Piątek, 29 Marca
Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona -

Reklama


Reklama

STOP SMOG. Czym nam grożą „śmieciuchy”? Piątek, 1 lipca MDK Szczytno


Na to pytanie odpowiedzą prelegenci podczas specjalnej konferencji. Nosi ona bardziej naukowy tytuł: „Czyste powietrze to dar i wyzwanie”, ale chodzi właściwie o to, jak sami sobie szkodzimy, nie korzystając ze źródeł energii, które są bezpieczniejsze i zdrowsze. W tle debaty znajdą się tzw. uchwały antysmogowe, które sejmik województwa warmińsko-mazurskiego zamierza uchwalić we wrześniu. O konferencji i jej przesłaniu rozmawiamy z Marzeną Słomką, reprezentującą pomysłodawcę i organizatora czyli Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Telewizji Lokalnych „Veritas Polska”. Konferencja odbędzie się w piątek, 1 lipca, o godzinie 10.00, w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie.


  • Data:

Pani osobiście smog dokucza?

 

Bardzo. Mieszkam w Olsztynie na osiedlu o nazwie – nomen omen – Zielona Górka. I proszę mi wierzyć, że zimą, nawet przy zamkniętych oknach, trudno jest w domu oddychać, a na zewnątrz tym bardziej. Na co dzień smogu nie widać, to niewidzialny zabójca, ale w niektóre dni, w sezonie grzewczym, jest i widzialny, i odczuwalny. Myślę, że także mieszkańcy Szczytna i całego powiatu szczycieńskiego niejednokrotnie taki przykry kontakt ze smogiem osobiście przeżyli.

 

Mówi pani o smogu „zabójca”...

 

Bo tak jest. Według badań smog spowodował więcej zgonów niż covid-19. A już z pewnością do tych zgonów, zwykle przedwczesnych, znacznie się przyczynił. Podczas konferencji będzie zresztą o tym mowa. Wśród prelegentów będzie też lekarz pulmonolog.

 

I kto jeszcze?

 

Sporo osób. Przedstawiciel GIOŚ omówi sytuację w Szczytnie, bo tu jest stacja pomiarowa. Z ramienia WFOŚiGW w Olsztynie wystąpią doradcy energetyczni. Poinformują o programach, z których można czerpać dofinansowanie do proekologicznych inwestycji, w tym oczywiście m.in. do wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła na zero- bądź niskoemisyjne. Burmistrz Szczytna opowie z kolei o tym, co i jak samorząd lokalny robi, by chronić powietrze przed zanieczyszczeniami. Wystąpi też przedstawiciel szczycieńskiego Banku Spółdzielczego, który to bank ma w swojej ofercie specjalną, bardzo korzystną linię kredytową, przeznaczoną dla prosumentów. Ważne jest też to, że z doradcami energetycznymi z WFOŚiGW można będzie porozmawiać i umówić się na indywidualne konsultacje.


Reklama

 

A to wszystko w celu?

 

Przedstawienia powodów, dla których przyjęcie tzw. uchwał antysmogowych przez samorząd województwa jest niezbędne, wręcz konieczne. I po to, by uczestnicy, a mam nadzieję, że będzie ich wielu, poznali te powody. Im większe będzie zrozumienie dla zagrożenia, jakie smog ze sobą niesie, tym większa szansa, że intensywniej będziemy z nim walczyć. Zapraszamy na te konferencje samorządowców, przedsiębiorców, sołtysów... Właściwie wszystkich, którzy chcieliby poznać bliżej tę tematykę.

 

Jest pani zatem zwolenniczką uchwał antysmogowych?

 

Warmia i Mazury to obecnie jedno z dwóch województw, w których takie uchwały jeszcze nie zostały podjęte. Trzeba też podkreślić, że będą one uchwalone niezależnie od tego, czy się komuś podobają, czy też nie. Obowiązek uregulowania tej kwestii wynika z unormowań unijnych.

 

Konferencja to jednorazowe wydarzenie?

 

Nie. Odbędzie się ich sporo, w różnych miastach województwa. Na początku czerwca gościliśmy w Lidzbarku Warmińskim, teraz będzie Szczytno, później Mrągowo i kolejne miasta. Konferencje dofinansowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Ochrony Środowiska.

 

Jakie było w Lidzbarku zainteresowanie tematyką?

Reklama

 

Przyszło około 50 osób. Szczerze mówiąc liczyłam na więcej, ale wyjaśniono mi, że na wiele innych, różnych spotkań, także o zbliżonej tematyce, przybywa zaledwie po kilka osób. Nie było więc tak źle. Lidzbark stara się o status uzdrowiska, więc kwestie ochrony środowiska w ogóle, a czystego powietrza w szczególności są tam bardzo ważne.

 

Mój sceptycznie usposobiony kolega powiada, że węglem paliło się od dawien dawna i nikomu to nie szkodziło, a na jakość powietrza znacznie gorszy wpływ mają samochody i ich spaliny...

 

Przewidywany w uchwałach antysmogowych zakaz używania określonego rodzaju opału budzi kontrowersje, rodzą się takie właśnie opinie, jakie pani przedstawiła. I to dowodzi, że takie konferencje są niezbędne. Zapraszam tego kolegę do udziału w piątkowym spotkaniu. Być może zmieni zdanie, a już na pewno uzyska bezpośrednio szereg nowych informacji, które dadzą mu szerszy ogląd na sprawę. Zapraszam wszystkich zainteresowanych mieszkańców Szczytna i powiatu. Do zobaczenia w piątek, 1 lipca, o godzinie 10.00, w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie.

 



Komentarze do artykułu

Jamka Lech

Katalizatory a autach wydzielają do atmosfery tzw fosgen. Jest to trujący duszący gaz. Oto verba veritas.

Drogi Obywatelu, to są tylko eko-zyeby, którym nie chodzi, o żaden smog, tylko o położenie łapy, na naszych surowcach. No sam zobacz, Niemcy, Austria i Holandia, ogłosiły, że zwiększają produkcję energii z węgla, a nam zabraniaja, hmmm. Myślisz, że czemu patole z Wiejskiej, nie chcą tanich ruskich surowców i nie zwiększają wydobycia naszego węgla? bo Ty nie masz prawa go tknąć i masz zbierać chrust. Zauważ, że jakoś nie przeszkadza tym eko-zyebom, podróżowanie wypasionymi autami i samolotami, które to są właściwą przyczyną zasyfienia powietrza. Od 2020r trwa wojna przeciwko ludzkości, a szczególności przeciwko Słowianom.

Darek

Analizę ta gówniara n ma wykształcanie czy z pampersa wyrosla

Obywatel.

Chyba Pani z Zielonej Górki jest nieobiektywna. Mieszkam na wsi, gdzie nie ma gazu. Jest opcja FV, albo śmieciuch. Były sytuacje, gdy w zimę przez weekend nie było prądu. Ludzie posiadający FV, byli o mrozie i ciemności. Sugeruję, aby \"specyjalisci\" dokształcili się. To nie śmieciuch, ale bardziej przemysł, czy starte trupy na ulicach.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    do :Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska. Oczywiście sprawa słuszna i potrzebna nie tylko od święta ale szczególnie na co dzień. Zaproszenie podczas konwencji wyborczej, skierowane do kandydatów, w okresie wyborów to jak to inaczej odebrać! W ten sposób słuszne działanie obarcza się taką otoczką. Czasami lepiej zrobić to w innym okresie lub nawet z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większa wiarygodność. Działanie takie nie powinno mieć też charakteru akcyjnego bo jak wszystko co akcyjne w naszym kochanym kraju to tylko działanie promocyjne a nie wyraz rzeczywistej troski. Pozdrawiam i życzę zdrowych i pogodnych świąt!!!

    marian


    2024-03-28 10:54:16
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07

Reklama