Zespół Szkół nr 3 w Szczytnie to praktycznie popularny ogólniak, szkoła, która z założenia przygotowuje uczniów do dalszej edukacji. - Nie mam akurat pod ręka dokładnych danych, bo generalnie śledzimy losy naszych absolwentów, ale jestem pewna, że 99 procent naszych uczniów podejmuje studia wyższe na wybranych przez siebie kierunkach – mówi wicedyrektor Anna Bryk. - Ten brakujący procent to osoby, które z różnych powodów, niezwiązanych z nauką, już po maturze podejmują pracę, wyjeżdżają poza granice kraju lub też czasem robią sobie „wolne”, by na przykład podejść do egzaminów maturalnych jeszcze raz, poprawić wyniki.
Wzorem lat ubiegłych w Liceum Ogólnokształcącym uruchomione zostaną cztery oddziały klas pierwszych. Od września będą to klasy o profilach: politechnicznym, medycznym, geograficznym i humanistycznym. Nowością będzie profil geograficzny.
Anna Bryk
- Kilka lat temu już taki profil był utworzony, ale nie cieszył się wówczas zbyt wielkim zainteresowaniem. Zdecydowaliśmy się jednak na jego wprowadzenie w oparciu o dotychczasowe doświadczenia, związane z tym, że geografia jest coraz częściej wybierana przez uczniów jako przedmiot dodatkowy, nauczany w trybie rozszerzonym – wyjaśnia Anna Bryk.
W skrócie rzecz ujmując – o profilu klasy decyduje to, które przedmioty nauczane są w niej właśnie w trybie rozszerzonym. Na przykład w klasie o profilu politechnicznym jest to matematyka, w klasie „medycznej” biologia i chemia itd.
- W przyszłym roku szkolnym, poza klasą medyczną, która ma już dwa przedmioty rozszerzone, wprowadzamy też po raz pierwszy jako przedmiot rozszerzony język obcy – mówi pani Anna. - W drugiej klasie uczniowie wybierają sobie jeszcze jeden, dodatkowy przedmiot rozszerzony, realizowany w trybie tzw. międzyoddziałowym. W klasie politechnicznej jest to głównie fizyka, ale też może być np. chemia czy geografia. Ten właśnie dodatkowy wybór sprawił, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie profilu geograficznego, bo właśnie geografię uczniowie często wybierali jako ten trzeci, dodatkowy przedmiot. Jest on brany pod uwagę na wielu kierunkach studiów, np. geologii czy geodezji.
Realizowane w ostatnich latach projekty edukacyjne, takie jak np. Laboratorium kompetencji językowych, pozwoliły na wyposażenie placówki w bardzo nowoczesne pracownie przedmiotowe.
- To już są niemal prawdziwe laboratoria, a nie klasy szkolne – podkreśla wicedyrektor Bryk. - Mamy świetnie wyposażone pracownie biologii i chemii, a środki, które szkoła pozyskała na te właśnie pracownie pozwoliły także na solidne unowocześnienie pracowni fizyki. Pracownia informatyki też jest już bardzo nowoczesna, a w najbliższych planach mamy rozbudowanie pracowni multimedialnej w bibliotece. Wielu uczniów dojeżdża z odleglejszych miejscowości. Pojawiają się w szkole przed lekcjami czy też mają sporo czasu po zajęciach i wtedy chętnie spędzają go właśnie w bibliotece. Chcemy, by dzięki pracowni multimedialnej mogli spożytkować ten czas na pogłębianie swojej wiedzy, przygotowanie się do lekcji itp.
Rozszerzeniu możliwości edukacyjnych „ogólniaka” służą też porozumienia, jakie placówka zawarła z uczelniami. Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, a ostatnio zawarła też porozumienie z Politechniką Gdańską.
- Nasi uczniowie często wizytują te uczelnie, uczestniczą w zajęciach, wydarzeniach, wykładach prowadzonych przez tamtejszych pracowników naukowych. Ta współpraca daje wymierne efekty, bo wielu naszych absolwentów te właśnie uczelnie wybiera jako miejsce dalszej edukacji – mówi wicedyrektor ZS nr 3. - Najważniejsze jednak dla nas, jako kadry pedagogicznej jest to, że nasi uczniowie – absolwenci w znakomitej większości kontynuują naukę, nie mają problemów z dostaniem się na studia w wybranych przez siebie uczelniach i kierunkach, osiągają więc podstawowy cel, który kieruje ich do naszej szkoły po ukończeniu podstawówki.
Panowie spuście z tonu Jake 600 uczestników komuna wróciła zagonili wszystkich uczniów z całej gminy.istni towarzysze z PRl wstydu !!!! Na pewno komentarz nie zostanie opublikowany bo tygodnik to tuba propagandowa
Marek
2025-04-27 22:03:33
Trzeba było przeszukać samochód!
2025-04-27 10:48:23
Poznałem Roberta za czasów, kiedy jeszcze woził panny skuterem Simson. Fajny spokojny chłopak. Oczytany, zatem zawsze był temat do rozmowy. Nawet gdy był krótka i spontaniczna. Nigdy się nie wywyższał. W rozmowach nie czułeś, iż człowiek, z którym rozmawiasz, ma lepiej sytuowanych rodziców. To bardzo rzadka, by nie powiedzieć wymierająca zaleta osobowości. W trakcie mszy leciały łzy. Nawet tym, którzy nie mogli znać Roberta. Tak jak łapał za serce w rozmowie, tak i teraz z góry. Jeszcze raz w imieniu moim oraz moich znajomych, którzy Roberta poznali, przesyłamy rodzicom szczere kondolencje. Siły i spokoju ducha.
TOMASZZ
2025-04-27 09:41:32
Ostatnio same awantury między braćmi. Swoją drogą poziom społeczeństwa zaczyna szorować po dnie...
Jan
2025-04-26 10:49:34
Tytuł wskazuje,żeby sąsiadka podzieliła się. Najlepiej z nierobami.
Miliarder w duchu,nie w portelu.
2025-04-26 10:00:46
A z synalka też Pan radny jest dumny? Nic tylko pogratulować takiego dziecka.
87
2025-04-25 19:17:59
Brawa dla Kamila! Takie zachowanie powinno być wzorem dla każdego!
Frugo
2025-04-25 19:00:27
Humor z gazetki :lenpolu\" synek pyta się mamy skąd pochodzi , mama odpowiada z Myszyńca , a ty tato , ojciec odpowiada z Chorzel ,a ja się gdzie urodziłem mama odpowiada w Szczytnie na to synek mówi , och jak to dobrze że się wszyscy spotkaliśmy
zdysk
2025-04-25 08:48:34
Ciekawe czy prawnicy też zajmą się zakupem wieży ciśnień bo wygląda to na przekręt
Ciekawski
2025-04-23 22:09:15
Zarząd Powiatu i radni powiatu do likwidacji. Komu i do czego to potrzebne?!
Tylko zamieszanie i problemy tworzą.
2025-04-23 14:26:41