Piątek, 1 Lipiec
Imieniny: Arnolda, Emiliany, Lucyny -

Reklama


Reklama

Wyższa dotacja na tańszy prąd – skorzystaj! Etikon Szczytno zaprasza


Promocja. "Mój Prąd" – to rządowy program, dzięki któremu opłaty za energię elektryczną nie zdominują naszych domowych budżetów. Ruszył właśnie nabór wniosków o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii oraz elementów sterujących, pozwalających na ekonomiczne gospodarowanie energią. O szczegółach mówi Dariusz Turek z firmy Etikon, która jest lokalnym liderem rynku w zakresie montażu takich instalacji.Nowa edycja programu "Mój Prąd" różni się od poprzednich?

 

Dość znacznie. Przede wszystkim możliwe do uzyskania dofinansowanie obejmuje szereg elementów. To nie tylko same panele, ale także np. magazyny energii, tak elektrycznej, jak i cieplnej czy też system zarządzania energią. Dopłaty obejmują każdy z tych komponentów osobno, a ich łączna wysokość może sięgnąć nawet 20 500,00 złotych. Działa to według prostej zasady: im większy zakres inwestycji, tym wyższe dofinansowanie.

 


Etikon

ul. Żeromskiego 37A, 12-100 Szczytno

Czynne od 9 do 16.

kom. 733 199 252

biuro@etikon.pl http://www.etikon.pl/


 

Zachęcające. I każdy, kto ma kawałek wolnego dachu, może z tego skorzystać?

 

W praktyce – owszem, jednak warunkiem jest wybudowanie instalacji i rozliczanie się z wyprodukowanej energii na podstawie net-billingu, który obowiązuje od 1 kwietnia tego roku. Każda nowa instalacja niejako z góry będzie ten warunek spełniać, bo inaczej się nie da, ale co ważne – skorzystać mogą także ci prosumenci, którzy wcześniej zawarli umowę dotyczącą rozliczania pozyskiwanej energii, jeśli przejdą na nowy system rozliczeń.

 

Z tego co pamiętam, wchodzące zmiany miały nie być zbyt korzystne dla właścicieli domowych urządzeń prądotwórczych. Czy coś się zmieniło?

 

Istotnie – miało tak być, ale znaleźliśmy się w trochę innej rzeczywistości, czego każdy z nas doświadcza na co dzień. Obecne ceny hurtowe energii na giełdzie są trzykrotnie wyższe niż było to jeszcze rok temu. Przedsiębiorcy dobrze wiedzą o czym mówię, ale za chwilę ceny te również dotkną klientów indywidualnych. Wszystkim nam będzie zależeć na tym, aby za sprawą instalacji fotowoltaicznej i domowego magazynu energii, jak najmniej korzystać w ciągu roku z prądu dostarczanego przez zakład energetyczny i być maksymalnie samowystarczalnym.

 

 


Etikon

ul. Żeromskiego 37A, 12-100 Szczytno

Czynne od 9 do 16.

kom. 733 199 252

biuro@etikon.pl http://www.etikon.pl/


 

Co może się zmienić w naszym rachunku za prąd?

 

Obecne ceny prądu są "przekłamane" czasowymi ulgami, w tym m.in. niższym podatkiem czy innymi opłatami tzw. manipulacyjnymi. Te ulgi będą jednak stosowane tylko do końca lipca. Już od 1 sierpnia wszyscy odczujemy znaczny wzrost cen, co wynika z ogłoszonego już przez Energę cennika. Za 1 kW będziemy płacić 0,815 zł, a jeszcze w grudniu podstawowa stawka wynosiła 0,375 zł. A jak ktoś ma taryfę 2 strefową, to będzie płacił jeszcze więcej, bo 0,94 zł. W tej sytuacji wszelkie działania, które pozwolą zmniejszyć koszty energii, są wręcz niezbędne.

 

I Etikon może temu wzrostowi zapobiec?

 

Fotowoltaika, magazyny energii, pompy ciepła – czyli wszelkie instalacje, które pozwalają pozyskać tzw. zieloną energię, to w tej chwili jedyne rozwiązanie, które pozwala na znaczne obniżenie kosztów miesięcznego utrzymania naszych domów. A Etikon – w zakresie montażu tych instalacji – ma wieloletnie doświadczenie i niebagatelną liczbę zadowolonych klientów. Pilotujemy każdą inwestycję od początku do końca, łącznie z przygotowaniem wniosków o dofinansowanie z programu "Mój Prąd". Dodam, że prawidłowe, fachowe sporządzenie takiego wniosku ma istotne znacznie, skraca bowiem czas jego rozpatrywania, a więc zapewnia też szybsze przyznanie dotacji.

 

Jak duże jest u nas zainteresowanie montażem instalacji OZE?

 

Obecnie widzimy spadek sprzedaży wśród klientów indywidualnych, a większe zainteresowanie ze strony przedsiębiorców. Bierze się to z zamieszania związanego z wprowadzeniem nowego systemu rozliczania oraz z tego, że cena energii, którą płacą przedsiębiorcy jest rynkowa, natomiast dla klientów indywidualnych jest nadal dotowana. Ale od sierpnia br. znacząco się to zmieni i spodziewamy się wzrostu sprzedaży również w sektorze instalacji konsumenckich. Jeśli ktoś nosi się z zamiarem montażu takiej instalacji, warto wziąć pod uwagę szalejącą inflację i rosnące ceny towarów. Czas jest również istotny, ponieważ wnioski w obecnej edycji "Mojego Prądu" można składać do 22 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania środków. Obowiązuje więc zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Dlatego zachęcam do współpracy z firmą Etikon.

 


Etikon

ul. Żeromskiego 37A, 12-100 Szczytno

Czynne od 9 do 16.

kom. 733 199 252

biuro@etikon.pl http://www.etikon.pl/


 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama