Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

Studia gwarantowane - oferta edukacyjna Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie


Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie to praktycznie popularny ogólniak, szkoła, która z założenia przygotowuje uczniów do dalszej edukacji. - Nie mam akurat pod ręka dokładnych danych, bo generalnie śledzimy losy naszych absolwentów, ale jestem pewna, że 99 procent naszych uczniów podejmuje studia wyższe na wybranych przez siebie kierunkach – mówi wicedyrektor Anna Bryk. - Ten brakujący procent to osoby, które z różnych powodów, niezwiązanych z nauką, już po maturze podejmują pracę, wyjeżdżają poza granice kraju lub też czasem robią sobie „wolne”, by na przykład podejść do egzaminów maturalnych jeszcze raz, poprawić wyniki.


  • Data:

Wzorem lat ubiegłych w Liceum Ogólnokształcącym uruchomione zostaną cztery oddziały klas pierwszych. Od września będą to klasy o profilach: politechnicznym, medycznym, geograficznym i humanistycznym. Nowością będzie profil geograficzny.

Anna Bryk

- Kilka lat temu już taki profil był utworzony, ale nie cieszył się wówczas zbyt wielkim zainteresowaniem. Zdecydowaliśmy się jednak na jego wprowadzenie w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, związane z tym, że geografia jest coraz częściej wybierana przez uczniów jako przedmiot dodatkowy, nauczany w trybie rozszerzonym – wyjaśnia Anna Bryk.

 

W skrócie rzecz ujmując – o profilu klasy decyduje to, które przedmioty nauczane są w niej właśnie w trybie rozszerzonym. Na przykład w klasie o profilu politechnicznym jest to matematyka, w klasie „medycznej” biologia i chemia itd.

 

- W przyszłym roku szkolnym, poza klasą medyczną, która ma już dwa przedmioty rozszerzone, wprowadzamy też po raz pierwszy jako przedmiot rozszerzony język obcy – mówi pani Anna. - W drugiej klasie uczniowie wybierają sobie jeszcze jeden, dodatkowy przedmiot rozszerzony, realizowany w trybie tzw. międzyoddziałowym. W klasie politechnicznej jest to głównie fizyka, ale też może być np. chemia czy geografia. Ten właśnie dodatkowy wybór sprawił, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie profilu geograficznego, bo właśnie geografię uczniowie często wybierali jako ten trzeci, dodatkowy przedmiot. Jest on brany pod uwagę na wielu kierunkach studiów, np. geologii czy geodezji.


Reklama

 

 

Realizowane w ostatnich latach projekty edukacyjne, takie jak np. Laboratorium kompetencji językowych, pozwoliły na wyposażenie placówki w bardzo nowoczesne pracownie przedmiotowe.

 

- To już są niemal prawdziwe laboratoria, a nie klasy szkolne – podkreśla wicedyrektor Bryk. - Mamy świetnie wyposażone pracownie biologii i chemii, a środki, które szkoła pozyskała na te właśnie pracownie pozwoliły także na solidne unowocześnienie pracowni fizyki. Pracownia informatyki też jest już bardzo nowoczesna, a w najbliższych planach mamy rozbudowanie pracowni multimedialnej w bibliotece. Wielu uczniów dojeżdża z odleglejszych miejscowości. Pojawiają się w szkole przed lekcjami czy też mają sporo czasu po zajęciach i wtedy chętnie spędzają go właśnie w bibliotece. Chcemy, by dzięki pracowni multimedialnej mogli spożytkować ten czas na pogłębianie swojej wiedzy, przygotowanie się do lekcji itp.

 

Rozszerzeniu możliwości edukacyjnych „ogólniaka” służą też porozumienia, jakie placówka zawarła z uczelniami. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, a ostatnio zawarła też porozumienie z Politechniką Gdańską.

Reklama

 

 

- Nasi uczniowie często wizytują te uczelnie, uczestniczą w zajęciach, wydarzeniach, wykładach prowadzonych przez tamtejszych pracowników naukowych. Ta współpraca daje wymierne efekty, bo wielu naszych absolwentów te właśnie uczelnie wybiera jako miejsce dalszej edukacji – mówi wicedyrektor ZS nr 3. - Najważniejsze jednak dla nas, jako kadry pedagogicznej jest to, że nasi uczniowie – absolwenci w znakomitej większości kontynuują naukę, nie mają problemów z dostaniem się na studia w wybranych przez siebie uczelniach i kierunkach, osiągają więc podstawowy cel, który kieruje ich do naszej szkoły po ukończeniu podstawówki.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama