Środa, 17 Sierpień
Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -

Reklama


Reklama

STOP SMOG. Czym nam grożą „śmieciuchy”? Piątek, 1 lipca MDK Szczytno


Na to pytanie odpowiedzą prelegenci podczas specjalnej konferencji. Nosi ona bardziej naukowy tytuł: „Czyste powietrze to dar i wyzwanie”, ale chodzi właściwie o to, jak sami sobie szkodzimy, nie korzystając ze źródeł energii, które są bezpieczniejsze i zdrowsze. W tle debaty znajdą się tzw. uchwały antysmogowe, które sejmik województwa warmińsko-mazurskiego zamierza uchwalić we wrześniu. O konferencji i jej przesłaniu rozmawiamy z Marzeną Słomką, reprezentującą pomysłodawcę i organizatora czyli Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Telewizji Lokalnych „Veritas Polska”. Konferencja odbędzie się w piątek, 1 lipca, o godzinie 10.00, w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie.Pani osobiście smog dokucza?

 

Bardzo. Mieszkam w Olsztynie na osiedlu o nazwie – nomen omen – Zielona Górka. I proszę mi wierzyć, że zimą, nawet przy zamkniętych oknach, trudno jest w domu oddychać, a na zewnątrz tym bardziej. Na co dzień smogu nie widać, to niewidzialny zabójca, ale w niektóre dni, w sezonie grzewczym, jest i widzialny, i odczuwalny. Myślę, że także mieszkańcy Szczytna i całego powiatu szczycieńskiego niejednokrotnie taki przykry kontakt ze smogiem osobiście przeżyli.

 

Mówi pani o smogu „zabójca”...

 

Bo tak jest. Według badań smog spowodował więcej zgonów niż covid-19. A już z pewnością do tych zgonów, zwykle przedwczesnych, znacznie się przyczynił. Podczas konferencji będzie zresztą o tym mowa. Wśród prelegentów będzie też lekarz pulmonolog.

 

I kto jeszcze?

 

Sporo osób. Przedstawiciel GIOŚ omówi sytuację w Szczytnie, bo tu jest stacja pomiarowa. Z ramienia WFOŚiGW w Olsztynie wystąpią doradcy energetyczni. Poinformują o programach, z których można czerpać dofinansowanie do proekologicznych inwestycji, w tym oczywiście m.in. do wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła na zero- bądź niskoemisyjne. Burmistrz Szczytna opowie z kolei o tym, co i jak samorząd lokalny robi, by chronić powietrze przed zanieczyszczeniami. Wystąpi też przedstawiciel szczycieńskiego Banku Spółdzielczego, który to bank ma w swojej ofercie specjalną, bardzo korzystną linię kredytową, przeznaczoną dla prosumentów. Ważne jest też to, że z doradcami energetycznymi z WFOŚiGW można będzie porozmawiać i umówić się na indywidualne konsultacje.


Reklama

 

A to wszystko w celu?

 

Przedstawienia powodów, dla których przyjęcie tzw. uchwał antysmogowych przez samorząd województwa jest niezbędne, wręcz konieczne. I po to, by uczestnicy, a mam nadzieję, że będzie ich wielu, poznali te powody. Im większe będzie zrozumienie dla zagrożenia, jakie smog ze sobą niesie, tym większa szansa, że intensywniej będziemy z nim walczyć. Zapraszamy na te konferencje samorządowców, przedsiębiorców, sołtysów... Właściwie wszystkich, którzy chcieliby poznać bliżej tę tematykę.

 

Jest pani zatem zwolenniczką uchwał antysmogowych?

 

Warmia i Mazury to obecnie jedno z dwóch województw, w których takie uchwały jeszcze nie zostały podjęte. Trzeba też podkreślić, że będą one uchwalone niezależnie od tego, czy się komuś podobają, czy też nie. Obowiązek uregulowania tej kwestii wynika z unormowań unijnych.

 

Konferencja to jednorazowe wydarzenie?

 

Nie. Odbędzie się ich sporo, w różnych miastach województwa. Na początku czerwca gościliśmy w Lidzbarku Warmińskim, teraz będzie Szczytno, później Mrągowo i kolejne miasta. Konferencje dofinansowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Ochrony Środowiska.

 

Jakie było w Lidzbarku zainteresowanie tematyką?

Reklama

 

Przyszło około 50 osób. Szczerze mówiąc liczyłam na więcej, ale wyjaśniono mi, że na wiele innych, różnych spotkań, także o zbliżonej tematyce, przybywa zaledwie po kilka osób. Nie było więc tak źle. Lidzbark stara się o status uzdrowiska, więc kwestie ochrony środowiska w ogóle, a czystego powietrza w szczególności są tam bardzo ważne.

 

Mój sceptycznie usposobiony kolega powiada, że węglem paliło się od dawien dawna i nikomu to nie szkodziło, a na jakość powietrza znacznie gorszy wpływ mają samochody i ich spaliny...

 

Przewidywany w uchwałach antysmogowych zakaz używania określonego rodzaju opału budzi kontrowersje, rodzą się takie właśnie opinie, jakie pani przedstawiła. I to dowodzi, że takie konferencje są niezbędne. Zapraszam tego kolegę do udziału w piątkowym spotkaniu. Być może zmieni zdanie, a już na pewno uzyska bezpośrednio szereg nowych informacji, które dadzą mu szerszy ogląd na sprawę. Zapraszam wszystkich zainteresowanych mieszkańców Szczytna i powiatu. Do zobaczenia w piątek, 1 lipca, o godzinie 10.00, w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie.

 Komentarze do artykułu

Jamka Lech

Katalizatory a autach wydzielają do atmosfery tzw fosgen. Jest to trujący duszący gaz. Oto verba veritas.

Drogi Obywatelu, to są tylko eko-zyeby, którym nie chodzi, o żaden smog, tylko o położenie łapy, na naszych surowcach. No sam zobacz, Niemcy, Austria i Holandia, ogłosiły, że zwiększają produkcję energii z węgla, a nam zabraniaja, hmmm. Myślisz, że czemu patole z Wiejskiej, nie chcą tanich ruskich surowców i nie zwiększają wydobycia naszego węgla? bo Ty nie masz prawa go tknąć i masz zbierać chrust. Zauważ, że jakoś nie przeszkadza tym eko-zyebom, podróżowanie wypasionymi autami i samolotami, które to są właściwą przyczyną zasyfienia powietrza. Od 2020r trwa wojna przeciwko ludzkości, a szczególności przeciwko Słowianom.

Darek

Analizę ta gówniara n ma wykształcanie czy z pampersa wyrosla

Obywatel.

Chyba Pani z Zielonej Górki jest nieobiektywna. Mieszkam na wsi, gdzie nie ma gazu. Jest opcja FV, albo śmieciuch. Były sytuacje, gdy w zimę przez weekend nie było prądu. Ludzie posiadający FV, byli o mrozie i ciemności. Sugeruję, aby \"specyjalisci\" dokształcili się. To nie śmieciuch, ale bardziej przemysł, czy starte trupy na ulicach.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Wójt Szydlik odcina Marksewo od wody, jest decyzja i termin
  i prawidłowo, odcinać im wodę, przecież mają obok jezioro. Dobrze by było nałożyć, na tą sezonową szarańczę jakieś opłaty za wdychanie naszego powietrza, a jak nie będą płacić... to też je odciąć :)))


  2022-08-17 18:16:48
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  A to Ty nie wiesz, że pierwszeństwo przejścia przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych przysługuje pieszym? Za te, jak to nazwałeś \"trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości...\" odpowiada kierowca, bo można tak dostosować prędkość, by w/w trudności, wyeliminować, zanim dożywotnio kogoś okaleczysz, lub zabijesz. Jak już doszukujesz się winy we wszystkich, to poszukaj jej też u siebie. PS. za gadanie przez telefon na przejściu, już są odpowiednie kary...i słusznie.

  XbosuX


  2022-08-17 18:02:26
 • Lep na inwestorów, miasto wydało specjalny folder
  To ile kasiorki tym razem wyłożono na tą bzdurę? Potrzebne to jak \"stanowiska wędkarskie\", \" \"strefy wypoczynku\", \" hamakowisko\". A jak tam się ma dofinansowanie remontu dachu Kościoła Ewangelickiego- nadal nie ma 20 tys. w kasie miejskiej?

  dr


  2022-08-17 17:42:36
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Świetny pomysł miał Lidl z parkomatami

  Gość


  2022-08-17 13:58:57
 • Wykonawca popsuł wakacyjną radość, mieszkańcy wściekli (zdjęcia)
  Dziwne, żeby znaleźć tak nieodpowiedzialnego budowlańca i nic z tym nie robić. Słaby gospodarz.

  Gabi


  2022-08-17 13:54:13
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Niektórzy uważają za normę parkowanie przy nieswojej posesji.

  Gabi


  2022-08-17 13:51:07
 • Wspólny trawnik parkingiem? Mieszkańcy protestują
  Brak parkingów? Na ul. Andersa parking prawie pusty. Obok ZKM parking, za hotelem Krystyna parking. Tylko ludzie jak trzeba przejść kilka metrów to problem. Są parkingi tylko trzeba trochę pochodzić a nie wjechać do sklepu .

  Taki tam.


  2022-08-17 13:22:13
 • Radny Furczak złamał dżentelmeńską umowę? Budżet obywatelski z nowymi, starymi kontrowersjami?
  nasi radni to osoby bezradne kasa i zawracanie kijem rzeki to ich domena w czasie kadencji

  Zdzysk


  2022-08-17 13:06:56
 • Przechodzenie po pasach też jest ryzykowne
  Jeżeli komuś nie zdarzyło się dotychczas, że pieszy albo rowerzysta na przejściu dla pieszych nagle wtargnął pod nadjeżdżający pojazd, wszedł na przejście nie upewniając się czy nie nadjeżdża pojazd mogący mieć trudności z zatrzymaniem z powodu zbyt małej odległości od pieszego, z telefonem przy uchu nie obserwując sytuacji na jezdni, itp. itd. to proszę o informację pod powyższym artykułem.

  Do kierowców


  2022-08-17 07:47:49
 • Sygnał Czytelników: Koszmarnie drogie ścieki!
  Miejscowość Jurgi gm.Pasym tu za beczkowóz z nieczystościami płynnymi 10m3 trzeba zapłacić 350 zł czyli za 1m3 35 zł. Takie stawki dostaliśmy po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w Pasymiu.

  Są jeszcze większe stawki.


  2022-08-17 07:07:43

Reklama