Bartosz Rynkowski z Iławy i Magdalena Dziekońska z Giżycka wygrali V Półmaraton Po Kolei. Na trasie prowadzącej dawnym szlakiem kolejowym między gminami Szczytno i Dźwierzuty rywalizowało ponad 220 zawodników z całej Polski. Nie zabrakło także sukcesów gospodarzy – bieg na 5 kilometrów wygrali Jakub Koziatek i Patrycja Gleba ze Szczytna.
Jeszcze przed startem w Lemanach było gwarno jak na dworcu przed odjazdem pociągu. Rozgrzewka, ostatnie rozmowy, przypinanie numerów startowych i nerwowe spojrzenia na zegarki. Kilka minut później uczestnicy ruszyli na trasę jednej z największych imprez biegowych w powiecie szczycieńskim.
Największe emocje towarzyszyły półmaratonowi. Dystans 21,098 kilometra najszybciej pokonał Bartosz Rynkowski z Iławy, który linię mety przekroczył po godzinie, dziewięciu minutach i czterech sekundach.
– Trasa jest szybka, ale nie pozwala się nudzić. Największą siłą tego biegu są jednak ludzie i atmosfera. Czuć, że to wydarzenie tworzą pasjonaci – mówił po biegu zwycięzca.
Drugie miejsce zajął Łukasz Parszczyński z Wilkas, a trzecie Stanisław Piela reprezentujący Starostwo Powiatowe w Żywcu.
Wśród kobiet bezkonkurencyjna okazała się Magdalena Dziekońska z Giżycka.
– Przyjechałam tu pierwszy raz i jestem zachwycona. To jedna z piękniejszych tras, na jakich biegałam. Las, cisza i świetna organizacja – podkreślała zwyciężczyni.
Za nią na metę dotarły Justyna Wrażeń z Olsztyna oraz Monika Danelska z Ostródy.
Dużym zainteresowaniem cieszył się również bieg na 5 kilometrów. Tutaj powodów do radości nie brakowało miejscowym kibicom. W rywalizacji mężczyzn triumfował Jakub Koziatek ze Szczytna z czasem 17 minut i 29 sekund. Drugie miejsce wywalczył Sebastian Koziatek, a trzecie Damian Dąbkowski z Ciechanowa.
Wśród kobiet zwyciężyła Patrycja Gleba ze Szczytna.
– Najbardziej lubię biegać właśnie w takich miejscach. Nie ma miejskiego zgiełku, jest natura i świetni ludzie. To zawsze daje dodatkową energię – mówiła po dekoracji.
Na podium stanęły również Beata Koźlicka i Klaudia Plucińska.
Jak co roku sportowe święto rozpoczęły biegi dziecięce. Najmłodsi rywalizowali na dystansach 300, 600 i 800 metrów. Dużo emocji wywołał także rodzinny bieg rodzic–dziecko na 100 metrów.
Dla części uczestników był to pierwszy start w życiu. Dla rodziców okazja do wspólnego przeżywania sportowych emocji.
– Syn od rana nie mógł się doczekać. Dla niego medal jest dziś ważniejszy niż dla niejednego maratończyka – śmiała się jedna z mam obserwujących dziecięce zmagania.
Półmaraton Po Kolei z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. Wielu z nich wraca do Leman nie tylko dla sportowej rywalizacji, ale także dla wyjątkowej trasy prowadzącej dawnym nasypem kolejowym przez lasy i malownicze tereny powiatu szczycieńskiego.
– Półmaraton Po Kolei stał się już jedną z wizytówek sportowych Powiatu Szczycieńskiego. Cieszy mnie, że z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę uczestników, a obok rywalizacji sportowej tworzy przestrzeń do rodzinnego spędzania czasu i promocji naszego regionu – podkreśla starosta szczycieński Jarosław Matłach.
Tegoroczna, piąta edycja pokazała, że sportowa marka zrodzona na dawnej linii kolejowej ma się coraz lepiej. A sądząc po frekwencji i reakcjach uczestników, za rok na starcie może być jeszcze tłoczniej.
Podoba mi się zaproszę żonę na wycieczkę .
Franek66
2026-06-15 07:49:34
Tak to jest, jak brzegi zabudowane. Jezioro ok, ale bylam raz i nigdy więcej.
Gabi
2026-06-14 19:30:23
Plac zabaw dla dzieci w miejscowości Jurgi do zwiedzania a przewodnikiem będzie sołtys.
Zaproszenie dla pani radnej z tego okręgu wyborczego.
2026-06-14 11:00:25
Generalnie to życzę powodzenia ale najpierw to trzeba by wpompowac naprawdę grube miliony w Pqsym, żeby turysta chciał tu specjalnie przyjechać, a może się mylę...
Romek
2026-06-14 05:29:42
Znam \"przedwojenny Pasym\" ze starych fotografii i marzyłem o powrocie do \"historii\" - BRAWO, BRAWO, BRAWO !!! Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam POMYSŁODAWCÓW I REALIZATORÓW!!!
Bogdan Dąbrowski
2026-06-13 23:38:56
Czy na Kalwie nie obowiązuje strefa ciszy?
Czytelnik
2026-06-13 17:26:02
Gratulacje Brawo za pomysł
Joanna
2026-06-13 13:42:31
Tiaaa...Podkarpacie faktycznie jest sławne xd Ukraińcy chyba potrzebują nowych taśm, na polityków.
Polak
2026-06-12 09:05:38
Burmistrz Nowociński, to bliski kuzyn męża Lidii Masłowskiej, tak więc konkurs rozstrzygnięty bezproblemowo ;)
Pasymiak
2026-06-12 02:29:56
Mam nadzieję, że wyciągnie wnioski i pójdzie się leczyć.
Grzegorz
2026-06-11 22:55:03