Środa, 6 Grudzień
Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja -

Reklama


Reklama

Tajemnice Myśliwskiego Koła Żbik. 70 lat działania, 70 lat pasji i 70 lat troski o przyrodę (zdjęcia)


Działanie zgodnie z kodeksem łowieckim, przestrzeganie prawa i troska o przyrodę to główne zasady, które przyświecają myśliwym z Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno, które właśnie świętowało 70 rocznicę powstania. Była to okazja do uhonorowania zasłużonych dla myślistwa.Koło „Żbik” powstało w 1953 roku z inicjatywy grupy myśliwych działających przy Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Szczytnie. W 1979 roku doszło do podziału, a ze „Żbika” wyodrębniło się koło przy WSO MO (dziś: Akademia Policji).

 

Po 2000 roku koło zaczęło dynamicznie się rozwijać, rozpoczęło szereg inicjatyw edukacyjnych i przyrodniczych. Członkowie Koła postawili sobie za cel uprawianie prawidłowego łowiectwa, postępowanie ściśle wg prawa łowieckiego, statutu Polskiego Związku Łowieckiego, etyki myśliwskiej oraz zwyczajów i tradycji łowieckich.

 

Rok 2008 był szczególny. Z okazji 55-lecia koło otrzymało sztandar ufundowany przez brać myśliwską oraz sympatyków, w tym dniu również odznaczone zostało Złotym Medalem Zasługi Łowickiej. Pięć lat później otrzymało najwyższe odznaczenie łowieckie - „ZŁOM”.

 

Dla myśliwych ze „Żbika” nieodłącznym elementem działalności jest postać ich patrona św. Huberta. To pod jego wezwaniem w 2010 roku zakończyli budowę kapliczki w Leśnictwie Kopytko. Obok niej znajdują się kamienne obeliski upamiętniające myśliwych, którzy odeszli. To tam odbywają się msze polowe przed każdym polowaniem Hubertowskim.

 


Reklama

Swoje pomysły zamieniają w rzeczywistość. Jednym z najpoważniejszych wyzwań było utworzenie, w 2014 roku, Centrum Edukacji Łowieckiej „Żbikówka” w Starych Czajkach. Od pomysłu do zakończenia jego realizacji wystarczyły im zaledwie cztery lata.

 

Pod swoją opieką mają uczniów ze Szkoły Podstawowej w Klonie. Dzieciaki aktywnie uczestniczą w akcjach dokarmiania zwierzyny, obsiewania poletek żerowych, jak też w wsiedlaniu kuropatw. Za tę ochoczą współpracę placówka w Klonie otrzymała w 2015 roku odznakę „Zasłużony dla Łowiectwa Warmii i Mazur”.

 

,,Żbik” Szczytno aktywnie wykorzystuje dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współpracuje z innymi kołami gospodarującymi w powiecie szczycieńskim oraz rodzinami myśliwych.

 

W 2011 roku Zarząd Koła wprowadził wewnętrzne odznaczenie Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik”, a w 2014 wyróżnienie szczególne o nazwie Honorowy Kordelas.

 

Dzisiaj koło dzierżawi dwa obwody łowieckie o pow. 13 tysięcy hektarów. W tym lasy stanowią 3,5 tys. ha. Polują głównie na sarny, jelenie i dziki. Koło liczy 31 członków,4 rezydentów i 2 stażystów. Wśród nich jest Diana – Magdalena Deptuła.

Reklama

 

W skład zarządu wchodzą prezes Henryk Białczak, łowczy Łukasz Różański, sekretarz Maciej Templin i skarbnik Zbigniew Różański.

 

Uroczystość 70-lecia była okazją do wyróżnienia działających na rzecz koła i łowiectwa myśliwych, a także osób, które wniosły znaczący wkład w jego funkcjonowanie.

 

Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej odznaczeni zostali Adam Domian, Maciej Templin i Karol Bil. Srebrne otrzymali Dariusz Domian, Rafał Buła oraz Tadeusz Tomaszek, a brązowe: Janusz Kostrzewa i Mariusz Umiński.

 

Odznakę 50-lecia przynależności do Polskiego Związku Łowieckiego otrzymał Henryk Wichowski, natomiast medalem Zasłużony Myśliwy Warmii i Mazur - Stanisław Gąska.

 

Medalami Zasłużony dla Koła Łowieckiego „Żbik” Szczytno odznaczeni zostali Magdalena Deptuła, Jarosław Rydelin, Hubert Buła. Honorowe Kordelasy otrzymali: Leszek Buła, Bolesław Woźniak, Zbigniew Różański oraz kapelan myśliwych ksiądz Andrzej Wysocki.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama