Stolica naszego powiatu wypełniła ostateczne wymogi, aby dołączyć do elitarnej sieci 31 polskich miast Cittaslow. W piątek, podczas Krajowego Zebrania Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow w Działdowie, Szczytno otrzymało pozytywną rekomendację członków stowarzyszenia.
- Była to właściwie ostatnia rzecz, której potrzebowaliśmy, aby wstąpić w szeregi Cittalow – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Teraz czekamy już tylko na oficjalny dokument z Włoch. Będziemy 32 miastem w sieci. Procedura naszego wstąpienia trwała niemal półtora roku.
Tego samego dnia, co Szczytno do sieci, jako 33 miasto dołączył Morąg.
Co daje naszemu miastu przystąpienie do Stowarzyszenia Cittaslow?
- Widzę same korzyści – wylicza burmistrz. - Znakomitą promocję w Polsce oraz w Europie. Szanse na pieniądze na inwestycje w turystykę. Przypomnę tylko, że na przykład Pasym otrzymał z racji przynależności do Cittaslow aż 10 mln zł, ale są miasta, które uzyskały wsparcie nawet 20 milionów złotych. Są to realne środki i na pewno będziemy się o nie starać.
Co ciekawe w punktacji miast starających się o wstąpienie do Cittaslow Szczytno uzyskało rekordowy wynik 61 punktów. - Większość miast nie przekracza 55 punktów – mówi z zadowoleniem burmistrz. - To daje nam szanse, że nawet wewnątrz samej sieci będziemy atrakcyjnym partnerem.
Co pięć lat każde z miast musi przejść recertyfikację. Jeśli jej nie przejdziemy możemy wypaść z sieci. Cittaslow to jednak też pewne ograniczenia. W mieście nie może powstać na przykład żaden większy, uciążliwy zakład produkcyjny, czy fabryka.
- Trzeba to otwarcie powiedzieć, Szczytno nie ma inwestycyjnych terenów przemysłowych – mówi burmistrz Mańkowski. - Największy znajduje się przy ulicy Wielbarskiej, ale i tak nie jest tak duży, aby umiejscowić tam taką fabrykę, jak na przykład Egger w Biskupcu. Nie mamy wyjścia. Aby się rozwijać musimy iść w turystykę. Ekologia, odnowa zabytków, spokój, wolne i bezpieczne życie są dziś w cenie i turyści szukają takich miejsc. Duże inwestycje mogą i powinny powstawać na terenie gminy wiejskiej Szczytno, w sąsiedztwie naszego miasta. Mnóstwo terenów inwestycyjnych jest na przykład w okolicy lotniska w Szymanach. Takie inwestycje również pomogą rozwinąć się naszemu miastu.
Masakra, żeby nie było otwartej apteki ,jeśli ktoś zachruje nagle nie możliwości wykupienia leków w Święta
Nike
2025-04-21 11:16:18
A, co to? w Pasymiu przygotowują ośrodek dla muzułmańskich uchodźców ?
HANS
2025-04-21 03:33:30
Zatrważające jest niszczenie brzegów jezior na Mazurach, krainy tysiąca jezior! Wiele jest przykładów, ostatnio ktoś zniszczył w biały dzień fragment dzikiego brzegu jeziora Kiernik.
Mekno
2025-04-18 14:52:52
Cóż tu powiedzieć - mnie się podoba ten \"zestaw\" mojej młodości Farben Lehre, Pidżma, Hunter, Lady Pank. Nie wiem, co na to pokolenie moich dzieci. Dobrze, że burmistrz - no bo kto inny może ustalać repertuar DiNS - odkrywa dla siebie nowe obszary kultury pop.
Śmieszek
2025-04-18 11:06:36
Problem jest taki, że niektórzy właściciele działek wzdłuż jeziora pogrodzili się nielegalnie aż do samego brzegu nie na swoich działkach i blokują dostęp do jeziora, bo to podobno ich rekompensata. Gmina powinna zadbać o dostęp do wody dla wszystkich . Wzdłuż tej drogi położonę są instalacje , kanalizacja i prąd, powinna być przejezdna dla karetek, straży, kurierów itd.
Wiem
2025-04-18 09:40:56
Czasami pies potrafi lepiej się zachować niż człowiek. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
,, Że tak powiem\"
2025-04-18 06:27:28
Złapali i co? i mogą mu naskoczyć, dostanie trzeci zakaz i będzie miał w czterech literach milicjantów
Dorota
2025-04-17 22:41:19
Na ulicy Jana Pawła obok szkoły podstawowej na wodociąg czekaliśmy 70 lat na kanalizacje pewnie się nie doczekamy mimo że od kanalizacji dzieli nas 60 metrów
Henk
2025-04-17 08:25:38
Hm..... Rozumiem, że lepiej jak dzieci będą w dysfunkcyjnych rodzinach gdzie jest przemoc i alkohol? Te skrawki materiału to symbol ale to nie każdy może zrozumieć....
Ona
2025-04-16 16:21:49
Do Gościa: wieży - w tym kontekście. Ile można toczyć piany w tej kwestii?! Oczywiście, że obiekt powinien być zrewitalizowany i cieszyć swoją funkcjonalnością i estetyczną architekturą. Jest wreszcie włodarz, który chce ten problem rozwiązać. Trzeba wierzyć (sic!), że tak się stanie.
Mieszkaniec
2025-04-15 21:01:11