W każdej dyscyplinie trafia się postać, której talent widać od najmłodszych lat. W sporcie oznacza to zwykle pojawienie się nowej gwiazdy. I taką wschodzącą gwiazdę mamy u siebie. Jest nią pochodzący z Wilamowa Seweryn Sypiański, piłkarz ręczny, który coraz jaśniej błyszczy na parkietach pierwszej ligi polskiego szczypiorniaka, choć ma zaledwie 17 lat. Poznajmy go bliżej.
Seweryn, w zeszłym roku okrzyknięto Cię „odkryciem roku” pierwszej i do tego seniorskiej ligi polskiego szczypiorniaka. A jesteś przecież juniorem, masz zaledwie 17 lat… Jak to się stało, że w ogóle zostałeś piłkarzem ręcznym?
Na początku grałem w Rozogach, w zespole, który funkcjonował przy szkole podstawowej. Nasz nauczyciel w-fu i zarazem pierwszy trener – pan Mirosław Gotlib - stworzył w szkole klasę sportową ukierunkowaną właśnie na piłkę ręczną. Zespół był po prostu konsekwencją nauki w szkole. Jeździliśmy na zawody po całym kraju. Mieliśmy nawet jakieś sukcesy. Kiedy kończyłem szkołę trener dał mi kontakt do trenera Trójki Ostrołęka i zachęcił, bym spróbował swoich sił w tym zespole. Zadzwoniłem, a trener zaprosił mnie na trening.
I jak poszło?
Chyba całkiem nieźle, bo trener zaproponował, bym został w klubie. Wiadomo, jako rezerwowy… taki zawodnik do sprawdzenia już w trakcie poważnych meczy. I tak zacząłem grać „na poważnie”.
Dziś grasz w pierwszym składzie… Na jakiej pozycji?
Tak. Udało mi się przebić. Ale wchodziłem do tego składu stopniowo. W ubiegłym roku byłem jednym z najlepszych strzelców zespołu, w tym jestem czwarty z kolei w tej statystyce. Ale zamierzam się poprawić… A gram na lewym ataku.
Czujesz głód sukcesu? Masz dopiero 17 lat… Już nazwano Cię odkryciem ligi, byłeś też nominowany w plebiscycie na sportowca roku w Ostrołęce. Co ty na to?
Jestem z tego wszystkiego bardzo zadowolony. Bardzo mnie to motywuje do treningów, do jeszcze cięższej pracy. Jest super.
Z tego co wiem, uczysz się w szkole średniej… Do tego treningi „z dorosłymi”… Masz jakiś wolny czas?
Prawie wcale, bo w tygodniu nauka w liceum i treningi, a co weekend mam zwykle po dwa mecze…
Jak dwa mecze?
Bo jeszcze gram w zespole juniorów…
Żartujesz?
Nie. W te wakacje byliśmy jako juniorzy na międzynarodowym turnieju w Veszprém (Węgry – red.). Było mnóstwo ekip z całego świata, a my ten turniej wygraliśmy…
Gratuluję! Młodzież, a właściwie jej brak, to od lat bolączka polskiego szczypiorniaka. Ostatnie znaczące sukcesy, to pokolenie kierowane przez Bogdana Wentę. Zawodnicy grający głównie za granicą od najmłodszych lat. Jak to teraz wygląda z twojej perspektywy – młodego zawodnika w kraju. Jest nadzieja na nową, mocną reprezentację w piłce ręcznej?
Powiem tak. My dziś, jako juniorzy wygrywamy z naprawdę mocnymi ekipami. Uważam, że mamy ogromny potencjał, który przełoży się na drużynę seniorów i to już niedługo.
Każdy ma jakiś wzór, któremu stara się dorównać. Kto jest takim wzorcem dla Ciebie, z zawodników których znasz?
Z Polski na pewno Przemysław Krajewski, który gra w Wiśle Płock. To niesamowity zawodnik. A z zagranicy Dylan Nahi, który gra teraz w Vive Kielce.
Dylan… czy on nie debiutował w półfinale ligi mistrzów w 2017 roku mając „tylko” 17 lat i 185 dni…
Tak. To niesamowity gość.
Czyli, jak widzę teraz, podążasz podobną ścieżką kariery, co on…
Bardzo bym chciał…
Co chciałbyś osiągnąć jako zawodnik? O czym marzysz?
Wiadomo. O graniu w czołowym klubie w Polsce. Może też w reprezentacji.
O zagranicznych klubach nie marzysz?
Niech się spełni to pierwsze marzenie. To mi dziś wystarczy.
Jak oceniasz? Co jest kluczem twojego sukcesu? Co sprawia, że jesteś lepszy od innych na boisku?
Moim największym atutem jest wyskok. Mam po prostu duży zasięg i dynamikę. Myślę, że to jest to. Trenuję rzetelnie, bo po prostu to lubię.
Znasz realia polskiego sportu i pewnie wiesz, że na karierze sportowca świat się nie kończy. Uczysz się w LO. Planujesz dalsze studia?
Tak. Oczywiście.
W jakim kierunku?
Pożarnictwa.
Jesteś strażakiem ochotnikiem?
Tak. Młodzikiem, bo wiadomo mam tylko 17 lat, ale bardzo lubię to zajęcie.
Myślę, że wkrótce grono twoich fanów mocno się poszerzy w naszym powiecie… Ja będę Ci gorąco kibicował.
Cieszę się bardzo. Postaram się Was nie zawieść.
Wydaję mi się, że,,ślizganie,, będzie frajdą dla dzieciaków w tak nie zapomnianej do końca ich życia atmosferze świąt.Oczywiście miasto musi odpowiednio lodowisko udekorować.
Warchol
2024-11-20 13:46:48
Ciekawe , co powiecie , gdy za kilka lat subwencje ekologiczne traktowane obecnie jako \"marchewka\" zostaną obcięte ,lub wycofane z uwagi na biedę budżetową.?
Andrzej
2024-11-20 10:35:58
Mam pewną wątpliwość. Otóż jak dotrzymują słowa politycy wszystkich opcji już wiemy. Czy ktoś bierze pod uwagę fakt ,że przy obecnej mizerii Budżetu, a przyszłość może być jeszcze czarniejsza , subwencja ekologiczna zostanie okrojona lub zlikwidowana.? A Park zostanie ,ze wszystkimi tego konsekwencjami. Następni politycy powiedzą: Sorry- to nie ja obiecywałem. Sam jestem leśnikiem i leży mi na sercu ochrona przyrody, ale jestem przeciwny , aby ludzie z Warszawy z 7-go piętra w bloku \"urządzali\" życie tubylcom -czasem wbrew ich woli. Podejście obecnego kierownictwa Ministerstwa Klimatu nie wskazuje na analizę przyszłych skutków swoich planów. Przepraszam za porównanie ,ale najbardziej mi się to kojarzy z \"Rewolucją kulturalną \"w Chinach. Co z tego wyszło ,ludzie interesujący się historią i polityką wiedzą. Pozdrawiam.
Andrzej
2024-11-20 10:26:15
Widać że ojciec z matką sami jeszcze nie dorośli,kto takiemu żółtodziubowi takie auto daje,może auto tatusia,ale widać że tatka jak na coś takiego pozwala to też nie powinien takim jeżdzic bo jeszcze mleka z pod nosa nie wytarł,chyba że szczeniak sam powinął tatusiowi furę bez jego wiedzy
Kubek73
2024-11-20 10:22:41
Mniej szczęścia miał młody kierowca osobówki pod Ostródą.
Niki.
2024-11-20 09:39:22
A widziano ławki w okolicach szkoły z oddziałami integracyjnymi
Tytus
2024-11-20 09:12:23
Podziwiam aktualnego Wójta za cierpliwość. Darmowa pasza i lewe interesy skończyły się.... wścieklizny dostali. Znam takiego letnika (bogacza), który wcześniej reprezentował prawo i sprzedał się za dwa zestawy obiadowe, szkolne z dostawą do domu - od wczesnej wiosny do późnej jesieni, pięć dni w tygodniu. Proceder trwał minimum 2-lata. Bogate szkolnictwo można doić.
Wiesława Kowalewska
2024-11-19 21:35:13
Ale o co chodzi z tym ułatwieniem dostępu? To wygląda na to, że np ludzie pracujący w MOS mają utrudniony dostęp do pracy że względu na fatalna lokalizację???
Tytus
2024-11-19 20:13:39
A dokąd w końcu poszły ławki z tej strefy? Bo były różne pomysły.
Tutejsza
2024-11-19 16:59:29
Wójt \"wszystko mogę \" już oszczędza na remizę, lekarzy i inne puste obietnice. Zaczął od gaszenia oświetlenia a gdzie bezpieczeństwo mieszkańców (priorytet w kampanii) !!!!
Wyborca
2024-11-19 16:24:48