Działanie zgodnie z kodeksem łowieckim, przestrzeganie prawa i troska o przyrodę to główne zasady, które przyświecają myśliwym z Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno, które właśnie świętowało 70 rocznicę powstania. Była to okazja do uhonorowania zasłużonych dla myślistwa.
Koło „Żbik” powstało w 1953 roku z inicjatywy grupy myśliwych działających przy Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie. W 1979 roku doszło do podziału, a ze „Żbika” wyodrębniło się koło przy WSO MO (dziś: Akademia Policji).
Po 2000 roku koło zaczęło dynamicznie się rozwijać, rozpoczęło szereg inicjatyw edukacyjnych i przyrodniczych. Członkowie Koła postawili sobie za cel uprawianie prawidłowego łowiectwa, postępowanie ściśle wg prawa łowieckiego, statutu Polskiego Związku Łowieckiego, etyki myśliwskiej oraz zwyczajów i tradycji łowieckich.
Rok 2008 był szczególny. Z okazji 55-lecia koło otrzymało sztandar ufundowany przez brać myśliwską oraz sympatyków, w tym dniu również odznaczone zostało Złotym Medalem Zasługi Łowickiej. Pięć lat później otrzymało najwyższe odznaczenie łowieckie - „ZŁOM”.
Dla myśliwych ze „Żbika” nieodłącznym elementem działalności jest postać ich patrona św. Huberta. To pod jego wezwaniem w 2010 roku zakończyli budowę kapliczki w Leśnictwie Kopytko. Obok niej znajdują się kamienne obeliski upamiętniające myśliwych, którzy odeszli. To tam odbywają się msze polowe przed każdym polowaniem Hubertowskim.
Swoje pomysły zamieniają w rzeczywistość. Jednym z najpoważniejszych wyzwań było utworzenie, w 2014 roku, Centrum Edukacji Łowieckiej „Żbikówka” w Starych Czajkach. Od pomysłu do zakończenia jego realizacji wystarczyły im zaledwie cztery lata.
Pod swoją opieką mają uczniów ze Szkoły Podstawowej w Klonie. Dzieciaki aktywnie uczestniczą w akcjach dokarmiania zwierzyny, obsiewania poletek żerowych, jak też w wsiedlaniu kuropatw. Za tę ochoczą współpracę placówka w Klonie otrzymała w 2015 roku odznakę „Zasłużony dla Łowiectwa Warmii i Mazur”.
,,Żbik” Szczytno aktywnie wykorzystuje dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współpracuje z innymi kołami gospodarującymi w powiecie szczycieńskim oraz rodzinami myśliwych.
W 2011 roku Zarząd Koła wprowadził wewnętrzne odznaczenie Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik”, a w 2014 wyróżnienie szczególne o nazwie Honorowy Kordelas.
Dzisiaj koło dzierżawi dwa obwody łowieckie o pow. 13 tysięcy hektarów. W tym lasy stanowią 3,5 tys. ha. Polują głównie na sarny, jelenie i dziki. Koło liczy 31 członków,4 rezydentów i 2 stażystów. Wśród nich jest Diana – Magdalena Deptuła.
W skład zarządu wchodzą prezes Henryk Białczak, łowczy Łukasz Różański, sekretarz Maciej Templin i skarbnik Zbigniew Różański.
Uroczystość 70-lecia była okazją do wyróżnienia działających na rzecz koła i łowiectwa myśliwych, a także osób, które wniosły znaczący wkład w jego funkcjonowanie.
Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczeni zostali Adam Domian, Maciej Templin i Karol Bil. Srebrne otrzymali Dariusz Domian, Rafał Buła oraz Tadeusz Tomaszek, a brązowe: Janusz Kostrzewa i Mariusz Umiński.
Odznakę 50-lecia przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego otrzymał Henryk Wichowski, natomiast medalem Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur - Stanisław Gąska.
Medalami Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno odznaczeni zostali Magdalena Deptuła, Jarosław Rydelin, Hubert Buła. Honorowe Kordelasy otrzymali: Leszek Buła, Bolesław Woźniak, Zbigniew Różański oraz kapelan myśliwych ksiądz Andrzej Wysocki.
Jaka cena by nie była to pomysł jest ok z zadaszeniem. Wiem, że Polakom się nie przelewa ale firma jakoś zarobić musi. Młodzież najwyżej odmówi sobie kebaba w miejsce znacznie zdrowszej jazdy na łyżwach. Wydajemy krocie na żarcie więc jak ktoś chce pojeździć to i kupi bilet. No a jak kogoś nie stać to ja jak byłem młody jeździłem po brzegu jeziora na lodzie. Oczywiście dziś zimy są słabsze niż kiedyś ale wszystko zależy od chęci i inwencji.
Kamil
2023-12-06 04:45:15
A miało być za darmo.
Miro
2023-12-05 17:57:05
Lodowisko na drodze a właściciel drogi bezkarny.
Kiedy to się zmieni.
2023-12-05 15:59:52
A kto ma odśnieżać chodniki na wioskach w tej gminie nie wszystkie graniczą z posesjami !?
?
2023-12-05 15:25:05
A co jeśli sąd orzeknie że głosy zostały sfałszowane, czy zostanie ktoś pociągnięty do odpowiedzialności karnej i pokryje poniesione koszty?
Szczytnianin
2023-12-05 14:25:46
Panie autorze niech się pan lepiej nie wypowiada na temat biblii. Oczywiście, żydzi mieli swoje poglądy na temat bliźniego i to poniekąd co pan napisał jest prawdą. Jednak chrześcijanie opierają się na nauce Jezusa, a ten jednoznacznie w Nowym Testamencie określił kto jest bliźnim. Jest takie powiedzenie: „Jeżeli ktoś się zna na wszystkim, to się zna na niczym”. Czytam te pana felietony, ale… zresztą nie będę kończył.
Olek
2023-12-05 07:36:49
A co jeśli sąd orzeknie że głosy nie były fałszowane ? Będą te pieniądze i zaległą realizacja ? Pieniądze powinny leżeć na koncie do czasu wydania orzeczenia.
Ireneusz Chwesiuk Keri76
2023-12-05 06:49:47
Co to będzie jak spadnie 10cm śniegu? Na szczęście mamy globalne ocieplenie i cały czas plus 10....
Tomasz
2023-12-04 21:13:01
Co on pił jak miał tą wizję
Wojtek
2023-12-04 17:50:07
I po zmianie właściciela nadal jest tak drogo na tej stacji a w dodatku stacja jest nieczynna w godzinach nocnych????
Kamil
2023-12-04 10:29:50