Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Ruszyła budowa tężni w parku przy ulicy Pasymskiej, ma być gotowa do 5 grudnia


Do 5 grudnia ma być wybudowana tężnia - projekt który wygrał budżet obywatelski w 2021 roku. Mieszkańcy coraz częściej dopytywali o losy tej inwestycyj. Projekt tężni złożył Paweł Salamucha.


  • Data:

- Prawda rzadko trafia do szerokiego grona, odwrotnie jak poprzedzające ją półprawdy, niedomówienia i podteksty – napisał na swoim profilu Facebook burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Tężnia z budżetu obywatelskiego 2021 oddana zostanie do użytku zgodnie z podpisaną umową z wykonawcą do 5 grudnia – zapewnia. - W samorządzie tak jest, żeby coś zrobić trzeba najpierw znaleźć środki finansowe, potem przejść przez wszystkie procedury przetargowe, uzgodnienia i pozwolenia. Tak jest w przypadku wszystkich inwestycji, które prowadzi urząd i tak też było w przypadku tężni. Sugerowanie, że miasto źle poprowadziło te przedsięwzięcie lub miało złą wolę jest po prostu nieuczciwe. Mam nadzieję, że obiekt ten spełni oczekiwania pomysłodawców, a przede wszystkim mieszkańców Szczytna.

 

Na swoim profilu Facebook do budowy i problemów z budowa tężni odniósł się też autor projektu Paweł Salamucha.

 

- Miło mi poinformować Państwa, że nasz wspólny wysiłek – opracowanie, głosowanie, a potem obrona projektu Budowy Tężni Solankowej w Szczytnie nie poszedł na marne. W parku przy ul. Pasymskiej, w pobliżu tzw. hamaków, trwa właśnie budowa obiektu, o który tak zabiegaliśmy.
Przyznam, że w związku z tym projektem wiele razy traciłem nadzieję zastanawiając się, czy on w ogóle powstanie, a to co się wokół projektu działo przez prawie rok nie raz szargało emocjami nas wszystkich, o czym pisaliście Państwo w komentarzach pod postami i artykułami w prasie lokalnej.
Dziękuję Państwu za wszystkie nadesłane w ostaniach dniach zdjęcia z budowy, każde z osobna i wszystkie razem bardzo mnie ucieszyły i chociaż w tym roku prawdopodobnie tężnią się nie nacieszymy, bo tego typu obiekty są wyłączane z użytkowania na czas zimy, to cieszy fakt, że udało się obronić projekt i powoli nabiera on rzeczywistych kształtów.
Z tego miejsca pragnę jeszcze raz podziękować Państwu bardzo serdecznie za zaangażowanie na rzecz budowy tężni.
Jednocześnie gratuluję autorom projektu, który wygrał tegoroczne głosowanie. Mam nadzieję, że miejsca rekreacji dla czworonożnych pupili natrafią na mniejsze problemy niż tężnia, chociaż z ostatnich doniesień medialnych na temat tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wynika, że będzie wręcz odwrotnie.


Reklama

 

Reklama

Przypomnijmy. W budżecie obywatelskim 2021 roku do urn usytuowanych w trzech miejscach na terenie miasta oraz na platformie internetowej oddano 1268 głosów, z czego 1088 było ważnych. O zwycięstwo walczyły 3 projekty.

 

Oddane głosy na poszczególne projekty przedstawiają się następująco:

1. Budowa tężni solankowej wraz z infrastrukturą - Szczytno Zdrowe Miasto Mazur.

- 841 głosów ważnych,

- 158 głosów nieważnych

2. Miasteczko ruchu drogowego z elementami gier ruchowych i edukacyjnych przy Szkole Podstawowej nr 3

- 234 głosów ważnych,

- 20 głosów nieważnych

3. Naładuj telefon siedząc na ławce, w parku, nad jeziorem, w skateparku, na dworcach PKS i PKP, to nic nie kosztuje naszego miasta. Ławki fotowoltaiczne – energia odnawialna przyjazna dla środowiska

- 13 głosów ważnych.

 

Przypomnijmy. Tak, wyglądała walka o tężnie...

Już w tym roku mieszkańcy miasta i turyści mieli w parku przy ul. Pasymskiej poprawiać kondycję zdrowie, wdychając nasączone solą powietrze przy tężni solankowej. To inwestycja, na którą szczytnianie, w drodze głosowania, przeznaczyli 250 tysięcy złotych w ramach budżetu obywatelskiego. Budowa tężni stanęła jednak pod znakiem zapytania.

 

Przeprowadzony przetarg na budowę tężni wykazał, że 250 tysięcy zł to za mało. Brakuje 50 tys., co spowodowała szalejąca inflacja i ogólna sytuacja gospodarcza, dotykająca nie tylko Szczytno. Urzędnicy wybrali więc inne rozwiązanie, na które jednak nie zgodził się pomysłodawca.

 

- Na zastępczym projekcie, który mi pokazano, tężnia wygląda jak altanka na działkę, dlatego nie zgodziłem się na zmiany i okrojenie inwestycji. Czy dołożenie 50 tys. zł to naprawdę tak dużo np. przy kosztach modernizacji stadionu, które sięgają 16 mln? - pyta Paweł Salamucha. - Gdybym się na tę zmianę zgodził, byłbym nieuczciwy wobec mieszkańców miasta, którzy poparli mój projekt. Przypomnę, że na tężnię oddano blisko tysiąc głosów, a liczba wszystkich głosujących na trzy projekty wyniosła 1268. Sprawdzałem, jak to wygląda w innych miastach i wiem, że w podobnych sytuacjach samorządy po prostu dokładają brakującą kwotę. Jeśli tak się w Szczytnie nie stanie, to jak można liczyć na to, że w ogłoszonej już, tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, zgłoszone zostaną w ogóle jakiekolwiek pomysły? I jak bardzo na tym ucierpi wiarygodność władz Szczytna?


Wygląda na to, że opór twórcy projektu o nazwie: "Budowa tężni solankowej wraz z infrastrukturą – Szczytno Zdrowe Miasto Mazur" jakiś skutek odniósł. - Szukamy rozwiązania, by tę inwestycję zrealizować w pełnym, oczekiwanym zakresie – mówił wówczas burmistrz Krzysztof Mańkowski. - Będę to konsultował z radnymi.

 

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama