowców. Wójt, czy burmistrz w naszym powiecie będzie mógł zarabiać nawet 20 tys. zł brutto. Dostaną też radni. Ci gminni mogą liczyć na dietę w wysokości 2 147,30 zł, a miejscy i powiatowi nawet na 3 220,96 zł do ręki co miesiąc.

 Od trzech lat wynagrodzenie wójtów, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, uwzględniając wszystkie składniki i dodatki, nie może być wyższe niż siedmiokrotność kwoty bazowej, czyli 12 525 zł brutto. To niecałe 9 tys. zł na rękę. W naszym powiecie włodarze zarabiali około 10 tys. zł brutto miesięcznie. Zmienił to prezydent RP, który 30 września podpisał ustawę o podwyżkach wynagrodzeń dla zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Dokonuje ona zmian w zasadach ustalania maksymalnej wysokości diet i wynagrodzeń w samorządzie terytorialnym.

 

Po zmianie wynagrodzenie maksymalne wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie może przekraczać w ciągu miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej, czyli 20 041,50 zł brutto. Jednocześnie minimalne wynagrodzenie nie może być niższe niż 80 procent tej kwoty, czyli około 16 tys. zł brutto. Nie zmieniło się natomiast to, że o wysokości wynagrodzeń i diet nadal decydują radni.

 

Uchwały o wynagrodzeniach już w listopadzie.

 

Samorządowcy z powiatu szczycieńskiego pozytywnie oceniają tę zmianę, bo już niejednokrotnie podkreślali, że ich zarobki nie odzwierciedlają w pełni ich odpowiedzialności.

 


Reklama

Pierwsze uchwały w sprawie podwyżek mają być podejmowane już w listopadzie.

 

- Ostatecznych stawek jeszcze nie znamy, bo będą one dyskutowane na piątkowej sesji – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Co prawda, nie ma tego tematu w porządku obrad, ale będzie on wprowadzony, bo ustawa narzuca, aby zająć się tym tematem na pierwszej listopadowej sesji.

 

Dobre i złe strony podwyżek

 

Burmistrz Zapadka zarabia miesięcznie około 10 100 zł brutto. - Jak większość wójtów i burmistrzów w naszym powiecie, bo to maks, jaki mogliśmy otrzymać – dodaje. - Moja wypłata za ostatni miesiąc to 5 tys. 800 zł na rękę. Jak skomentuję te podwyżki? Podniesienie zarobków spowoduje zainteresowanie pełnieniem tych funkcji przez osoby, które wcześniej z powodu niskich uposażeń wójtów i burmistrzów nie decydowały się na ten rodzaj pracy. Choć osobiście nie pochwalam tej interesowności ekonomicznej, bo nie to powinno być wyznacznikiem pracy w samorządzie. Drugi aspekt tej podwyżki, to zasadzka przygotowana przez rząd na wójtów i burmistrzów przed wyborami. Wiele osób w naszym kraju będzie teraz nas postrzegać przez pryzmat pieniędzy, ile to my się nachapiemy. To sygnał dla elektoratu, że samorządy są złe. Te podwyżki można było po prostu zrobić w zdecydowanie lepszym czasie, a nie w dobie kryzysu.

Reklama

 

Zyskają radni

 

Nowa ustawa koryguje też, oczywiście w górę, diety radnych. Zarobki radnych to zwolniona od podatku dochodowego dieta, którą traktuje się jako zwrot części wydatków związanych z wykonywaniem mandatu.

 

W przypadku, gdy liczba mieszkańców wynosi od 15 tys. do 100 tys., obecna dieta radnego wynosi 75 proc. maksymalnej kwoty, czyli do 2 013,10 zł. Po zmianie przepisów zwiększa się do 3 220,96 zł (dotyczy to radnych ze Szczytna i radnych powiatu). W samorządach liczących do 15 tys. mieszkańców dieta wynosi 50 proc. maksymalnej kwoty, czyli 1 342,07 zł i wskutek nowych przepisów podnosi się do 2 147,30 zł.

 

- W tym przypadku nie ma jednak kwoty minimalnej i wysokość diet mogą dowolnie ustalać sobie radni – wyjaśnia Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - U nas będzie na ten temat dyskusja na komisjach – dodaje.Komentarze do artykułu

Stefan

władza sie wyżywi, jak w prl. im inflacja, drogie paliwo, podwyżka cen gazu prądu może sk...czyć.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Jakby Letkiewicz przebrał się za inkwizytora albo krzyżaka miało by to większy sens. Wierzący SS-man. Oni chodzili do kościoła, żeby je grabić.

  Taki Tam


  2022-08-05 12:21:08
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Nazistowskimi symbolami wytatuowani są bojownicy Azow, może ten \"człon\" z zespołu Hunter w ten sposób okazał swoją solidarność z ukraińskimi nazi-banderowcami?. Nie życzę sobie by ten squrwiel pokazywał się w Szczytnie....WON NA UKRAINU! Przypomnę ci pajacu z zespołu, że tu, w Polsce, w takich strojach nazistowscy Niemcy, mordowali moich rodaków, świnio.


  2022-08-05 12:10:16
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Torze, wstyd to obrażać innych. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Słabo to wyglądało, a Szczytno nie pierwsze zwróciło na to uwagę. Letkiewicz niech nie ściemnia.

  Olek


  2022-08-05 11:43:57
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  szkoda, że Hans Kloss już nie żyje. Należało go niezwłocznie aresztować za noszenie hitlerowskiego munduru. W Szczytnie nie ominęła by ta przyjemność

  Jamka Lech


  2022-08-05 11:42:34
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Panie Letkiewicz dobrze pan wie, że nie pierwszy raz są pretensje o ten mundur. Dobrze wiecie, że niektórym środowiskom to nie pasuje, a wy gracie to samo. Jak się mówi A trzeba powiedzieć też B, a nie miotać się w tłumaczeniach. Niemcy mieli na klamrach historyczny napis, który nic dla nich nie znaczył, a wy ukazujecie ich jako gorliwych katolików, którzy walczą w imię Boga i porównujecie to z Radiem Maryja. Dla mnie słabo to wyglądało. A i jeszcze, może Pan Pardo powie o atmosferze w Kantata w związku ze śpiewanymi tekstami Huntera,


  2022-08-05 11:05:06
 • Czy narkotyki zalewają Wielbark?
  Głupie usmieszki jak się porusza temat narkotyków w mopsie w Wielbarku

  Ewa


  2022-08-05 10:51:05
 • 11 mln zł – tyle może kosztować nowa remiza
  Jasne, stać na to gminę. Nie zapomnijcie o sali na bankiety dla lokalnej elyty, jakie urządza się np. w czasie dożynek. No i przewodniczacy RG też strażak. Tylko słyszę, że nie będzie czym polewać: z ujęciu wody w Orżynach w kilku wsiach co kilka dni puste krany!!!

  sąsiad


  2022-08-05 10:50:41
 • Tężnia powstaje kosztem amfiteatru, Nauczycielskiej i Królowej Jadwigi
  Kiersikowski czy ty masz choć elementarną wiedzę o finansach miejskich czy tylko wiedzę poglądowa z Gawrzyjałki? Zgłaszane przez ciebie wnioski to wstyd ,,zgłaszam ale wycofuję\"

  Brak kompetencji radnego


  2022-08-05 09:19:22
 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  Uważam ze incjatywa jest wspaniała Jeżdżę na te jeziora od conajmniej 30 lat i co rok jest gorzej .Świadomość wędkarza to jest podstawa ale i świadomość rybaków to tez bardzo ważna spraw Sam byłem świadkiem jak rybacy zabierali z jeziora z odłowu na zyzdroju dużym niewymiarowe szczupaki nie wspomnę o linach pełnych ikry i mlecza !!!! Wiec jak ma ta ryba się rozmnażać .Gdy zwróciłem uwagę odpowiedz była taka proszę do szefostwa a nie do nas. A przepraszam byłem świadkiem zarybiania jedna bańka od mleka szczupakami tak maleńkie ze okoń odrazu cześć wyciol Jeżeli ma być lepiej to niezbędne są częste kontrole wędkarzy ale i rybaków

  Zygmunt Zalewski


  2022-08-05 08:53:24
 • Nazistowskie symbole – skandal czy sztuka? Rozmowa z Arkadiuszem Letkiewiczem
  Szczytno nie ma większych problemów? Wstyd na całą Polskę. A gdyby tak prześwietlić przeszłość członków rady miasta. Działalność w PZPR, ZNP( oczywiście okresu komuny), ZHP i ewentualnie służbę w Milicji. Coś by może się wyjaśniło ............ Są w Szczytnie zacne osoby, które sporo pamiętają.

  Tor


  2022-08-05 08:23:46

Reklama