Zasady
...
Zasady
Nim miasto lub gmina zatwierdziły swój herb należało:
Opracować projekt, wzór, symbolu wraz z uzasadnieniem heraldyczno-historycznym. Projekt najczęściej wyłaniany jest w drodze konkursu przeprowadzanego zgodnie z regulaminem zatwierdzonym przez Radę Gminy.
Przedstawić
projekt, który wygrał, do akceptacji ministrowi MSWiA. Ten ocenia
jego zgodność
z zasadami heraldyki, weksylologii i lokalną
tradycją historyczną. Projekt opiniuje Komisja Heraldyczna, a w
jej skład wchodzi 13 specjalistów z dziedzin i nauk, określających
zasady tworzenia symboli, flag i znaków.
Uzyskać pozytywną opinię ministra, która trafia do samorządu w terminie do 3 miesięcy od chwili złożenia wniosku.
Podjąć uchwałę przez Radę Gminy w sprawie ustanowienia symbolu gminy.
Historia
Pomysł dołączenia przez gminę Świętajno do grona samorządów posiadających własny herb narodził się na kanwie artykułu pt. ,,Herb dla gminy”, opublikowanego przez Centrum Heraldyki Polskiej w piśmie ,,Wspólnota”. Zainteresowało to wielu pracowników samorządu i 8 sierpnia 1995 roku sekretarz gminy Świętajno Piotr Szopiński, skierował zapytanie do autora publikacji, prosząc o informacje dotyczące procedur i warunków uzyskania własnego symbolu przez gminę. Z dokumentów jasno wynika, że to te działania legły u podstaw starań gminy o własny herb. Do prac nad herbem i flagą powołano specjalną komisję, a 25 października 1995 r. gmina Świętajno podpisała umowę z Fundacją Rodów Rzeczpospolitej w Warszawie, zlecając opracowanie dla siebie dwóch projektów herbu i flagi. W tym samym czasie radni i mieszkańcy przedstawiali bardzo wiele pomysłów na gminny symbol. Rywalizowały ze sobą drzewa i zwierzęta. I tak: jeleń, dzik, niedźwiedź czy bóbr stawały w szranki z dębami i sosnami. Emocje studzili heraldycy, wskazując na żelazne prawa tworzenia herbów oraz przesyt niektórych z proponowanych symboli. Rozpisano nawet konkurs plastyczny. Wielomiesięczne poszukiwania i spory zakończył projekt zaproponowany przez mieszkańca Piasutna – Tadeusza Rosłonia. Jesienią 1996 r. wygrał on zdecydowanie w ankietowym zapytaniu skierowanym do mieszkańców gminy. Uzyskał też wysoką ocenę wystawioną przez Komisję Heraldyczną, która podkreśliła głębię wymowy symbolu, spójność z lokalną tradycją i rzadkość występowania. Choć efekt cieszył wszystkich, to jednak nie załatwiał sprawy. Powstało bowiem pytanie, jak nazwać herbową postać? Rozpisano kolejny konkurs. Zwyciężyło imię Dębomir, przed imionami: Czcibór, Świętosław i Dewboj. I tak Rada Gminy Świętajno, uchwałą z dnia 20.12.1996 r. przyjęła symbol herbu, który po dziś dzień wyróżnia gminę i jej mieszkańców.
Herb
Przedstawia myśliwego stojącego w złotym polu obok zielonego konara dębu. Myśliwy w zielonym stroju, ma czerwony kapelusz, rękawice i buty. W prawej ręce trzyma kuszę, a lewą opiera o sztylet przy pasie. Postać wskazuje na łowiectwo i myślistwo, tradycyjne zajęcia mieszkańców tej ziemi. Zielony konar dębu, nawiązuje do świętych dębów czczonych onegdaj przez zamieszkujące te tereny plemiona Prusów i jest symbolem rozległych połaci leśnych porastających gminę. Dąb jest też symbolem siły i potęgi, majestatu i piękna. Barwna postać myśliwego z kuszą w ręku zwraca uwagę na ludzi niepospolitych, odważnych i zawsze gotowych do boju. Podkreśla tradycje strzeleckie regionu, pomagające przetrwać na przestrzeni stuleci. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż herb z motywami myśliwskimi jest rzadkością pośród herbów samorządowych, wyróżnia go więc oryginalność.
Po 20 latach istnienia herbu jest on rozpoznawalnym znakiem Gminy Świętajno, symbolem Małej Ojczyzny dla tych, którzy zapuścili tu swoje korzenie oraz doskonałą wizytówką tej ziemi mówiącą o jej mieszkańcach.
Radni powinni się przyjrzeć spółce AQUA. Tam to dopiero marazm.
Juras
2026-06-22 22:01:31
A największe brawa dla burmistrza - za pomysł, odwagę no i za śpiew !! Z najlepszymi życzeniami - spełniania kolejnych marzeń i dalszego , pełnego wsparcia ze strony tej Jedynej !
Tamara J.
2026-06-22 18:20:45
Drugi rząd od góry, druga pani od lewej to pani Prząda.
Tutejsza
2026-06-22 16:38:30
\"mogę tylko porównać postawę rządu i władz Warszawy, które zareagowały na przekręt błyskawicznie\" - Drogi autorze, prezydent Trzaskowski był informowany o nieprawidłowościach rok wcześniej, a dyrekcja i zarząd, który był chyba w całości z PO, jeszcze wcześniej.
XxX
2026-06-22 16:11:40
Przepraszam ale Pasym i Kalwa to nie Warmia południowa lecz mazury południowo zachodnie
zdysk
2026-06-22 08:54:18
Piękne
Tomasz
2026-06-21 23:21:36
Ludzie którym bieda nie grozi a za nimi durne plakaciki, za które ktoś zgarnął kasę. To kto poleci ta rakieta z plakatu?
Bartek
2026-06-20 19:47:42
Pan Sławomir to najbardziej pracowity człowiek jakiego znam. Z pełnym zaangażowaniem wykonywał pracę w administracji skarbowej, jednocześni nie jest mu obca administracja samorządowa. Oby takich osób było jak najwięcej. Pranie Sławku życzę dużo zdrowia i zadowolenie z pracy. Pozdrawiam serdecznie Maria L.
Maria L.
2026-06-20 10:10:57
fejnie było xD
palący jointa na komisariacie
2026-06-19 20:38:44
Bezrobocie najwyższe w województwie, a włodarze dziwnie zadowoleni na tych fotkach - a może to jednak dobra nowina, że bezrobocie wzrosło. Można będzie wówczas pozyskać środki z budżetu państwa na nowe miejsca pracy, a w tym celu można będzie pojechać np. do Olsztyna. Póki co bezrobotni mogą sobie w lato dorobić na grzybach i jagodach, które zbiorą w lesie, którego jeszcze nie wycięto.
zbieracz grzybów
2026-06-19 20:36:33