Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie to praktycznie popularny ogólniak, szkoła, która z założenia przygotowuje uczniów do dalszej edukacji. - Nie mam akurat pod ręka dokładnych danych, bo generalnie śledzimy losy naszych absolwentów, ale jestem pewna, że 99 procent naszych uczniów podejmuje studia wyższe na wybranych przez siebie kierunkach – mówi wicedyrektor Anna Bryk. - Ten brakujący procent to osoby, które z różnych powodów, niezwiązanych z nauką, już po maturze podejmują pracę, wyjeżdżają poza granice kraju lub też czasem robią sobie „wolne”, by na przykład podejść do egzaminów maturalnych jeszcze raz, poprawić wyniki.
Wzorem lat ubiegłych w Liceum Ogólnokształcącym uruchomione zostaną cztery oddziały klas pierwszych. Od września będą to klasy o profilach: politechnicznym, medycznym, geograficznym i humanistycznym. Nowością będzie profil geograficzny.
Anna Bryk
- Kilka lat temu już taki profil był utworzony, ale nie cieszył się wówczas zbyt wielkim zainteresowaniem. Zdecydowaliśmy się jednak na jego wprowadzenie w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, związane z tym, że geografia jest coraz częściej wybierana przez uczniów jako przedmiot dodatkowy, nauczany w trybie rozszerzonym – wyjaśnia Anna Bryk.
W skrócie rzecz ujmując – o profilu klasy decyduje to, które przedmioty nauczane są w niej właśnie w trybie rozszerzonym. Na przykład w klasie o profilu politechnicznym jest to matematyka, w klasie „medycznej” biologia i chemia itd.
- W przyszłym roku szkolnym, poza klasą medyczną, która ma już dwa przedmioty rozszerzone, wprowadzamy też po raz pierwszy jako przedmiot rozszerzony język obcy – mówi pani Anna. - W drugiej klasie uczniowie wybierają sobie jeszcze jeden, dodatkowy przedmiot rozszerzony, realizowany w trybie tzw. międzyoddziałowym. W klasie politechnicznej jest to głównie fizyka, ale też może być np. chemia czy geografia. Ten właśnie dodatkowy wybór sprawił, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie profilu geograficznego, bo właśnie geografię uczniowie często wybierali jako ten trzeci, dodatkowy przedmiot. Jest on brany pod uwagę na wielu kierunkach studiów, np. geologii czy geodezji.
Realizowane w ostatnich latach projekty edukacyjne, takie jak np. Laboratorium kompetencji językowych, pozwoliły na wyposażenie placówki w bardzo nowoczesne pracownie przedmiotowe.
- To już są niemal prawdziwe laboratoria, a nie klasy szkolne – podkreśla wicedyrektor Bryk. - Mamy świetnie wyposażone pracownie biologii i chemii, a środki, które szkoła pozyskała na te właśnie pracownie pozwoliły także na solidne unowocześnienie pracowni fizyki. Pracownia informatyki też jest już bardzo nowoczesna, a w najbliższych planach mamy rozbudowanie pracowni multimedialnej w bibliotece. Wielu uczniów dojeżdża z odleglejszych miejscowości. Pojawiają się w szkole przed lekcjami czy też mają sporo czasu po zajęciach i wtedy chętnie spędzają go właśnie w bibliotece. Chcemy, by dzięki pracowni multimedialnej mogli spożytkować ten czas na pogłębianie swojej wiedzy, przygotowanie się do lekcji itp.
Rozszerzeniu możliwości edukacyjnych „ogólniaka” służą też porozumienia, jakie placówka zawarła z uczelniami. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, a ostatnio zawarła też porozumienie z Politechniką Gdańską.
- Nasi uczniowie często wizytują te uczelnie, uczestniczą w zajęciach, wydarzeniach, wykładach prowadzonych przez tamtejszych pracowników naukowych. Ta współpraca daje wymierne efekty, bo wielu naszych absolwentów te właśnie uczelnie wybiera jako miejsce dalszej edukacji – mówi wicedyrektor ZS nr 3. - Najważniejsze jednak dla nas, jako kadry pedagogicznej jest to, że nasi uczniowie – absolwenci w znakomitej większości kontynuują naukę, nie mają problemów z dostaniem się na studia w wybranych przez siebie uczelniach i kierunkach, osiągają więc podstawowy cel, który kieruje ich do naszej szkoły po ukończeniu podstawówki.
Mistrzostwo świata to tekst \"poprzednia władza nie zostawiła żadnych strategicznych projektów...\" - A kto w poprzedniej kadencji zasiadał w Radzie Miejskiej, czyli kto był ta poprzednią władzą?, bo pan oczywiście nie był radnym i o niczym nie decydował... (chociaż faktycznie Pan miał najwięcej nieobecności ze wszystkich w Radzie..) Jak co wybory będą wybierani ci sami ludzie to faktycznie nigdy nic się nie zmieni????
Sumienie
2024-12-22 17:19:11
A ile to Jarosław dał na nagrody ze swojej kieszeni???
Dobroczyńca za nasze pieniądze
2024-12-21 16:36:16
Tyle kamer w mieście a policja jak zawsze liczy na łatwiznę.
2024-12-21 15:11:26
Żuchowski który wzial działkę większą niż 1 zl za jej sprzedaż plus uwczesi radni ktoryz pozwolili na to, powinni za to odpowiadać i pokrywać koszty. Cwaniak pasie się na pisowskim ptasim mleczku bezkarnie. Druga sprawa skoro inwestor się nie wywiązał to powinna zostać już dawno zwrócona miastu. Gorska i Mańkowski także powinni ponieść konsekwencje. W tym miescie zwsze becdzie ch...nai poniewaz zawsze ktos bedzie czyimś kolegą bądź sprzeda się za czapkę gruszek. Dobro miasta nie istnieje istniej dobro kieszeni i stołków
fiku miku
2024-12-21 13:18:37
Jestem DUMNY!!!Pozdrawiam
Mariusz Pozdzial
2024-12-21 05:28:13
Hehehe
2024-12-21 02:59:54
Przecież tu śmierdzi przekrętem na odległość. Niech odpowiednie służby się tym zajmą.
Robert
2024-12-20 13:01:20
Ten blok to tragedia rakotwórcza tragedia.
Rafał K
2024-12-19 22:16:19
Droga gminna Dźwiersztyny-Narajty nieprzejezdna(odcinek 2,5 km) objazd 15km macie co świętować. WSTYD dla radnej i burmistrza!!!!!!
Kiedy to się zmieni?
2024-12-19 17:57:15
Nie miasto sprzedało wieżę tylko niejaki Żuchowski (będący w tym czasie burmistrzem miasta) działający na szkodę miasta, sprzedał wieżę za 1,00 zł (jeden złoty). Teraz miasto powinno wytoczyć mu proces o niegospodarność, niech odkupi straszydło (wieżę) za swoje pieniądze. Albo jego majątek zlicytować a uzyskane środki przeznaczyć na wykup wieży.
Jan
2024-12-19 17:11:37