Za rok, może dwa... było w piosence. W Szczytnie: za miesiąc, z którego zrobiły się dwa. - Nie wiemy ile warte są słowa pana burmistrza. W naszym przypadku niewiele – mówią mamy, których dzieci od dwóch miesięcy czekają, aż ruszy grupa żłobkowa, do której przyjęto ich dzieci. O całej sprawie pisaliśmy na początku września. Wtedy burmistrz Krzysztof Mańkowski zapewniał, że start grupy opóźni się o ok. 3 tygodnie Mijają jednak dwa miesiące...
Na początku września z naszą redakcją skontaktowały się zdenerwowane mamy. Okazało się, że zaledwie 6 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy jednej z grup żłobkowych, zmieniły się plany: przeznaczona dla ich dzieci sala żłobkowa miała być remontowana za środki z programu Maluch+, które miastu przyznano już w maju.
Zwłoka – jak twierdził burmistrz Krzysztof Mańkowski – spowodowana była brakiem umowy z wojewodą, co gwarantowałoby dotację i pozwalało na jej wykorzystanie. Umowa została podpisana dopiero w pierwszych dniach września, ale wcześniej miasto i tak ogłosiło przetarg na planowaną inwestycję, a z wykonawcą podpisał umowę już 22 sierpnia. Rodziców o inwestycyjnych planach powiadomiono między jednym a drugim podpisem.
- To wszystko z naszej perspektywy wygląda tak, że miasto doskonale wiedziało, już co najmniej pod koniec lipca, że nie będzie w stanie tego remontu zrobić, tylko zapomniano nam o tym powiedzieć – mówiły wówczas mamy. - Postawiono nas w bardzo trudnej sytuacji. Byłoby nam o wiele łatwiej, gdyby powiedziano nam o tym na początku sierpnia, bo miałybyśmy czas zorganizować opiekę dzieciom.
Firma otrzymała dwa miesiące na wykonanie całego remontu czyli do 4 listopada, ale mimo to we wrześniu, w rozmowie z "Tygodnikiem Szczytno", burmistrz Krzysztof Mańkowski zapewniał, że remont będzie znacznie krótszy.
- Prace potrwają trzy, góra cztery tygodnie – przekonywał.
Tymczasem z zapowiadanych przez burmistrza „góra czterech tygodni” zrobiły się już dwa pełne miesiące.
- I my w dalszym ciągu nie wiemy, kiedy będziemy mogli oddać nasze dzieci pod opiekę żłobka – powiedziała nam mama, która zaalarmowała naszą redakcję o tym, że wrześniowe zapewnienia burmistrza można wsadzić między bajki.
- Inwestycja została wykonana w terminie, a składał się na nią nie tylko remont jednej sali, ale też inne prace, jak budowa parkingu czy placu zabaw. Musiały się zakończyć wszystkie działania. Obecnie wykonawca ma już wszystkie uzgodnienia, żadna ze służb, typu straż pożarna czy sanepid nie ma zastrzeżeń - wyjaśnia burmistrz, obietnice sprzed dwóch miesięcy pomijając milczeniem. - W poniedziałek, 6 listopada, przejmujemy obiekt od wykonawcy, następnego dnia przekażemy go pani dyrektor Jolancie Kojro i to od jej decyzji będzie zależało, kiedy wyremontowaną salę odda dzieciom. Myślę, że to kwestia dnia, ewentualnie kilku. Rodzice z pewnością zostaną o tym powiadomieni.
Uważam, że to zły pomysł z kilku powodów. Turbiny wiatrowe mogą zaszkodzić lokalnym zwierzętom, szczególnie ptakom. Hałas z turbin może również zakłócać życie dzikich zwierząt i wpływać na zdrowie mieszkańców. Koszt budowy farmy wiatrowej jest ogromny, a nie jest jasne, kto pokryje te wydatki. Miasto może otrzymywać pieniądze z farmy, ale koszty inwestycji i utrzymania mogą przewyższać korzyści finansowe. Żywotność turbin wynosi około 20-25 lat, a łopaty wirników, które są trudne do przetworzenia, muszą być wymieniane co 10-15 lat, co generuje dodatkowe koszty. Budowa farmy wiatrowej wiąże się z dużą ingerencją w naturalne środowisko, w tym wycinką drzew i zmianą krajobrazu. Proces produkcji i instalacji turbin wiatrowych generuje również emisje CO2, co może negatywnie wpływać na środowisko. Energia wiatrowa jest jedną z najdroższych form energii odnawialnej, a koszt budowy instalacji wiatrowych w Polsce wynosi od 5 do 7 milionów złotych za 1 MW. Po 30 latach, kiedy turbina już nie nadaje się do użytku, właściciel gruntu zostaje z problemem sam. Jak można zauważyć u naszych sąsiadów, firmy odpowiedzialne za farmy wiatrowe często przestają istnieć po 30 latach, pozostawiając właścicieli gruntów z problemem utylizacji turbin. A jak ktoś nie daje wiary w to, co mówię, to proszę kliknąć w link poniżej. Jest tam wykład profesora Bartoszewicza, proszę obejrzeć do końca i samemu wyciągnąć wnioski. I teraz proszę się zastanowić, co po 30 latach zostawiamy dla swoich dzieci... https://www.facebook.com/wolna.brama.morawska/videos/941672928092394/ Jak link nie diala, to prosze skopiowac i wkleic w Goole.
Mariusz
2025-05-09 09:37:38
Odciąć prąd, niech przy lampach naftowych siedzą, wtedy będzie ekologicznie!!!!!!!
Jan
2025-05-08 11:31:47
Szkoda że wójt nie był taki bystry w działalności stowarzyszenia \"Helper\".
kozaostra
2025-05-08 06:28:24
W dziesiątkę Kozaostra, świetnie to napisałeś. W całym tym gronie, tzw. polskich kandydatów, jest tylko jeden Polak, i na niego właśnie zagłosuję. Zapewne wówczas \"rządzący wspólnie z miłościwie nam panująca UE, zorganizuje nam wariant Rumuński, ale już będzie po ptakach, jak w Rumunii. Szczęść Boże.
Polak
2025-05-07 21:18:42
a może wybieg dla kotów ?
goofi
2025-05-07 20:52:39
musze kupic bilety na koncerty na plazy czy na wejscie w ktorakolwiek ze stref?
MatiS
2025-05-07 20:42:53
a może na łące przy drodze wylotowej na Rozogi więcej miejsca i za miastem hałas
zdysk
2025-05-07 08:34:48
Prawdziwy kandydat na prezydenta będzie straszony sądami i więzieniem. Bo tak będą się bali rządzący tego zwycięstwa jego. Tu jest Polska!
kozaostra
2025-05-07 07:46:28
Wybór na kryterium najniższej ceny? To jak ten amfiteatr wykonają?...
Jan
2025-05-07 04:58:06
Mam nadzieję że nie znajdą chętnego. Chcą nam zniszczyć taki fajny park. W sezonie ludzie robią sobie tam pikniki, ćwiczą no i co najważniejsze zabetonują kolejny teren zielony.
Stop amfiteatrowi
2025-05-06 21:31:01